Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


11 [njёmbёdhjetё]

Muajt

 


11 [пшIыкIузы]

Мазэхэр

 

 
janar
щылэ маз
shhylje maz
shkurt
мэзай
mjezaj
mars
гъэтхапэ
gjethapje
 
 
 
 
prill
мэлылъфэгъу
mjelylfjegu
maj
жъоныгъуакI
zhonyguakI
qershor
мэкъуогъу
mjekuogu
 
 
 
 
Kёto janё gjashtё muaj.
Ахэр мэзих мэхъу.
Ahjer mjezih mjehu.
janar, shkurt, mars,
щылэ маз, мэзай, гъэтхапэ,
shhylje maz, mjezaj, gjethapje,
prill, maj dhe qershor.
мэлылъфэгъу, жъоныгъуакI ыкIи мэкъуогъу.
mjelylfjegu, zhonyguakI ykIi mjekuogu.
 
 
 
 
korriku
бэдзэогъу
bjedzjeogu
gushti
шышъхьэIу
shyshh'jeIu
shtatori
Iоныгъу
Ionygu
 
 
 
 
tetori
чъэпыогъу
chjepyogu
nёntori
шэкIогъу
shjekIogu
dhjetori
тыгъэгъаз
tygjegaz
 
 
 
 
Edhe kёto janё gjashtё muaj.
Мыхэри мэзих мэхъу.
Myhjeri mjezih mjehu.
korrik, gusht, shtator
бэдзэогъу, шышъхьэIу, Iоныгъу,
bjedzjeogu, shyshh'jeIu, Ionygu,
tetor, nёntor dhe dhjetor.
чъэпыогъу, шэкIогъу ыкIи тыгъэгъаз.
chjepyogu, shjekIogu ykIi tygjegaz.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Latinishtja, gjuhë e gjallë?

Sot, anglishtja është gjuha më e rëndësishme botërore. Mësohet në të gjithë botën dhe është gjuha zyrtare e shumë kombeve. Më parë, latinishtja kishte këtë funksion. Latinishtja u fol fillimisht nga romakët. Që ishin banorët e Lazios, me Romën si qendër. Me zgjerimin e Perandorisë Romake, gjuha u përhap. Në antikitet, latinishtja ishte gjuha amtare e shumë popujve. Ata jetonin në Evropë, Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Sidoqoftë, latinishtja e folur ishte e ndryshme nga latinishtja klasike. Ishte një zhargon i quajtur latinishtja vulgare. Kishte dialekte të ndryshme në trevat e romanizuara. Në mesjetë, gjuhët kombëtare evoluan nga dialektet. Gjuhët që rrjedhin nga latinisht janë gjuhë romake. Italishtja, spanjishtja, dhe portugalishtja përfshihen në këtë kategori. Frëngjishtja dhe rumanishtja bazohen gjithashtu në latinisht. Në të vërtetë latinishtja nuk u shua kurrë. Ajo ishte një gjuhë e rëndësishme tregtare deri në shekullin e 19-të. Dhe mbeti si gjuha e të arsimuarve. Latinishtja është ende e rëndësishme për shkencën sot. Pasi shumë terma teknikë kanë origjinë latine. Për më tepër, latinishtja mësohet ende në shkolla si gjuhë e huaj. Dhe universitetet shpesh presin njohuri të gjuhës latine. Pra, latinishtja nuk është shuar, edhe nëse nuk flitet më. Latinishtja po përjeton një rikthim në vitet e fundit. Numri i njerëzve që duan të mësojnë Latinisht ka filluar të rritet përsëri. Konsiderohet ende si çelësi i gjuhës dhe kulturës së shumë vendeve. Pra, guxoni të provoni Latinisht! Audaces fortuna adiuvat, fati i mirë i ndihmon të guximshmit!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt