Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


27 [njёzeteshtatё]

Nё hotel – Mbёrritja

 


27 [քսանյոթ]

հյուրանոցի ժամանում

 

 
A keni ndonjё dhomё tё lirё?
Ազատ սենյակ ունե՞ք:
Azat senyak une՞k’
Kam rezervuar njё dhomё.
Ես սենյակ եմ պատվիրել:
Yes senyak yem patvirel
Emri im ёshtё Myler.
Իմ անունը Մյուլլեր է:
Im anuny Myuller e
 
 
 
 
Dua njё dhomё teke.
Ինձ մեկտեղանոց սենյակ է հարկավոր:
Indz mekteghanots’ senyak e harkavor
Dua njё dhomё çift.
Ինձ երկու տեղանոց սենյակ է հարկավոր:
Indz yerku teghanots’ senyak e harkavor
Sa kushton dhoma pёr njё natё?
Ի՞նչ արժե սենյակը մեկ գիշերվա համար:
I՞nch’ arzhe senyaky mek gisherva hamar
 
 
 
 
Dua njё dhomё me banjo.
Ես ուզում եմ լոգարանով սենյակ:
Yes uzum yem logaranov senyak
Dua njё dhomё me dush.
Ես ուզում եմ ցնցուղով սենյակ:
Yes uzum yem ts’nts’ughov senyak
A mund ta shoh dhomёn?
Կարո՞ղ եմ սենյակը տեսնել:
Karo՞gh yem senyaky tesnel
 
 
 
 
A ka garazh kёtu?
Այստեղ ավտոտնակ կա՞:
Aystegh avtotnak ka՞
A ka kasafortё kёtu?
Այստեղ կա՞ գաղտնարան:
Aystegh ka՞ gaghtnaran
A ka faks kёtu?
Այստեղ կա՞ ֆաքս:
Aystegh ka՞ fak’s
 
 
 
 
Mirё, po e marr dhomёn.
Լավ, ես վերցնում եմ այս սենյակը:
Lav, yes verts’num yem ays senyaky
Urdhёroni çelsat.
Այստեղ բանալիններն են:
Aystegh banalinnern yen
Urdhёroni valixhen time.
Այստեղ իմ ճամպրուկներն են:
Aystegh im champruknern yen
 
 
 
 
Nё ç’orё hahet mёngjesi?
Ժամը քանիսի՞ն է նախաճաշը:
Zhamy k’anisi՞n e nakhachashy
Nё ç’orё hahet dreka?
Ժամը քանիսի՞ն է ճաշը:
Zhamy k’anisi՞n e chashy
Nё ç’orё hahet darka?
Ժամը քանիսի՞ն է ընթրիքը:
Zhamy k’anisi՞n e ynt’rik’y
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Pushimet janë të rëndësishme për suksesin e të mësuarit

Nëse doni të mësoni me sukses, duhet të bëni shpesh pushim! Studimet e reja shkencore kanë arritur në këtë përfundim. Studiuesit ekzaminuan fazat e të mësuarit. Ata simuluan situata të ndryshme mësimore. Ne i marrim më mirë informacionet në pjesë të vogla. Kjo do të thotë se nuk duhet të mësojmë shumë njëherësh. Gjithmonë duhet të bëjmë pushime midis njësive mësimore. Suksesi ynë i të mësuarit varet gjithashtu nga proceset biokimike. Këto procese ndodhin në tru. Dhe përcaktojnë ritmin tonë optimal të të mësuarit. Kur mësojmë diçka të re, truri ynë lëshon substanca të caktuara. Këto substanca ndikojnë në aktivitetin e qelizave tona të trurit. Dy enzima të ndryshme luajnë një rol veçanërisht të rëndësishëm në këtë proces. Ato lëshohen kur mësojmë përmbajtje të reja. Por, ato nuk lëshohen së bashku. Efekti i tyre shpaloset në intervale të ndryshme. Rezulton se ne mësojmë më mirë, kur të dyja enzimat janë të pranishme në të njëjtën kohë. Suksesi ynë rritet ndjeshëm kur bëjmë pushime më shpesh. Pra, ka kuptim që kohëzgjatja e fazave individuale të mësimit të varjojë. Kohëzgjatja e pushimeve gjithashtu duhet të jetë e ndryshme. Do të ishte ideale të bëni dy pushime me nga dhjetë minuta secili. Më pas një pushim prej pesë minutash. Pastaj një pushim prej 30 minutash. Gjatë pushimeve, truri ynë memorizon më mirë përmbajtjen e re. Ju duhet të largoheni nga vendi i studimit gjatë pushimeve. Gjithashtu është e këshillueshme të lëvizni gjatë tyre. Prandaj bëni një shëtitje të shkurtër mes studimit! Dhe mos t'ju vrasë ndërgjegjja - ju po mësoni ndërkohë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt