Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Estonisht   >   Pёrmbajtja


40 [dyzet]

Pyes pёr rrugёn

 


40 [nelikümmend]

Tee küsimine

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Mё falni!
A mund tё mё ndihmoni?
Ku ndodhet ndonjё restorant i mirё kёtu?
 
 
 
 
Ecni majtas, nё qoshe.
Ecni pastaj pak drejt.
Ecni pastaj 100 metra djathtas.
 
 
 
 
Mund tё merrni dhe autobusin.
Mund tё merrni dhe tramvajin.
Mund tё udhёtoni dhe mbrapa meje.
 
 
 
 
Si mund tё shkoj nё stadium?
Kaloni urёn!
Kaloni tunelin!
 
 
 
 
Udhёtoni deri te semafori i tretё.
Kthehuni pastaj nё rrugёn e parё djathtas.
Udhёtoni pastaj drejt deri te kryqёzimi tjetёr.
 
 
 
 
Mё falni, si mund tё shkoj nё aeroport?
Mё mirё merrni metronё.
Udhёtoni deri te stacioni i fundit.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha e kafshëve

Ne përdorim gjuhën tonë për t'u shprehur. Kafshët po ashtu kanë gjuhën e tyre. Ato e përdorin saktësisht siç bëjmë ne. Kjo do të thotë se kafshët flasin me njëra tjetrën për të shkëmbyer informacione. Në parim, çdo specie shtazore ka një gjuhë të caktuar. Edhe termitët flasin me njëri tjetrin. Kur janë në rrezik, ata godasin trupat e tyre në tokë. Kështu paralajmërojnë të tjerët. Speciet e tjera të kafshëve fishkëllejnë kur afrohen armiqtë. Bletët flasin duke vallëzuar. Përmes vallëzimit i tregojnë bletëve të tjera ku ka për të ngrënë. Balenat bëjnë zhurma që mund të dëgjohen 5000 kilometra larg. Ato komunikojnë me njëra tjetrën përmes këngëve të veçanta. Elefantët gjithashtu japin sinjale akustike të ndryshme. Megjithëse njerëzit nuk mund t'i dëgjojnë. Shumica e gjuhëve të kafshëve janë shumë të ndërlikuara. Ato përbëhen nga kombinim i karaktereve të ndryshme. Përdoren sinjale akustike, kimike dhe optike. Përveç kësaj, kafshët përdorin gjeste të ndryshme. Deri më tani njeriu ka mësuar gjuhët e kafshëve shtëpiake. Ai e di kur qentë janë të lumtur. Mund të dallojë kur macet duan të rrinë vetëm. Sidoqoftë, qentë dhe macet flasin gjuhë shumë të ndryshme. Shumë nga sinjalet e tyre janë ekzaktësisht të kundërta. Për një kohë të gjatë mendohej se këto dy kafshë nuk e pëlqenin njëra tjetrën. Ato thjesht nuk kuptohen. Kjo çon në probleme mes qenve dhe maceve. Pra, edhe kafshët zihen për shkak të keqkuptimeve…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Estonisht Pёr fillestarёt