Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Urdu   >   Pёrmbajtja


17 [shtatёmbёdhjetё]

Nё shtёpi

 


‫17 [سترہ]‬

‫گھر میں‬

 

 
Kёtu ёshtё shtёpia jonё.
‫یہاں ہمارا گھر ہے‬
yahan humhara ghar hai
Lart ёshtё çatia.
‫اوپر چھت ہے‬
oopar chhat hai
Poshtё ёshtё bodrumi.
‫نیچے تہخانہ ہے‬
neechay hai
 
 
 
 
Mbrapa shtёpisё ёshtё kopshti.
‫گھر کے پیچھے ایک باغیچہ ہے‬
ghar ke peechay aik baagicha hai
Para shtёpisё nuk ka rrugё.
‫گھر کے سامنے ایک سڑک ہے‬
ghar ke samnay aik sarrak hai
Pranё shtёpisё ka pemё.
‫گھر کے برابر میں درخت ہیں‬
ghar ke barabar mein darakht hain
 
 
 
 
Kjo ёshtё banesa ime.
‫یہ میرا فلیٹ ہے‬
yeh mera flat hai
Kjo ёshtё kuzhina dhe banjoja.
‫یہ باورچی خانہ اور یہ باتھ روم ہے‬
yeh bawarchi khanah aur yeh baath room hai
Atje ёshtё dhoma e ndenjes dhe dhoma e gjumit.
‫وہاں ڈرائنگ روم اور سونے کا کمرا ہے‬
wahan drawing room aur sonay ka kamra hai
 
 
 
 
Dera e shtёpisё ёshtё e mbyllur.
‫گھر کا دروازہ بند ہے‬
ghar ka darwaaza band hai
Por dritaret janё tё hapura.
‫لیکن کھڑکیاں کھلی ہیں‬
lekin khirkiyan khuli hain
Sot ёshtё nxehtё.
‫آج گرمی ہے‬
aaj garmi hai
 
 
 
 
Ne shkojmё nё dhomёn e ndenjes.
‫ہم رہنے کے کمرے / لونگ روم میں جاتے ہیں‬
hum drawing room mein chaltay hain
Atje ёshtё njё divan dhe njё kolltuk.
‫وہاں ایک صوفہ اورایک کرسی ہے‬
wahan aik sofa aur aik kursi hai
Uluni!
‫تشریف رکھیے‬
tashreef rakhiye
 
 
 
 
Atje ёshtё kompjuteri im.
‫وہاں میرا کمپیوٹر ہے‬
wahan mera computer hai
Atje ёshtё magnetofoni im.
‫وہاں میرا سٹیریو سیٹ ہے‬
wahan stiryo set hai
Televizori ёshtё i ri fare.
‫ٹی وی بالکل نیا ہے‬
TV bilkul naya hai
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Fjalët dhe fjalori

Çdo gjuhë ka fjalorin e vet. Ai përbëhet nga një numër i caktuar fjalësh. Një fjalë është një njësi e mëvetësishme e gjuhës Fjalët kanë gjithmonë kuptimin e tyre. Kjo i dallon ato nga tingujt ose rrokjet. Numri i fjalëve është i ndryshëm në çdo gjuhë. Për shembull, anglishtja ka shumë fjalë. Madje konsiderohet Kampioni i Botës në kategorinë e fjalorit. Anglishtja ndërkohë mund të ketë më shumë se një milion fjalë. Fjalori Oxford i anglishtes numëron më shumë se 600000 fjalë. Kinezishtja, spanjishtja dhe rusishtja kanë shumë më pak. Fjalori i një gjuhe gjithashtu varet nga historia e tij. Anglishtja është ndikuar nga shumë gjuhë dhe kultura. Si rezultat, fjalori i anglishtes është rritur ndjeshëm. Por, edhe sot fjalori i anglishtes vazhdon të rritet. Ekspertët vlerësojnë se 15 fjalë të reja shtohen çdo ditë. Këto vijnë kryesisht nga fusha e mediave të reja. Pa llogaritur terminologjinë shkencore. Pasi vetëm terminologjia kimike përmban mijëra fjalë. Pothuajse në të gjitha gjuhët, fjalët e gjata përdoren më rrallë se sa ato të shkurtra. Dhe shumica e folësve përdorin shumë pak fjalë. Kjo është arsyeja pse ne bëjmë dallimin midis fjalorit aktiv dhe atij pasiv. Fjalori pasiv përfshin fjalë që ne i kuptojmë. Por, që nuk i përdorim ose i përdorim shumë rrallë. Fjalori aktiv përfshin fjalët që ne përdorim rregullisht. Mjaftojnë pak fjalë për biseda ose tekste të thjeshta. Në anglisht ju duhet vetëm rreth 400 fjalë dhe 40 folje. Pra, mos u shqetësoni nëse fjalori juaj është i kufizuar!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Urdu Pёr fillestarёt