Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


86 [tetёdhjetёegjashtё]

Pyes – e shkuara 2

 


86 [ութանասունվեց]

հարցեր անցյալում 2

 

 
Çfarё kravate vure?
Ո՞ր փողկապն էիր կրել:
VO՞r p’voghkapn eir krel
Cilёn makinё ke blerё?
Ո՞ր մեքենան ես գնել:
VO՞r mek’yenan yes gnel
Nё cilёn gazetё je abonuar?
Ո՞ր թերթն ես բաժանորդագրվել:
VO՞r t’yert’n yes bazhanordagrvel
 
 
 
 
Kё keni parё?
ՈՒ՞մ եք տեսել:
U՞m yek’ tesel
Kё keni takuar?
ՈՒ՞մ եք հանդիպել:
U՞m yek’ handipel
Kё keni njohur?
ՈՒ՞մ եք ճանաչել:
U՞m yek’ chanach’yel
 
 
 
 
Kur jeni ngritur?
Քանիսի՞ն եք վերկացել:
K’anisi՞n yek’ verkats’yel
Kur keni filluar?
Ե՞րբ եք սկսել:
Ye՞rb yek’ sksel
Kur keni pushuar?
Ե՞րբ եք վերջացրել:
Ye՞rb yek’ verjats’rel
 
 
 
 
Pse jeni zgjuar?
Ինչու՞ եք արթնացել:
Inch’u՞ yek’ art’nats’yel
Pse u bёtё mёsues?
Ինչու՞ եք ուսուցիչ դարձել:
Inch’u՞ yek’ usuts’ich’ dardzel
Pse morёt njё taksi?
Ինչու՞ եք տաքսի վարձել:
Inch’u՞ yek’ tak’si vardzel
 
 
 
 
Nga keni ardhur?
Որտեղի՞ց եք եկել:
Vorteghi՞ts’ yek’ yekel
Ku keni shkuar?
ՈՒ՞ր եք գնացել:
U՞r yek’ gnats’yel
Ku keni qenё?
Որտե՞ղ եք եղել:
Vorte՞gh yek’ yeghel
 
 
 
 
Kё ke ndihmuar?
ՈՒ՞մ եք օգնել:
U՞m yek’ ognel
Kujt i ke shkruar?
ՈՒ՞մ եք գրել:
U՞m yek’ grel
Kujt i je pёrgjigjur?
ՈՒ՞մ եք պատասխանել:
U՞m yek’ pataskhanel
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Dygjuhësia përmirëson dëgjimin

Njerëzit që flasin dy gjuhë dëgjojnë më mirë. Ata mund të dallojnë më saktë ndryshimin mes tingujve. Një studim amerikan arriti në këtë përfundim. Studiuesit kanë testuar disa adoleshentë. Disa prej tyre ishin rritur si bilingualë. Këta adoleshentë flisnin anglisht dhe spanjisht. Pjesa tjetër e personave të testuar flisnin vetëm anglisht. Të rinjtë duhej të dëgjonin një rrokje të caktuar. Kjo ishte rrokja ”da”. Ajo nuk i përkiste asnjërës prej gjuhëve. Personat e testuar e dëgjuan rrokjen në kufje. Aktiviteti i trurit u mat me elektroda. Pas këtij testi, adoleshentët duhej të dëgjonin përsëri rrokjen. Këtë herë, kishte edhe zhurma shqetësuese. Ishin zëra të ndryshëm që flisnin fjali pa kuptim. Bilingualët reaguan fort ndaj rrokjes. Truri i tyre tregonte aktivitet intensiv. Ata mund të identifikonin saktësisht rrokjen me dhe pa zhurma. Personat njëgjuhësh nuk patën sukses. Dëgjimi i tyre nuk ishte aq i mirë sa ai i personave dygjuhësh. Studiuesit u befasuan nga rezultati i eksperimentit. Deri më tani dihej vetëm se muzikantët kanë dëgjim veçanërisht të mirë. Mesa duket edhe dygjuhësia e stërvit veshin. Bilingualët konfrontohen vazhdimisht me tinguj të ndryshëm. Prandaj truri duhet të zhvillojë aftësi të reja. Ai mëson të bëjë dallimin midis stimujve të ndryshëm gjuhësor. Studiuesit tani po testojnë sesi aftësitë gjuhësore ndikojnë në tru. Ndoshta dëgjimi përfiton edhe kur mësojmë gjuhë në një moshë më të vonë.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt