Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


71 [shtatёdhjetёenjё]

tё duash diçka

 


71 [тIокIищрэ пшIыкIузырэ]

Зыгорэм фэен

 

 
Çfarё doni?
Сыд шъузыфаер?
Syd shuzyfaer?
A doni tё luani futboll?
Футбол шъуешIэнэу шъуфая?
Futbol shueshIjenjeu shufaja?
A doni tё vizitoni shokёt?
Шъуиныбджэгъухэр зэжъугъэлъэгъухэ шъушIоигъуа?
Shuinybdzhjeguhjer zjezhugjeljeguhje shushIoigua?
 
 
 
 
dua
фэен / шIоигъон
fjeen / shIoigon
Nuk dua tё vij vonё.
КIасэу сыкъэкIожьы сшIоигъоп.
KIasjeu sykjekIozh'y sshIoigop.
Unё nuk dua tё shkoj atje.
Ащ сыкIонэу сыфаеп.
Ashh sykIonjeu syfaep.
 
 
 
 
Dua tё shkoj nё shtёpi.
Унэм сыкIожьы сшIоигъу.
Unjem sykIozh'y sshIoigu.
Dua tё rri nё shtёpi.
Унэм сыкъинэ сшIоигъу.
Unjem sykinje sshIoigu.
Dua tё rri vetёm.
Сизакъоу сыкъанэ сшIоигъу.
Sizakou sykanje sshIoigu.
 
 
 
 
Do tё rrish kёtu?
Мыщ укъанэ пшIоигъуа?
Myshh ukanje pshIoigua?
Do tё hash kёtu?
Мыщ ущышхэ пшIоигъуа?
Myshh ushhyshhje pshIoigua?
A do tё flesh kёtu?
Мыщ ущычъые пшIоигъуа?
Myshh ushhychye pshIoigua?
 
 
 
 
A doni tё niseni nesёr?
Неущ шъуежьэжьы шъушIоигъуа?
Neushh shuezh'jezh'y shushIoigua?
A do tё rrini deri nesёr?
Неущ нэсэ шъукъанэ шъушIоигъуа?
Neushh njesje shukanje shushIoigua?
Doni ta paguani llogarinё nesër?
Счётыр неущ къэптымэ пшIоигъуа?
Schjotyr neushh kjeptymje pshIoigua?
 
 
 
 
A doni tё shkoni nё disko?
Дискотекэм шъукIонэу шъуфая?
Diskotekjem shukIonjeu shufaja?
A do tё shkoni nё kinema?
Кином шъукIонэу шъуфая?
Kinom shukIonjeu shufaja?
A do shkoni nё kafe?
Кафем шъукIонэу шъуфая?
Kafem shukIonjeu shufaja?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Indonezia, vendi i shumë gjuhëve

Republika e Indonezisë është një nga vendet më të mëdha në botë. Rreth 240 milion njerëz jetojnë në shtetin ishullor. Këta njerëz i përkasin shumë grupeve të ndryshme etnike. Vlerësohet se ka pothuajse 500 grupe etnike në Indonezi. Këto grupe kanë shumë tradita të ndryshme kulturore. Ata gjithashtu flasin shumë gjuhë të ndryshme! Në Indonezi fliten rreth 250 gjuhë. Për më tepër, ka edhe shumë dialekte. Gjuhët indoneziane klasifikohen kryesisht sipas grupeve etnike. Ekziston, për shembull, gjuha javanase ose balineze. Ky numër i madh gjuhësh sjell padyshim probleme. Ato pengojnë një ekonomi dhe administrim efikas. Prandaj u vendos një gjuhë kombëtare. Që prej pavarësisë, më 1945, gjuha bahasa është gjuha kombëtare e Indonezisë. Ajo mësohet në çdo shkollë krahas gjuhës amtare. Sidoqoftë, jo të gjithë banorët e Indonezisë e flasin këtë gjuhë. Vetëm rreth 70% e indonezianëve flasin bahasa Indonesia. Bahasa Indonesia është gjuha amtare e “vetëm” 20 milion njerëzve. Gjuhët e shumta rajonale kanë ende rëndësi të madhe. Për dashamirësit e gjuhëve, gjuha indoneziane është veçanërisht interesante. Të mësuarit e indonezishtes ka shumë përparësi. Gjuha konsiderohet relativisht e thjeshtë. Rregullat e gramatikës mund të mësohen shpejt. Mund të mbështeten në shqiptim për drejtshkrimin. As ortografia nuk është e vështirë. Shumë fjalë indoneziane e kanë prejardhjen nga gjuhë të tjera. Dhe: Indonezishtja së shpejti do të jetë një nga gjuhët më të rëndësishme… A janë këto arsye të mjaftueshme për të filluar me mësimin e saj?

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt