Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


46 [dyzetёegjashtё]

Nё diskotekё

 


46 [тIокIитIурэ хырэ]

Дискотекэм

 

 
A ёshtё i zёnё vendi kёtu?
Мыщ дэжьым зи щысба?
Myshh djezh'ym zi shhysba?
A mund tё ulem afёr jush?
СыкъыбготIысхьэмэ хъущта?
SykybgotIysh'jemje hushhta?
Me kёnaqёsi.
Сигуапэ.
Siguapje.
 
 
 
 
Si ju duket muzika?
Музыкэм сыдэущтэу ухаплъэра?
Muzykjem sydjeushhtjeu uhapljera?
Pak e lartё.
ТIэкIу лъэшыIо.
TIjekIu ljeshyIo.
Por grupi i bie mjaft mirё.
Ау дэгъоу къырагъаIо.
Au djegou kyragaIo.
 
 
 
 
A vini shpesh kёtu?
Мыщ бэрэ укъэкIуа?
Myshh bjerje ukjekIua?
Jo, kjo ёshtё hera e parё.
Хьау, мыр апэрэ.
H'au, myr apjerje.
S’kam qenё asnjёherё kёtu.
Мыщ джыри зыпарэкIи сыщыIагъэп.
Myshh dzhyri zyparjekIi syshhyIagjep.
 
 
 
 
A kёrceni?
Укъэшъуа?
Ukjeshua?
Mё vonё ndoshta.
ТIэкIу шIэмэ арынкIи мэхъу.
TIjekIu shIjemje arynkIi mjehu.
S’kёrcej aq mirё.
Сэ дэгъу дэдэу сыкъэшъошъурэп.
Sje djegu djedjeu sykjeshoshurjep.
 
 
 
 
Ёshtё shumё e thjeshtё.
Ар псынкIэ дэд.
Ar psynkIje djed.
Po jua tregoj.
Сэ къыозгъэлъэгъущт.
Sje kyozgjeljegushht.
Jo, mё mirё njё herё tjetёr.
Хьау, етIанэ зэгорэм.
H'au, etIanje zjegorjem.
 
 
 
 
A po prisni njeri?
Зыгорэм упэплъа?
Zygorjem upjepla?
Po, njё shok.
Ары, синыбджэгъу (сыпэплъэ).
Ary, sinybdzhjegu (sypjeplje).
Ja ku po vjen!
Мары къэсыгъ!
Mary kjesyg!
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjenet ndikojnë tek gjuhët

Gjuha që flasim varet nga prejardhja jonë. Gjenet tona janë gjithashtu përgjegjës për gjuhën tonë. Studiuesit skocezë kanë arritur në këtë përfundim. Ata shqyrtuan sesi anglishtja dallon nga kinezishtja. Kështu ata zbuluan se gjenet luajnë gjithashtu rol. Ato ndikojnë në zhvillimin e trurit tonë. E thënë më mirë, ato formojnë strukturat tona të trurit. Me këtë përcaktohet aftësia jonë për të mësuar gjuhë. Thelbësore janë variantet e dy gjeneve. Nëse një variant i caktuar është i rrallë, zhvillohen gjuhë tonale. Prandaj, gjuhët tonale fliten nga popuj që nuk e kanë këtë variant gjenetik. Tek gjuhët tonale, kuptimi i fjalëve përcaktohet nga lartësia e toneve. Për shembull, kinezishtja përfshihet tek gjuhët tonale. Nëse varianti i gjeneve është mbizotërues, zhvillohen gjuhë të tjera. Anglishtja nuk është gjuhë tonale. Variantet e këtyre gjeneve nuk janë të shpërndarë në mënyrë të barabartë. Kjo do të thotë se kanë frekuenca të ndryshme në botë. Gjuhët mbijetojnë vetëm nëse ato transmetohen. Prandaj fëmijët duhet të jenë në gjendje të imitojnë gjuhën e prindërve të tyre. Ata duhet të jenë në gjendje të mësojnë mirë gjuhën. Vetëm kështu do të kalohet brez pas brezi. Varianti më i vjetër i gjenit është ai që favorizon gjuhët tonale. Ndoshta më parë ekzistonin më shumë gjuhë tonale sesa sot. Komponenti gjenetik gjithsesi nuk duhet mbivlerësuar. Ai mund të ndihmojë vetëm në shpjegimin e zhvillimit të gjuhëve. Nuk ka asnjë gjen për anglishten dhe as për kinezishten. Çdo njeri mund të mësojë çdo gjuhë. Për këtë nuk nevojitet asnjë gjen, thjesht ju nevojitet kuriozitet dhe disiplinë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt