Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


56 [pesёdhjetёegjashtё]

Ndjenjat

 


56 [հիսունվեց]

զգացմունքներ

 

 
Kam qejf
Հաճույք ունենալ:
Hachuyk’ unenal
Ne kemi qejf.
Մենք հաճույք ունենք:
Menk’ hachuyk’ unenk’
S’kemi qejf.
Մենք տրամադրություն չունենք:
Menk’ tramadrut’yun ch’unenk’
 
 
 
 
Tё kesh frikё
վախ ունենալ
vakh unenal
Kam frikё.
Ես վախենում եմ:
Yes vakhenum yem
Nuk kam frikё.
Ես չեմ վախենում:
Yes ch’yem vakhenum
 
 
 
 
Tё kesh kohё.
ժամանակ ունենալ
zhamanak unenal
Ai ka kohё.
Նա ժամանակ ունի:
Na zhamanak uni
Ai s’ka kohё.
Նա ժամանակ չունի:
Na zhamanak ch’uni
 
 
 
 
Tё jesh i mёrzitur
ձանձրույթ ունենալ
dzandzruyt’ unenal
Ajo ёshtё e mёrzitur.
Նրա համար ձանձրալի է :
Nra hamar dzandzrali e
Ajo nuk ёshtё e mёrzitur.
Նրա համար ձանձրալի չէ:
Nra hamar dzandzrali ch’e
 
 
 
 
Tё kesh uri.
քաղցած լինել
k’aghts’ats linel
A keni uri?
Քաղցա՞ծ եք:
K’aghts’a՞ts yek’
Nuk keni uri?
Քաղցա՞ծ չեք:
K’aghts’a՞ts ch’yek’
 
 
 
 
Kam etje.
Ծարավել
Tsaravel
Ju keni etje.
Նա ծարավ է:
Na tsarav e
Ju nuk keni etje.
Նա ծարավ չէ:
Na tsarav ch’e
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët sekrete

Përmes gjuhëve ne dëshirojmë të transmetojmë atë që mendojmë dhe ndiejmë. Të kuptuarit është qëllimi më i rëndësishëm i një gjuhe. Ka raste kur njerëzit nuk duan të kuptohen nga të gjithë. Prandaj krijojnë gjuhë sekrete. Gjuhët sekrete i kanë magjepsur njerëzit për mijëra vjet. Jul Çezari për shembull, kishte gjuhën e tij të fshehtë. Ai dërgonte mesazhe të koduara në të gjitha zonat e perandorisë së tij. Armiqtë e tij nuk mund të lexonin këto mesazhe të koduara. Gjuhët sekrete janë komunikim i mbrojtur. Përmes gjuhëve të fshehta ne dallohemi nga të tjerët. Ne tregojmë se i përkasim një grupi ekskluziv. Përdorimi i gjuhëve sekrete ka arsye të ndryshme. Të dashuruarit kanë shkruar letra të koduara gjatë gjithë kohës. Disa grupe profesionale kanë gjuhën e tyre gjithashtu. Ka gjuhë për magjistarët, hajdutët dhe tregtarët. Kryesisht, gjuhët sekrete përdoren për qëllime politike. Pothuajse në çdo luftë, u zhvilluan gjuhë sekrete. Shërbimet ushtarake dhe sekrete kanë ekspertët e tyre për gjuhë të fshehtë. Shkenca e kodimit është kriptologjia. Kodet moderne bazohen në formula të ndërlikuara matematikore. Ato janë shumë të vështirë për t'u deshifruar. Nuk mund të imagjinojmë jetën tonë pa gjuhë të koduara. Të dhënat e koduara përdoren kudo sot. Karta krediti dhe emaili – gjithçka funksionon me kode. Veçanërisht fëmijëve u duken interesante gjuhët sekrete. Ata pëlqejnë të shkëmbejnë mesazhe sekrete me miqtë e tyre. Gjuhët e fshehta janë madje të dobishme për zhvillimin e fëmijëve... Ato promovojnë kreativitet dhe ndjenjë për gjuhën!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt