Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


24 [njёzetekatёr]

Takim

 


24 [քսանչորս]

պայմանավորվածություն

 

 
Tё iku autobusi?
Ավտոբուսից ուշացա՞ր:
Avtobusits’ ushats’a՞r
Tё kam pritur njё gjysmё ore.
Ես կես ժամ քեզ սպասեցի:
Yes kes zham k’yez spasets’i
A s’ke celular me vete?
Շարժական հեռախոս չունե՞ս:
Sharzhakan herrakhos ch’une՞s
 
 
 
 
Herёn tjetёr ji korrekt!
Մյուս անգամ ճշտապահ եղիր:
Myus angam chshtapah yeghir
Herёn tjetёr merr njё taksi!
Մյուս անգամ տաքսի վերցրու:
Myus angam tak’si verts’ru
Herёn tjetёr merr njё çadёr me vete!
Մյուս անգամ անձրևանոց վերցրու:
Myus angam andzrevanots’ verts’ru
 
 
 
 
Nesёr kam pushim.
Վաղը ես ազատ եմ:
Vaghy yes azat yem
A do tё takohemi nesёr?
Վաղը հանդիպե՞նք:
Vaghy handipe՞nk’
Mё vjen keq, nesёr s’mundem.
Ներիր, ցավոք վաղը չեմ կարող:
Nerir, ts’avok’ vaghy ch’yem karogh
 
 
 
 
A ke ndonje plan kёtё fundjavё?
Իսկ այս շաբաթ-կիրակի ինչ որ պլաններ ունե՞ս:
Isk ays shabat’-kiraki inch’ vor planner une՞s
Apo ke lёnё tashmё ndonjё takim?
Թե՞ արդեն պայմանավորված ես:
T’ye՞ arden paymanavorvats yes
Propozoj tё takohemi nё fundjavё.
Ես առաջարկում եմ այս շաբաթ-կիրակի հանդիպել:
Yes arrajarkum yem ays shabat’-kiraki handipel
 
 
 
 
A shkojmё pёr piknik?
Զբոսախնջույք անե՞նք:
Zbosakhnjuyk’ ane՞nk’
A shkojmё nё plazh?
Ծովափ գնա՞նք:
Tsovap’ gna՞nk’
A shkojmё nё mal?
Գնա՞նք դեպի լեռները:
Gna՞nk’ depi lerrnery
 
 
 
 
Po vij tё tё marr nё zyrё.
Ես կվերցնեմ քեզ գրասենյակից:
Yes kverts’nem k’yez grasenyakits’
Po vij tё tё marr nё shtёpi.
Ես կվերցնեմ քեզ տնից:
Yes kverts’nem k’yez tnits’
Po vij tё tё marr te stacioni i autobusit.
Ես կվերցնեմ քեզ ավտոբուսի կանգառից:
Yes kverts’nem k’yez avtobusi kangarrits’
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Këshilla për të mësuar një gjuhë të huaj

Mësimi i një gjuhe të re është gjithmonë i lodhshëm. Shqiptimi, rregullat e gramatikës dhe fjalori kërkojnë shumë disiplinë. Por, ka truke të ndryshme që e bëjnë mësimin më të lehtë! Në radhë të parë është e rëndësishme që të mendoni pozitivisht. Ju duhet të shijoni gjuhën e re dhe përvojat e reja! Në parim, nuk ka rëndësi se me çfarë filloni. Zgjidhni një temë për të cilën jeni veçanërisht të interesuar. Rekomandohet të filloni me dëgjimin dhe të folurin. Më pas me leximin dhe shkrimin. Konceptoni një sistem që i përshtatet jetës tuaj të përditshme. Në rastin e mbiemrave, ju mund të mësoni antonimet e tyre në të njëjtën kohë. Ose, mund të varni letra shënimesh me fjalor nëpër shtëpi. Kur bëni sport dhe kur jeni në makinë mund të përdorni skedarë audio. Nëse një temë e veçantë është shumë e vështirë për ju, ndaloni. Bëni pushim ose mësoni diçka tjetër! Në këtë mënyrë ju nuk e humbni interesin për gjuhën e re. Zgjidhja e enigmave me fjalë kyçe në gjuhën e re është kënaqësi. Filmat në gjuhën e huaj ofrojnë shumëllojshmëri. Me gazetat në gjuhë të huaj mund të mësoni shumë për vendin dhe njerëzit e tij. Në internet ka shumë ushtrime që i plotësojnë librat. Kërkoni miq që gjithashtu iu pëlqen të mësojnë gjuhë. Mos mësoni asnjëherë përmbajtje të reja të izoluara, por gjithmonë në kontekst! Përsëritni gjithçka rregullisht! Në këtë mënyrë truri mund të mësojë përmendësh siç duhet të gjitha informacionet. Ata që kanë mësuar mjaft teori duhet të paketojnë çantat e tyre! Sepse askund tjetër nuk mësoni aq efektivisht sa në mesin e folësve amtare. Gjatë udhëtimit tuaj, ju mund të mbani një ditar të përvojave tuaja. Gjëja më e rëndësishme është: mos hiqni dorë kurrë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt