Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


69 [gjashtёdhjetёenёntё]

mё duhet – dua

 


69 [тIокIищрэ бгъурэ]

ИщыкIэгъэн / шIоигъон

 

 
Mё duhet njё krevat.
Сэ пэкIор сищыкIагъ.
Sje pjekIor sishhykIag.
Unё dua tё fle.
Сэ сычъые сшIоигъу.
Sje sychye sshIoigu.
A ka njё krevat kёtu?
Мыщ пэкIор чIэта?
Myshh pjekIor chIjeta?
 
 
 
 
Mё duhet njё llampё.
Сэ лампэ сищыкIагъ.
Sje lampje sishhykIag.
Unё dua tё lexoj.
Сэ седжэ сшIоигъу.
Sje sedzhje sshIoigu.
A ka njё llambё kёtu?
Мыщ лампэ чIэта?
Myshh lampje chIjeta?
 
 
 
 
Mё duhet njё telefon.
Сэ телефон сищыкIагъ.
Sje telefon sishhykIag.
Dua tё marr nё telefon.
Сэ телефонкIэ сытео сшIоигъу.
Sje telefonkIje syteo sshIoigu.
A ka njё telefon kёtu?
Мыщ телефон щыIа?
Myshh telefon shhyIa?
 
 
 
 
Mё duhet njё kamera.
Сэ камерэ сищыкIагъ.
Sje kamerje sishhykIag.
Dua tё fotografoj.
Сэ сурэт тесхы сшIоигъу.
Sje surjet teshy sshIoigu.
A ka kёtu njё kamera?
Мыщ камерэ щыIа?
Myshh kamerje shhyIa?
 
 
 
 
Mё duhet njё kompjuter.
Сэ компьютер сищыкIагъ.
Sje komp'juter sishhykIag.
Dua tё dёrgoj njё e-mail.
Сэ э-мейл згъэхьы сшIоигъу.
Sje je-mejl zgjeh'y sshIoigu.
A ndodhet njё kompjuter kёtu?
Мыщ компьютер щыIа?
Myshh komp'juter shhyIa?
 
 
 
 
Mё duhet njё stilolaps.
Сэ ручкэ сищыкIагъ.
Sje ruchkje sishhykIag.
Dua tё shkruaj diçka.
Сэ зыгорэ стхы сшIоигъу.
Sje zygorje sthy sshIoigu.
A ka kёtu njё copё letёr dhe njё stilolaps?
Мыщ тхьапэрэ ручкэрэ щыIэха?
Myshh th'apjerje ruchkjerje shhyIjeha?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Përkthimi kompjuterik

Për të përkthyer tekste, shpesh duhet të paguani shumë para. Përkthyesit apo interpretuesit profesionistë janë të shtrenjtë. Sidoqoftë, të kuptuarit e gjuhëve të tjera po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. Informaticienët dhe linguistët kompjuterikë duan ta zgjidhin këtë problem. Që prej një kohe të gjatë ata punojnë për zhvillimin e mjeteve të përkthimit. Aktualisht ka shumë programe të ndryshme. Sidoqoftë, përkthimet kompjuterike zakonisht nuk kanë cilësi të mirë. Për këtë nuk janë fajtorë programuesit! Gjuhët janë struktura shumë komplekse. Kompjuterët, nga ana tjetër, bazohen në parime të thjeshta matematikore. Prandaj, jo gjithmonë mund të përpunojnë gjuhët në mënyrë korrekte. Një program përkthimi duhet të mësojë një gjuhë plotësisht. Për këtë, ekspertët duhet t'ju mësojnë mijëra fjalë dhe rregulla. Kjo është praktikisht e pamundur. Është më e lehtë t'i lemë kompjuterët të llogarisin. Këtë mund ta bëjnë mirë. Një kompjuter mund të llogarisë se cilat kombinime janë më të zakonshme. Mund të njohë, për shembull, se cilat fjalë qëndrojnë pranë njëra tjetrës. Për këtë, duhet t'i jepen tekste në gjuhë të ndryshme. Kështu mëson se çfarë është tipike për gjuhë të caktuara. Kjo metodë statistikore përmirëson përkthimet automatike. Sidoqoftë, kompjuterët nuk mund të zëvendësojnë njerëzit. Asnjë makineri nuk mund të imitojë trurin e njeriut kur vjen puna tek gjuhët. Pra, përkthyesit dhe interpretuesit do të kenë punë për një kohë të gjatë! Në të ardhmen, tekstet e thjeshta sigurisht që mund të përkthehen nga kompjuterët. Këngët, poezitë dhe letërsia, nga ana tjetër, kanë nevojë për një element të gjallë. Ato jetojnë nga ndjenja njerëzore për gjuhën. Dhe kjo është po aq e mirë…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt