Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


46 [dyzetёegjashtё]

Nё diskotekё

 


46 [քառասունվեց]

դիսկոտեկում

 

 
A ёshtё i zёnё vendi kёtu?
Այս տեղն ազա՞տ է:
Ays teghn aza՞t e
A mund tё ulem afёr jush?
Կարելի՞ է Ձեր մոտ նստել:
Kareli՞ e Dzer mot nstel
Me kёnaqёsi.
Հաճույքով:
Hachuyk’ov
 
 
 
 
Si ju duket muzika?
Ինչպե՞ս եք գտնում երաժշտությունը:
Inch’pe՞s yek’ gtnum yerazhshtut’yuny
Pak e lartё.
Մի քիչ բարձր է:
Mi k’ich’ bardzr e
Por grupi i bie mjaft mirё.
Բայց խումբը լավ է նվագում:
Bayts’ khumby lav e nvagum
 
 
 
 
A vini shpesh kёtu?
Հաճա՞խ եք այստեղ լինում:
Hacha՞kh yek’ aystegh linum
Jo, kjo ёshtё hera e parё.
Ոչ, սա առաջին անգամն է:
Voch’, sa arrajin angamn e
S’kam qenё asnjёherё kёtu.
Ես այստեղ երբեք չեմ եղել:
Yes aystegh yerbek’ ch’yem yeghel
 
 
 
 
A kёrceni?
Պարու՞մ եք:
Paru՞m yek’
Mё vonё ndoshta.
Միգուցե ավելի ուշ:
Miguts’ye aveli ush
S’kёrcej aq mirё.
Ես լավ չեմ պարում:
Yes lav ch’yem parum
 
 
 
 
Ёshtё shumё e thjeshtё.
Դա շատ հասարակ բան է:
Da shat hasarak ban e
Po jua tregoj.
Ես Ձեզ ցույց կտամ:
Yes Dzez ts’uyts’ ktam
Jo, mё mirё njё herё tjetёr.
Ոչ, ավելի լավ է հաջորդ անգամ:
Voch’, aveli lav e hajord angam
 
 
 
 
A po prisni njeri?
Սպասու՞մ եք ինչ որ մեկին:
Spasu՞m yek’ inch’ vor mekin
Po, njё shok.
Այո, իմ ընկերոջը:
Ayo, im ynkerojy
Ja ku po vjen!
Ահա նա գալիս է:
Aha na galis e
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjenet ndikojnë tek gjuhët

Gjuha që flasim varet nga prejardhja jonë. Gjenet tona janë gjithashtu përgjegjës për gjuhën tonë. Studiuesit skocezë kanë arritur në këtë përfundim. Ata shqyrtuan sesi anglishtja dallon nga kinezishtja. Kështu ata zbuluan se gjenet luajnë gjithashtu rol. Ato ndikojnë në zhvillimin e trurit tonë. E thënë më mirë, ato formojnë strukturat tona të trurit. Me këtë përcaktohet aftësia jonë për të mësuar gjuhë. Thelbësore janë variantet e dy gjeneve. Nëse një variant i caktuar është i rrallë, zhvillohen gjuhë tonale. Prandaj, gjuhët tonale fliten nga popuj që nuk e kanë këtë variant gjenetik. Tek gjuhët tonale, kuptimi i fjalëve përcaktohet nga lartësia e toneve. Për shembull, kinezishtja përfshihet tek gjuhët tonale. Nëse varianti i gjeneve është mbizotërues, zhvillohen gjuhë të tjera. Anglishtja nuk është gjuhë tonale. Variantet e këtyre gjeneve nuk janë të shpërndarë në mënyrë të barabartë. Kjo do të thotë se kanë frekuenca të ndryshme në botë. Gjuhët mbijetojnë vetëm nëse ato transmetohen. Prandaj fëmijët duhet të jenë në gjendje të imitojnë gjuhën e prindërve të tyre. Ata duhet të jenë në gjendje të mësojnë mirë gjuhën. Vetëm kështu do të kalohet brez pas brezi. Varianti më i vjetër i gjenit është ai që favorizon gjuhët tonale. Ndoshta më parë ekzistonin më shumë gjuhë tonale sesa sot. Komponenti gjenetik gjithsesi nuk duhet mbivlerësuar. Ai mund të ndihmojë vetëm në shpjegimin e zhvillimit të gjuhëve. Nuk ka asnjë gjen për anglishten dhe as për kinezishten. Çdo njeri mund të mësojë çdo gjuhë. Për këtë nuk nevojitet asnjë gjen, thjesht ju nevojitet kuriozitet dhe disiplinë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt