Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


85 [tetёdhjetёepesё]

Pyes – e shkuara 1

 


85 [тIокIиплIырэ тфырэ]

КIэупчIэн – блэкIыгъэ шъуашэр 1

 

 
Sa keni pirё ?
Сыд фэдиз ипшъугъэр?
Syd fjediz ipshugjer?
Sa keni punuar?
Сыд фэдизрэ Iоф пшIагъэ?
Syd fjedizrje Iof pshIagje?
Sa keni shkruar?
Сыд фэдиз птхыгъэр?
Syd fjediz pthygjer?
 
 
 
 
Si keni fjetur?
Сыдэущтэу учъыягъ?
Sydjeushhtjeu uchyjag?
Si e morёt provimin?
Сыдэущтэу экзаменыр птыгъэ?
Sydjeushhtjeu jekzamenyr ptygje?
Si e gjetёt rrugёn?
Сыдэущтэу гъогур къэбгъотыгъ?
Sydjeushhtjeu gogur kjebgotyg?
 
 
 
 
Me kё keni folur?
Хэта узыдэгущыIагъэр?
Hjeta uzydjegushhyIagjer?
Me kё keni lёnё takim?
Хэта узыIукIэнэу узэзэгъыгъэр?
Hjeta uzyIukIjenjeu uzjezjegygjer?
Me kё e festuat ditёlindjen?
Укъызыхъугъэ мафэр хэта зыдэбгъэмэфэкIыгъэр?
Ukyzyhugje mafjer hjeta zydjebgjemjefjekIygjer?
 
 
 
 
Ku keni qenё?
Тыдэ ущыIагъа?
Tydje ushhyIaga?
Ku keni banuar?
Тыдэ ущыпсэущтыгъа?
Tydje ushhypsjeushhtyga?
Ku keni punuar?
Тыдэ Iоф щыпшIагъа?
Tydje Iof shhypshIaga?
 
 
 
 
Çfarё keni këshilluar?
Сыда игъоу фэплъэгъугъэр?
Syda igou fjepljegugjer?
Çfarё keni ngrёnё?
Сыда пшхыгъэр?
Syda pshhygjer?
Çfarё keni mёsuar?
Сыда къызэжъугъэшIагъэр?
Syda kyzjezhugjeshIagjer?
 
 
 
 
Sa shpejt keni udhёtuar?
Сыд ипсынкIагъэу шъукIощтыгъэ?
Syd ipsynkIagjeu shukIoshhtygje?
Sa kohё keni fluturuar?
Сыд фэдизрэ шъубыбыгъ?
Syd fjedizrje shubybyg?
Sa lart jeni hedhur?
Сыд илъэгагъэу шъудэпкIэягъ?
Syd iljegagjeu shudjepkIjejag?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët afrikane

Në Afrikë fliten shumë gjuhë të ndryshme. Në asnjë kontinent tjetër nuk ka kaq shumë gjuhë të ndryshme. Shumëllojshmëria e gjuhëve afrikane është mbresëlënëse. Vlerësohet të ketë rreth 2000 gjuhë afrikane. Sidoqoftë, këto gjuhë nuk janë të ngjashme! Përkundrazi - ato shpesh janë krejtësisht të ndryshme! Gjuhët afrikane i përkasin katër familjeve gjuhësore. Disa gjuhë afrikane kanë veçori unike në të gjithë botën. Për shembull, ka tinguj që të huajt nuk mund t'i imitojnë. Kufijtë e vendit nuk janë gjithmonë kufij gjuhësorë në Afrikë. Në disa rajone ka shumë gjuhë të ndryshme. Për shembull, në Tanzani fliten gjuhë nga të katër familjet gjuhësore. Afrikaans është një përjashtim midis gjuhëve afrikane. Kjo gjuhë e ka zanafillën në periudhën koloniale. Gjatë asaj kohe, takoheshin njerëz nga kontinente të ndryshme. Ata vinin nga Afrika, Evropa dhe Azia. Përmes situatës së kontaktit u zhvilluar një gjuhë e re. Afrikaans ka ndikime nga shumë gjuhë. Sidoqoftë, gjuha është më e afërt me holandishten. Sot, afrikaans flitet kryesisht në Afrikën e Jugut dhe Namibi. Gjuha më e jashtëzakonshme afrikane është gjuha e daulleve. Teorikisht, çdo mesazh mund të dërgohet nëpërmjet daulleve. Gjuhët që komunikohen me daulle, janë gjuhë tonale. Kuptimi i fjalëve ose rrokjeve varet nga lartësia e toneve. Kjo do të thotë që tonet duhet të imitohen nga daullet. Gjuha e daulleve në Afrikë, kuptohet edhe nga fëmijët. Ajo është shumë efikase… Kjo gjuhë mund të dëgjohet nga një largësi deri 12 kilometra!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt