Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


21 [njёzetenjё]

Bisedё e shkurtёr 2

 


21 [քսանմեկ]

փոքրիկ խոսակցություն 2

 

 
Nga vini?
Որտեղի՞ց եք Դուք:
Vorteghi՞ts’ yek’ Duk’
Nga Bazeli.
Բազելից:
Bazelits’
Bazeli ndodhet nё Zvicёr.
Բազելը գտնվում է Շվեցարիայում:
Bazely gtnvum e Shvets’ariayum
 
 
 
 
A mund t’ju prezantoj me zotin Myler?
Կարո՞ղ եմ պարոն Միլլերին Ձեզ ներկայացնել:
Karo՞gh yem paron Millerin Dzez nerkayats’nel
Ai ёshtё i huaj.
Նա օտարերկրացի է:
Na otarerkrats’i e
Ai flet disa gjuhё.
Նա խոսում է մի քանի լեզուներով:
Na khosum e mi k’ani lezunerov
 
 
 
 
Ёshtё hera e parё qe jeni kёtu?
Դուք առաջին անգա՞մն եք այստեղ:
Duk’ arrajin anga՞mn yek’ aystegh
Jo, vitin e kaluar isha kёtu.
Ոչ, ես անցյալ տարի էլ եմ եղել այստեղ:
Voch’, yes ants’yal tari el yem yeghel aystegh
Por vetёm pёr njё javё.
Բայց միայն մի շաբաթ:
Bayts’ miayn mi shabat’
 
 
 
 
A ju pёlqen kёtu te ne?
Դու՞ր է գալիս Ձեզ մեզ մոտ:
Du՞r e galis Dzez mez mot
Shumё mirё. Njerёzit janё tё sjellshёm.
Շատ: Մարդիկ շատ սիրալիր են:
Shat Mardik shat siralir yen
Dhe natyra mё pёlqen shumё.
Եվ բնությունն էլ է ինձ դուր գալիս:
Yev bnut’yunn el e indz dur galis
 
 
 
 
Çfarё profesioni keni?
Ի՞նչ մասնագիտություն ունեք:
I՞nch’ masnagitut’yun unek’
Jam pёrkthyes.
Ես թարգմանիչ եմ:
Yes t’argmanich’ yem
Unё pёrkthej libra.
Ես թարգմանում եմ գրքեր:
Yes t’argmanum yem grk’yer
 
 
 
 
Vetёm jeni kёtu?
Դուք մենա՞կ եք այստեղ:
Duk’ mena՞k yek’ aystegh
Jo, gruaja ime / burri im ёshtё gjithashtu kёtu.
Ոչ, իմ կինը/իմ ամուսինն էլ է այստեղ:
Voch’, im kiny/im amusinn el e aystegh
Dhe atje janё tё dy fёmijёt e mi.
Եվ այնտեղ իմ երկու երեխաներն են:
Yev ayntegh im yerku yerekhanern yen
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët romake

700 milion njerëz flasin një gjuhë romake si gjuhën e tyre amtare. Kjo e bën grupin e gjuhëve romake një nga më të rëndësishmit në të gjithë botën. Gjuhët romake janë pjesë e familjes së gjuhëve indo-evropiane. Të gjitha gjuhët romake e kanë origjinën nga latinishtja. Kjo do të thotë se ato janë pasardhëse të gjuhës së Romës. Baza e të gjitha gjuhëve romake ishte latinishtja vulgare. Me këtë nënkuptohet latinishtja e folur në antikitetin e vonë. Latinishtja vulgare u përhap në të gjithë Evropën përmes pushtimeve romake. Nga ku u zhvilluan më pas gjuhët dhe dialektet romake. Vetë latinishtja është gjuhë italike. Ka gjithsej rreth 15 gjuhë romake. Numri i saktë është i vështirë për t'u përcaktuar. Shpesh është e paqartë nëse ekzistojnë gjuhë të pavarura apo vetëm dialekte. Me kalimin e kohës disa gjuhë romake janë zhdukur. Sidoqoftë, janë formuar gjuhë të tjera të bazuara në gjuhën romake. Këto janë gjuhët kreole. Sot, spanjishtja është gjuha romake me prezencën më të madhe në botë. E cila ka më tepër se 380 milion folës në mbarë botën. Gjuhët romake janë shumë interesante për shkencëtarët. Pasi historia e këtij grupi gjuhësor është dokumentuar shumë mirë. Tekstet latine ose romake kanë ekzistuar për 2.500 vjet. Gjuhëtarët i përdorin ato për të shqyrtuar evolucionin e gjuhëve individuale. Kështu, rregullat nga të cilat është zhvilluar gjuha mund të hulumtohen. Shumë nga këto rezultate mund të transferohen në gjuhë të tjera. Gramatika e gjuhëve romake është strukturuar në mënyrë të ngjashme. Mbi të gjitha, fjalori i gjuhëve është shumë i ngjashëm. Nëse flisni një gjuhë romake, mund të mësoni lehtë një tjetër. Faleminderit latinisht!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt