Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Urdu   >   Pёrmbajtja


16 [gjashtёmbёdhjetё]

Stinёt dhe moti

 


‫16 [سولہ]‬

‫سال کے مختلف موسم اور موسم‬

 

 
Kёto janё stinёt e vitit:
‫یہ سال کے مختلف موسم ہیں:‬
yeh saal ke mukhtalif mausam hain :
pranvera, vera
‫موسم بہار، گرمی‬
mausam bahhar, garmi
vjeshta dhe dimri.
‫خزاں اور سردی‬
khizaa aur sardi
 
 
 
 
Vera ёshtё e nxehtё.
‫گرمی کے موسم میں گرمی ہوتی ہے‬
garmi ke mausam mein garmi hoti hai
Nё verё dielli shkёlqen.
‫گرمی کے موسم میں سورج چمکتا ہے‬
garmi ke mausam mein Sooraj chamakta hai
Nё verё dalim shёtitje me qejf.
‫گرمی کے موسم میں ہم چہل قدمی کرتے ہیں‬
garmi ke mausam mein hum chehal qadmi karte hain
 
 
 
 
Dimri ёshtё i ftohtё.
‫سردی میں ٹھنڈ ہوتی ہے‬
sardi mein thand hoti hai
Nё dimёr bie borё ose shi.
‫سردی میں برف گرتی ہے یا بارش ہوتی ہے‬
sardi mein barf girty hai ya barish hoti hai
Nё dimёr rrimё nё shtёpi me qejf.
‫سردی میں ہم گھر میں رہنا پسند کرتے ہیں‬
sardi mein hum ghar mein rehna pasand karte hain
 
 
 
 
Ёshtё ftohtё.
‫ٹھنڈ ہے‬
thand ho rahi hai
Bie shi.
‫بارش ہو رہی ہے‬
barish ho rahi hai
Fryn erё.
‫ہوا چل رہی ہے‬
howa chal rahi hai
 
 
 
 
Ёshtё ngrohtё.
‫گرمی ہے‬
garmi hai
Ёshtё ditë me diell.
‫سورج نکلا ہوا ہے‬
Sooraj nikla howa hai
Ёshtё kohё e kthjellёt.
‫موسم خوشگوار / خوبصورت ہے‬
mausam khobsorat hai
 
 
 
 
Si ёshtё moti sot?
‫آج موسم کیسا ہے؟‬
aaj mausam kaisa hai?
Sot ёshtё ftohtё.
‫آج موسم سرد ہے‬
aaj mausam sard hai
Sot ёshtё ngrohtё.
‫آج موسم گرم ہے‬
aaj mausam garam hai
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësuarit dhe emocionet

Nëse ne mund të flasim në një gjuhë të huaj, ne jemi të lumtur. Ne jemi krenarë për veten tonë dhe përparimin tonë në të mësuar. Nga ana tjetër, nëse nuk jemi të suksesshëm, jemi të mërzitur ose të zhgënjyer. Ndjenjat e ndryshme janë të lidhura me të mësuarit. Sidoqoftë, studimet e reja vijnë me rezultate të mëtejshme interesante. Ata tregojnë se ndjenjat luajnë rol gjatë të mësuarit. Sepse emocionet tona kanë ndikim në suksesin tonë të të mësuarit. Të mësuarit është gjithmonë një detyrë për trurin tonë. Dhe ai dëshiron ta zgjidhë këtë detyrë. Nëse ai ka sukses, varet nga ndjenjat tona. Nëse mendojmë se mund ta zgjidhim problemin, kemi besim në vetvete. Ky stabilitet emocional na ndihmon gjatë të mësuarit. Të menduarit pozitiv promovon aftësitë tona intelektuale. Nga ana tjetër, të mësuarit nën stres funksionon shumë keq. Dyshimet ose shqetësimet pengojnë performancën e mirë. Ne mësojmë veçanërisht dobët kur kemi frikë. Në këtë rast, truri ynë nuk mund të ruajë mirë përmbajtje të reja. Prandaj është e rëndësishme që gjithmonë të jemi të motivuar të mësojmë. Sepse emocionet kanë ndikim në të mësuar. Por, të mësuarit ndikon gjithashtu tek ndjenjat tona! Strukturat e trurit që përpunojnë faktet, përpunojnë gjithashtu ndjenjat. Kështu që të mësuarit mund t'ju bëjë të lumtur, dhe ata që janë të lumtur mësojnë më mirë. Sigurisht, të mësuarit nuk është gjithmonë argëtues, gjithashtu mund të jetë i lodhshëm. Kjo është arsyeja pse ne duhet të vendosim gjithmonë synime të vogla. Për të mos e mbingarkuar trurin tonë. Dhe për të garantuar përmbushjen e pritshmërive tona. Suksesi ynë është më pas një shpërblim që na motivon përsëri. Pra: mësoni - dhe buzëqeshni ndërkohë që mësoni!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Urdu Pёr fillestarёt