Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


17 [shtatёmbёdhjetё]

Nё shtёpi

 


17 [пшIыкIублы]

Унэм

 

 
Kёtu ёshtё shtёpia jonё.
Мыр тиунэ.
Myr tiunje.
Lart ёshtё çatia.
Унашъхьэр – ышъхьагъ.
Unashh'jer – yshh'ag.
Poshtё ёshtё bodrumi.
ЧIыунэр – ычIэгъ.
ChIyunjer – ychIjeg.
 
 
 
 
Mbrapa shtёpisё ёshtё kopshti.
Унэ кIыбым чъыг хатэ щыI.
Unje kIybym chyg hatje shhyI.
Para shtёpisё nuk ka rrugё.
Унэ Iупэм урам щыIэп.
Unje Iupjem uram shhyIjep.
Pranё shtёpisё ka pemё.
Чъыгхэр унэм кIэрытых.
Chyghjer unjem kIjerytyh.
 
 
 
 
Kjo ёshtё banesa ime.
Мыр сифэтэр.
Myr sifjetjer.
Kjo ёshtё kuzhina dhe banjoja.
Мыщ дэжьым пщэрыхьапIэр ыкIи гъэпскIыпIэр щыIэх.
Myshh djezh'ym pshhjeryh'apIjer ykIi gjepskIypIjer shhyIjeh.
Atje ёshtё dhoma e ndenjes dhe dhoma e gjumit.
МодыкIэ унэшхор ыкIи чъыяпIэр щыIэх.
ModykIje unjeshhor ykIi chyjapIjer shhyIjeh.
 
 
 
 
Dera e shtёpisё ёshtё e mbyllur.
Унапчъэр егъэтыгъ.
Unapchjer egjetyg.
Por dritaret janё tё hapura.
Ау шъхьангъупчъэхэр Iухыгъэх.
Au shh'angupchjehjer Iuhygjeh.
Sot ёshtё nxehtё.
Непэ жъоркъ.
Nepje zhork.
 
 
 
 
Ne shkojmё nё dhomёn e ndenjes.
Тэ унэшхом тэкIо.
Tje unjeshhom tjekIo.
Atje ёshtё njё divan dhe njё kolltuk.
Ащ диван ыкIи пхъэнтIэкIущыхьэ итых.
Ashh divan ykIi phjentIjekIushhyh'je ityh.
Uluni!
ШъукъэтIысых!
ShukjetIysyh!
 
 
 
 
Atje ёshtё kompjuteri im.
МодыкIэ сикомпьютер щыт.
ModykIje sikomp'juter shhyt.
Atje ёshtё magnetofoni im.
МодыкIэ систерео щыт.
ModykIje sistereo shhyt.
Televizori ёshtё i ri fare.
Телевизорыр кIэкъэпс.
Televizoryr kIjekjeps.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Fjalët dhe fjalori

Çdo gjuhë ka fjalorin e vet. Ai përbëhet nga një numër i caktuar fjalësh. Një fjalë është një njësi e mëvetësishme e gjuhës Fjalët kanë gjithmonë kuptimin e tyre. Kjo i dallon ato nga tingujt ose rrokjet. Numri i fjalëve është i ndryshëm në çdo gjuhë. Për shembull, anglishtja ka shumë fjalë. Madje konsiderohet Kampioni i Botës në kategorinë e fjalorit. Anglishtja ndërkohë mund të ketë më shumë se një milion fjalë. Fjalori Oxford i anglishtes numëron më shumë se 600000 fjalë. Kinezishtja, spanjishtja dhe rusishtja kanë shumë më pak. Fjalori i një gjuhe gjithashtu varet nga historia e tij. Anglishtja është ndikuar nga shumë gjuhë dhe kultura. Si rezultat, fjalori i anglishtes është rritur ndjeshëm. Por, edhe sot fjalori i anglishtes vazhdon të rritet. Ekspertët vlerësojnë se 15 fjalë të reja shtohen çdo ditë. Këto vijnë kryesisht nga fusha e mediave të reja. Pa llogaritur terminologjinë shkencore. Pasi vetëm terminologjia kimike përmban mijëra fjalë. Pothuajse në të gjitha gjuhët, fjalët e gjata përdoren më rrallë se sa ato të shkurtra. Dhe shumica e folësve përdorin shumë pak fjalë. Kjo është arsyeja pse ne bëjmë dallimin midis fjalorit aktiv dhe atij pasiv. Fjalori pasiv përfshin fjalë që ne i kuptojmë. Por, që nuk i përdorim ose i përdorim shumë rrallë. Fjalori aktiv përfshin fjalët që ne përdorim rregullisht. Mjaftojnë pak fjalë për biseda ose tekste të thjeshta. Në anglisht ju duhet vetëm rreth 400 fjalë dhe 40 folje. Pra, mos u shqetësoni nëse fjalori juaj është i kufizuar!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt