Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


14 [katёrmbёdhjetё]

Ngjyrat

 


14 [տասնչորս]

գույներ

 

 
Bora ёshtё e bardhё.
Սառույցը սպիտակ է:
Sarruyts’y spitak e
Dielli ёshtё i verdhё.
Արևը դեղին է:
Arevy deghin e
Portokalli ёshtё portokalli.
Նարինջը նարնջագույն է:
Narinjy narnjaguyn e
 
 
 
 
Qershia ёshtё e kuqe.
Բալը կարմիր է:
Baly karmir e
Qielli ёshtё blu.
Երկինքը կապույտ է:
Yerkink’y kapuyt e
Bari ёshtë i gjelbërt.
Խոտը կանաչ է:
Khoty kanach’ e
 
 
 
 
Toka ёshtё kafe.
Երկրագունդը շագանակագույն է:
Yerkragundy shaganakaguyn e
Reja ёshtё gri.
Ամպը մոխրագույն է:
Ampy mokhraguyn e
Rrotat janё tё zeza.
Անվադողերը սև են:
Anvadoghery sev yen
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё bora? E bardhё.
Ի՞նչ գույնի է ձյունը: Սպիտակ:
I՞nch’ guyni e dzyuny Spitak
Çfarё ngjyre ёshtё dielli? I verdhё.
Ի՞նչ գույնի է արևը: Դեղին:
I՞nch’ guyni e arevy Deghin
Çfarё ngjyre ёshtё portokalli? Portokalli.
Ի՞նչ գույնի է նարինջը: Նարնջագույն:
I՞nch’ guyni e narinjy Narnjaguyn
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё qershia? E kuqe.
Ի՞նչ գույնի է բալը: Կարմիր:
I՞nch’ guyni e baly Karmir
Çfarё ngjyre ёshtё qielli? Blu.
Ի՞նչ գույնի է երկինքը: Կապույտ:
I՞nch’ guyni e yerkink’y Kapuyt
Çfarё ngjyre ёshtё bari? I gjelbërt.
Ի՞նչ գույնի է խոտը: Կանաչ:
I՞nch’ guyni e khoty Kanach’
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё toka? Kafe.
Ի՞նչ գույնի է երկրագունդը: Շագանակագույն:
I՞nch’ guyni e yerkragundy Shaganakaguyn
Çfarё ngjyre ёshtё reja? Gri.
Ի՞նչ գույնի է ամպը: Մոխրագույն:
I՞nch’ guyni e ampy Mokhraguyn
Çfarё ngjyre janё rrotat? Tё zeza.
Ի՞նչ գույնի են անվադողերը: Սև:
I՞nch’ guyni yen anvadoghery Sev
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gratë flasin ndryshe nga burrat

Të gjithë e dimë se gratë dhe burrat janë të ndryshëm. Por, a e dinit se ata gjithashtu flasin ndryshe? Studime të shumta e kanë treguar këtë. Gratë përdorin modele të ndryshme gjuhësore nga burrat. Ato shpesh shprehen në një mënyrë më indirekte dhe më të rezervuar. Burrat, nga ana tjetër, kryesisht përdorin një gjuhë të drejtpërdrejtë dhe të qartë. Por, temat për të cilat ata flasin janë gjithashtu të ndryshme. Burrat flasin më tepër për lajmet, ekonominë ose sportet. Gratë preferojnë çështjet sociale siç janë familja ose shëndeti. Burrat pëlqejnë të flasin për fakte. Gratë preferojnë të flasin për njerëzit. Është e habitshme që gratë përpiqen të flasin një gjuhë “të dobët”. Kjo do të thotë se ato shprehen me më shumë kujdes dhe edukatë. Gratë bëjnë edhe më shumë pyetje. Në këtë mënyrë ato ndoshta kërkojnë të krijojnë harmoni dhe të shmangin konfliktin. Për më tepër, gratë kanë një fjalor shumë më të gjerë për ndjenjat. Biseda është shpesh një lloj kompeticioni për burrat. Gjuha e tyre është dukshëm më provokuese dhe agresive. Dhe burrat flasin shumë më pak fjalë në ditë sesa gratë. Disa studiues pohojnë se kjo është për shkak të strukturës së trurit. Pasi truri i grave është i ndryshëm nga i burrave. Kjo do të thotë se edhe qendrat e tyre gjuhësore janë të strukturuara ndryshe. Por, ndoshta ka faktorë të tjerë që ndikojnë në gjuhën tonë. Shkenca nuk ka hulumtuar për një kohë të gjatë në këtë fushë. Sidoqoftë, gratë dhe burrat nuk flasin gjuhë krejtësisht të ndryshme. Keqkuptimet nuk duhet të ndodhin. Ka shumë strategji për një komunikim të suksesshëm. Më e thjeshta është: dëgjoni më mirë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt