Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


31 [tridhjetёenjё]

Nё restorant 3

 


31 [երեսունմեկ]

ռեստորանում 3

 

 
Dua njё antipastё.
Ես կցանկանայի նախուտեստ:
Yes kts’ankanayi nakhutest
Dua njё sallatё.
Ես կցանկանայի սալաթ եմ:
Yes kts’ankanayi salat’ yem
Dua njё supё.
Ես կցանկանայի ապուր:
Yes kts’ankanayi apur
 
 
 
 
Dua njё ёmbёlsirё.
Ես կցանկանայի աղանդեր:
Yes kts’ankanayi aghander
Dua njё akullore me ajkё.
Ես կցանկանայի սերուցքով պաղպաղակ:
Yes kts’ankanayi seruts’k’ov paghpaghak
Dua fruta ose djathё.
Ես կցանկանայի միրգ կամ պանիր:
Yes kts’ankanayi mirg kam panir
 
 
 
 
Ne duam tё hamё mёngjes.
Մենք ցանկանում ենք նախաճաշել:
Menk’ ts’ankanum yenk’ nakhachashel
Ne duam tё hamё drekё.
Մենք ցանկանում ենք ճաշել:
Menk’ ts’ankanum yenk’ chashel
Ne duam tё hamё darkё.
Մենք ցանկանում ենք ընթրել:
Menk’ ts’ankanum yenk’ ynt’rel
 
 
 
 
Çfarё doni pёr mёngjes?
Ի՞նչ կցանկանայիք նախաճաշին:
I՞nch’ kts’ankanayik’ nakhachashin
Simite tё vogla me marmalatё dhe mjaltё?
Հաց ջեմով և մեղրո՞վ:
Hats’ jemov yev meghro՞v
Bukë të thekur me sallam dhe djathё?
Տոստ երշիկով և պանիրո՞վ:
Tost yershikov yev paniro՞v
 
 
 
 
Njё vezё tё zier?
Եփած ձու՞:
Yep’ats dzu՞
Njё vezё tё skuqur sy?
Տապակած ձու՞:
Tapakats dzu՞
Njё omёletё?
Ձվածեղ՞:
Dzvatsegh՞
 
 
 
 
Ju lutem edhe njё kos.
Խնդրում եմ նաև մածուն:
Khndrum yem naev matsun
Ju lutem kripё dhe piper.
Խնդրում եմ նաև աղ և պղպեղ:
Khndrum yem naev agh yev pghpegh
Ju lutem edhe njё gotё ujё.
Խնդրում եմ նաև մեկ բաժակ ջուր:
Khndrum yem naev mek bazhak jur
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të folurit e suksesshëm mund të mësohet!

Të folurit është relativisht i lehtë. Por, të jesh në gjendje të flasësh me sukses është shumë më e vështirë. Kjo do të thotë se mënyra sesi themi diçka është më e rëndësishme se çfarë themi. Studime të ndryshme e kanë provuar këtë. Dëgjuesit në mënyrë të pandërgjegjshme i kushtojnë vëmendje karakteristikave të caktuara të folësve. Përmes tyre ne mund të ndikojmë që fjalimi ynë të pritet mirë. Duhet t'i kushtojmë gjithmonë shumë vëmendje mënyrës sesi flasim. Kjo vlen edhe për gjuhën e trupit. Duhet të jetë autentike dhe e përshtatshme me personalitetin tonë. Zëri po ashtu luan rol, sepse ai vlerësohet gjithmonë. Tek burrat, për shembull, një zë më i thellë është më i dobishëm. Ai i bën folësit të duken të sigurt dhe kompetentë. Një ndryshim i zërit nuk ka efekt. Veçanërisht e rëndësishme është shpejtësia e të folurit. Në eksperimente u ekzaminua suksesi i bisedave. Të flasësh me sukses do të thotë të bindësh të tjerët. Kush do që të bindë të tjerët, nuk duhet të flasë shumë shpejt. Përndryshe jep përshtypjen se nuk është i sinqertë. Të folurit shumë ngadalë është gjithashtu jo i favorshëm. Njerëzit që flasin shumë ngadalë duken si më pak inteligjentë. Pra është më mirë të flasim me shpejtësi mesatare. Idealja është 3,5 fjalë në sekondë. Pushimet janë gjithashtu të rëndësishme gjatë të folurit. Ato e bëjnë gjuhën tonë të duket e natyrshme dhe e besueshme. Si rezultat, dëgjuesit na besojnë. Optimale janë 4 ose 5 pushime në minutë. Përpiquni të kontrolloni më mirë fjalimin tuaj! Pastaj le të vijë intervista tjetër e punës...

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt