Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Armenisht   >   Pёrmbajtja


5 [pesё]

Vende dhe gjuhё

 


5 [հինգ]

երկրներ և մարդիկ

 

 
Xhoni ёshtё nga Londra.
Ջոնը Լոնդոնից է:
Jony Londonits’ e
Londra ndodhet nё Britaninё e Madhe.
Լոնդոնը գտնվում է Մեծ Բրիտանիայում:
Londony gtnvum e Mets Britaniayum
Ai flet anglisht.
Նա խոսում է անգլերեն:
Na khosum e angleren
 
 
 
 
Maria ёshtё nga Madridi.
Մարիան Մադրիդից է:
Marian Madridits’ e
Madridi ndodhet nё Spanjё.
Մադրիդը գտնվում է Իսպանիայում:
Madridy gtnvum e Ispaniayum
Ajo flet spanjisht.
Նա խոսում է իսպաներեն:
Na khosum e ispaneren
 
 
 
 
Petri dhe Marta janё nga Berlini.
Պետերն ու Մարթան Բեռլինից են:
Petern u Mart’an Berrlinits’ yen
Berlini ndodhet nё Gjermani.
Բեռլինը գտնվում է Գերմանիայում:
Berrliny gtnvum e Germaniayum
Flisni ju te dy gjermanisht?
Խոսու՞մ եք երկուսդ էլ գերմաներեն:
Khosu՞m yek’ yerkusd el germaneren
 
 
 
 
Londra ёshtё njё kryeqytet.
Լոնդոնը մայրաքաղաք է:
Londony mayrak’aghak’ e
Madridi dhe Berlini janё gjithashtu kryeqytete.
Մադրիդն ու Բեռլինը նույնպես մայրաքաղաքներ են:
Madridn u Berrliny nuynpes mayrak’aghak’ner yen
Kryeqytetet janё tё mёdhenj dhe tё zhurmshёm.
Մայրաքաղաքները մեծ են ու աղմկոտ:
Mayrak’aghak’nery mets yen u aghmkot
 
 
 
 
Franca ndodhet nё Europё.
Ֆրանսիան գտնվում է Եվրոպայում:
Fransian gtnvum e Yevropayum
Egjipti ndodhet nё Afrikё.
Եգիպտոսը գտնվում է Աֆրիկայում:
Yegiptosy gtnvum e Afrikayum
Japonia ndodhet nё Azi.
Ճապոնիան գտնվում է Ասիայում:
Chaponian gtnvum e Asiayum
 
 
 
 
Kanadaja ndodhet nё Amerikёn e Veriut.
Կանադան գտնվում է Հյուսիսային Ամերիկայում:
Kanadan gtnvum e Hyusisayin Amerikayum
Panamaja ndodhet nё Amerikёn Qendrore.
Պանաման գտնվում է Կենտրոնական Ամերիկայում:
Panaman gtnvum e Kentronakan Amerikayum
Brazili ndodhet nё Amerikёn e Jugut.
Բրազիլիան գտնվում է Հարավային Ամերիկայում:
Brazilian gtnvum e Haravayin Amerikayum
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët dhe dialektet

Ka 6000 deri 7000 gjuhë të ndryshme në të gjithë botën. Numri i dialekteve është natyrisht shumë më i lartë Por, cili është ndryshimi midis gjuhës dhe dialektit? Dialektet gjithmonë kanë një ngjyrim të lokalizuar qartë. Pra, ato i përkasin varieteteve rajonale të gjuhës. Kjo do të thotë se dialektet janë një formë gjuhësore me qasje më të vogël. Si rregull, dialektet vetëm fliten, nuk shkruhen. Ata formojnë sistemin e tyre gjuhësor. Dhe ndjekin rregullat e tyre. Teorikisht, çdo gjuhë mund të ketë disa dialekte. Të gjitha dialektet i përkasin gjuhës standarde të një vendi. Gjuha standarde kuptohet nga të gjithë njerëzit e një vendi. Me të, edhe folësit e dialekteve të ndryshme mund të komunikojnë me njëri tjetrin. Pothuajse të gjitha dialektet po bëhen gjithnjë e më pak të rëndësishme. Ju vështirë se dëgjoni dialekte që fliten më nëpër qytete. Gjuha standarde flitet zakonisht edhe në jetën profesionale. Prandaj folësit e dialekteve shpesh konsiderohen si ruralë dhe të paarsimuar. E megjithatë ata mund të gjenden në të gjitha nivelet shoqërore. Pra folësit e dialekteve nuk janë më pak inteligjentë se të tjerët. Përkundrazi! Ata që flasin dialekt, kanë shumë përparësi. Për shembull në një kurs gjuhe. Folësit e dialekteve e dinë që ekzistojnë forma të ndryshme gjuhësore. Dhe ata kanë mësuar të kalojnë shpejt midis stileve gjuhësore. Prandaj, folësit e dialekteve posedojnë një kompetencë më të lartë të variacionit. Ata mund të kuptojnë se cili stil gjuhësor përshtatet me një situatë të caktuar. Kjo madje është vërtetuar shkencërisht. Pra: Keni guxim të përdorni dialekt - ia vlen!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Armenisht Pёr fillestarёt