Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Frëngjisht   >   Pёrmbajtja


91 [nёntёdhjetёenjё]

Fjali nёnrenditёse me qё 1

 


91 [quatre-vingt-onze]

Subordonnées avec que 1

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Ndoshta moti nesёr do tё jetё mё i mirё.
Nga e dini kёtё?
Shpresoj se do tё bёhet mё mirё.
 
 
 
 
Ai me siguri do tё vijё.
A ёshtё e sigurtё?
Unё e di se ai do tё vijё.
 
 
 
 
Me siguri do tё marrё nё telefon.
Me tё vёrtetё?
Besoj se do tё marrё nё telefon.
 
 
 
 
Vera ёshtё me siguri e vjetёr.
A e dini kёtё me siguri?
Supozoj, se ёshtё e vjetёr.
 
 
 
 
Shefi ynё ёshtё i pashёm.
A ju duket?
Mendoj madje se ёshtё shumё i pashёm.
 
 
 
 
Shefi ka njё shoqe me siguri.
Me tё vёrtetё e besoni?
Ёshtё mёse e mundur, qё ai tё ketё njё shoqe.
 
 
 
 


Gjuha spanjolle

Gjuha spanjolle u përket gjuhëve botërore. Më shumë se 380 milion njerëz kanë spanjishten si gjuhën e tyre amtare. Gjithashtu, shumë njerëz e flasin atë si gjuhë të dytë. Prandaj, spanjishtja është një nga gjuhët më të rëndësishme në planet. Është gjithashtu gjuha më e madhe romake. Folësit spanjollë e quajnë gjuhën e tyre español ose castellano. Termi castellano zbulon origjinën e gjuhës spanjolle. Ajo u zhvillua nga gjuha që flitej në rajonin e Kastilies. Që prej shekullit të 16-të, shumica e spanjollëve flisnin castellano. Sot termat español dhe castellano përdoren si sinonime. Ato gjithashtu mund të kenë një dimension politik. Spanjishtja u përhap përmes pushtimeve dhe kolonializmit. Spanjisht flitet gjithashtu në Afrikën Perëndimore dhe Filipinet. Por, shumica e njerëzve që flasin spanjisht jetojnë në Amerikë. Spanjishtja është gjuha mbizotëruese në Amerikën Qendrore dhe Jugore. Numri i njerëzve që flasin spanjisht po rritet gjithashtu në SHBA. Rreth 50 milion njerëz në SHBA flasin spanjisht. Janë më tepër se në Spanjë! Spanjishtja në Amerikë është e ndryshme nga spanjishtja evropiane. Këto ndryshime prekin kryesisht fjalorin dhe gramatikën. Në Amerikë, për shembull, përdoret një kohë tjetër e shkuar. Edhe në fjalor gjenden shumë ndryshime. Disa fjalë ekzistojnë vetëm në Amerikë, të tjera vetëm në Spanjë. Spanjishtja nuk është e unifikuar as në Amerikë. Ka shumë versione të ndryshme të spanjishtes amerikane. Pas anglishtes, spanjishtja është gjuha e huaj më e mësuar në të gjithë botën. Ajo mund të mësohet relativisht shpejt... Çfarë po prisni? - ¡Vamos!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Frëngjisht Pёr fillestarёt