Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


69 [gjashtёdhjetёenёntё]

mё duhet – dua

 


69 [վաթսունինը]

կարիք ունենալ և ցանկանալ

 

 
Mё duhet njё krevat.
Ես անկողնու կարիք ունեմ:
Yes ankoghnu karik’ unem
Unё dua tё fle.
Ես ուզում եմ քնել:
Yes uzum yem k’nel
A ka njё krevat kёtu?
Այստեղ մահճակալ կա՞:
Aystegh mahchakal ka՞
 
 
 
 
Mё duhet njё llampё.
Ես ճրագի կարիք ունեմ:
Yes chragi karik’ unem
Unё dua tё lexoj.
Ես ուզում եմ կարդալ:
Yes uzum yem kardal
A ka njё llambё kёtu?
Այստեղ ճրագ կա՞:
Aystegh chrag ka՞
 
 
 
 
Mё duhet njё telefon.
Ես հեռախոսի կարիք ունեմ:
Yes herrakhosi karik’ unem
Dua tё marr nё telefon.
Ես ուզում եմ զանգահարել:
Yes uzum yem zangaharel
A ka njё telefon kёtu?
Այստեղ հեռախոս կա՞:
Aystegh herrakhos ka՞
 
 
 
 
Mё duhet njё kamera.
Ինձ ֆոտոխցիկ է հարկավոր:
Indz fotokhts’ik e harkavor
Dua tё fotografoj.
Ես ուզում եմ լուսանկարել:
Yes uzum yem lusankarel
A ka kёtu njё kamera?
Այստեղ ֆոտոխցիկ կա՞:
Aystegh fotokhts’ik ka՞
 
 
 
 
Mё duhet njё kompjuter.
Ինձ համակարգիչ է անհրաժեշտ:
Indz hamakargich’ e anhrazhesht
Dua tё dёrgoj njё e-mail.
Ես ուզում եմ E-Mail ուղարկել:
Yes uzum yem E-Mail ugharkel
A ndodhet njё kompjuter kёtu?
Այստեղ համակարգիչ կա՞:
Aystegh hamakargich’ ka՞
 
 
 
 
Mё duhet njё stilolaps.
Ինձ գրիչ է հարկավոր:
Indz grich’ e harkavor
Dua tё shkruaj diçka.
Ես ուզում եմ ինչ որ բան գրել:
Yes uzum yem inch’ vor ban grel
A ka kёtu njё copё letёr dhe njё stilolaps?
Այստեղ թուղթ և գրիչ կա՞:
Aystegh t’ught’ yev grich’ ka՞
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Përkthimi kompjuterik

Për të përkthyer tekste, shpesh duhet të paguani shumë para. Përkthyesit apo interpretuesit profesionistë janë të shtrenjtë. Sidoqoftë, të kuptuarit e gjuhëve të tjera po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. Informaticienët dhe linguistët kompjuterikë duan ta zgjidhin këtë problem. Që prej një kohe të gjatë ata punojnë për zhvillimin e mjeteve të përkthimit. Aktualisht ka shumë programe të ndryshme. Sidoqoftë, përkthimet kompjuterike zakonisht nuk kanë cilësi të mirë. Për këtë nuk janë fajtorë programuesit! Gjuhët janë struktura shumë komplekse. Kompjuterët, nga ana tjetër, bazohen në parime të thjeshta matematikore. Prandaj, jo gjithmonë mund të përpunojnë gjuhët në mënyrë korrekte. Një program përkthimi duhet të mësojë një gjuhë plotësisht. Për këtë, ekspertët duhet t'ju mësojnë mijëra fjalë dhe rregulla. Kjo është praktikisht e pamundur. Është më e lehtë t'i lemë kompjuterët të llogarisin. Këtë mund ta bëjnë mirë. Një kompjuter mund të llogarisë se cilat kombinime janë më të zakonshme. Mund të njohë, për shembull, se cilat fjalë qëndrojnë pranë njëra tjetrës. Për këtë, duhet t'i jepen tekste në gjuhë të ndryshme. Kështu mëson se çfarë është tipike për gjuhë të caktuara. Kjo metodë statistikore përmirëson përkthimet automatike. Sidoqoftë, kompjuterët nuk mund të zëvendësojnë njerëzit. Asnjë makineri nuk mund të imitojë trurin e njeriut kur vjen puna tek gjuhët. Pra, përkthyesit dhe interpretuesit do të kenë punë për një kohë të gjatë! Në të ardhmen, tekstet e thjeshta sigurisht që mund të përkthehen nga kompjuterët. Këngët, poezitë dhe letërsia, nga ana tjetër, kanë nevojë për një element të gjallë. Ato jetojnë nga ndjenja njerëzore për gjuhën. Dhe kjo është po aq e mirë…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt