Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


91 [nёntёdhjetёenjё]

Fjali nёnrenditёse me qё 1

 


91 [իննսունմեկ]

երկրորդական նախադասություններ "որ" ով 1

 

 
Ndoshta moti nesёr do tё jetё mё i mirё.
Վաղը եղանակը երևի կլավանա:
Vaghy yeghanaky yerevi klavana
Nga e dini kёtё?
Դուք որտեղից դա գիտեք:
Duk’ vorteghits’ da gitek’
Shpresoj se do tё bёhet mё mirё.
Ես հույս ունեմ, որ կլավանա:
Yes huys unem, vor klavana
 
 
 
 
Ai me siguri do tё vijё.
Նա գալիս է անպայման:
Na galis e anpayman
A ёshtё e sigurtё?
Դա հաստա՞տ է:
Da hasta՞t e
Unё e di se ai do tё vijё.
Ես գիտեմ, որ նա գալիս է:
Yes gitem, vor na galis e
 
 
 
 
Me siguri do tё marrё nё telefon.
Նա զանգահարում է անպայման:
Na zangaharum e anpayman
Me tё vёrtetё?
Իսկապե՞ս:
Iskape՞s
Besoj se do tё marrё nё telefon.
Ես կարծում եմ, որ նա զանգահարում է:
Yes kartsum yem, vor na zangaharum e
 
 
 
 
Vera ёshtё me siguri e vjetёr.
Գինին իսկապես հին է:
Ginin iskapes hin e
A e dini kёtё me siguri?
Դա հաստատ գիտե՞ք:
Da hastat gite՞k’
Supozoj, se ёshtё e vjetёr.
Ես կասկածում եմ, որ դա հին է:
Yes kaskatsum yem, vor da hin e
 
 
 
 
Shefi ynё ёshtё i pashёm.
Մեր դիրեկտորը շատ լավ տեսք ունի:
Mer direktory shat lav tesk’ uni
A ju duket?
Կարծու՞մ եք:
Kartsu՞m yek’
Mendoj madje se ёshtё shumё i pashёm.
Ես գտնում եմ, որ նա իսկապես լավ տեսք ունի:
Yes gtnum yem, vor na iskapes lav tesk’ uni
 
 
 
 
Shefi ka njё shoqe me siguri.
Դիրեկտորը հաստատ ընկերուհի ունի:
Direktory hastat ynkeruhi uni
Me tё vёrtetё e besoni?
Դուք իսկապես կարծու՞մ եք:
Duk’ iskapes kartsu՞m yek’
Ёshtё mёse e mundur, qё ai tё ketё njё shoqe.
Դա շատ հնարավոր է, որ նա ընկերուհի ունի:
Da shat hnaravor e, vor na ynkeruhi uni
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha spanjolle

Gjuha spanjolle u përket gjuhëve botërore. Më shumë se 380 milion njerëz kanë spanjishten si gjuhën e tyre amtare. Gjithashtu, shumë njerëz e flasin atë si gjuhë të dytë. Prandaj, spanjishtja është një nga gjuhët më të rëndësishme në planet. Është gjithashtu gjuha më e madhe romake. Folësit spanjollë e quajnë gjuhën e tyre español ose castellano. Termi castellano zbulon origjinën e gjuhës spanjolle. Ajo u zhvillua nga gjuha që flitej në rajonin e Kastilies. Që prej shekullit të 16-të, shumica e spanjollëve flisnin castellano. Sot termat español dhe castellano përdoren si sinonime. Ato gjithashtu mund të kenë një dimension politik. Spanjishtja u përhap përmes pushtimeve dhe kolonializmit. Spanjisht flitet gjithashtu në Afrikën Perëndimore dhe Filipinet. Por, shumica e njerëzve që flasin spanjisht jetojnë në Amerikë. Spanjishtja është gjuha mbizotëruese në Amerikën Qendrore dhe Jugore. Numri i njerëzve që flasin spanjisht po rritet gjithashtu në SHBA. Rreth 50 milion njerëz në SHBA flasin spanjisht. Janë më tepër se në Spanjë! Spanjishtja në Amerikë është e ndryshme nga spanjishtja evropiane. Këto ndryshime prekin kryesisht fjalorin dhe gramatikën. Në Amerikë, për shembull, përdoret një kohë tjetër e shkuar. Edhe në fjalor gjenden shumë ndryshime. Disa fjalë ekzistojnë vetëm në Amerikë, të tjera vetëm në Spanjë. Spanjishtja nuk është e unifikuar as në Amerikë. Ka shumë versione të ndryshme të spanjishtes amerikane. Pas anglishtes, spanjishtja është gjuha e huaj më e mësuar në të gjithë botën. Ajo mund të mësohet relativisht shpejt... Çfarë po prisni? - ¡Vamos!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt