Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Danisht   >   Pёrmbajtja


48 [dyzetёetetё]

Aktivitete nё pushime

 


48 [otteogfyrre]

Ferieaktiviteter

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
A ёshtё i pastёr plazhi?
A mund tё bёhet banjo atje?
A s’ ёshtё e rrezikshme tё bёsh banjo atje?
 
 
 
 
A mund tё marr me qira njё çadёr plazhi?
A mund tё marr me qira njё shezllong?
A mund tё marr me qira njё varkё?
 
 
 
 
Do tё kisha qejf tё sёrfoja.
Do tё kisha qejf tё zhytesha.
Do tё kisha qejf tё bёja ski mbi ujё.
 
 
 
 
Ku mund tё marr me qira njё dёrrasё sёrfi?
Ku mund të marr me qira pajisje zhytjeje?
Ku mund t’i marrёsh me qira slitat pёr ski mbi ujё?
 
 
 
 
Jam fillestar.
Jam mesatarisht i mirё.
Di tё orientohem.
 
 
 
 
Ku ёshtё ashensori pёr ngjitje?
A i ke me vete slitat pёr ski?
A i ke me vete kёpucёt pёr ski?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha e imazheve

Një thënie gjermane thotë: Një pikturë shpreh më shumë se një mijë fjalë. Kjo do të thotë se imazhet shpesh kuptohen më shpejt sesa gjuha. Imazhet madje i përcjellin më mirë ndjenjat. Prandaj reklamimi përdor shumë fotografi. Imazhet funksionojnë ndryshe nga gjuha. Ato na tregojnë disa gjëra paralelisht dhe në tërësinë e tyre. Kjo do të thotë se i gjithë imazhi në tërësi ka një efekt të caktuar. Përmes gjuhës padyshim që duhen më shumë fjalë. Imazhet dhe gjuha janë të lidhura. Për të përshkruar një pikturë, ne kemi nevojë për fjalë. Anasjelltas, shumë tekste kuptohen shumë mirë falë imazheve. Gjuhëtarët kanë studiuar lidhjen mes imazhit dhe gjuhës. Lind pyetja nëse imazhet janë një gjuhë më vete. Nëse diçka është vetëm e filmuar, ne mund të shohim imazhet. Por, mesazhi i filmit nuk është konkret. Nëse një imazh ka për qëllim të funksionojë si gjuhë, ai duhet të jetë konkret. Sa më pak të tregojë, aq më i qartë bëhet mesazhi i tij. Një shembull i mirë janë piktogramat. Piktogramat janë simbole të thjeshta dhe të qarta. Ato zëvendësojnë gjuhën, pra janë komunikim vizual. Piktogramin për ndalimin e pirjes së duhanit e njohin të gjithë. Tregon një cigare me një vijë që e përshkruan sipër. Globalizimi i bën imazhet gjithnjë e më të rëndësishme. Ju duhet të mësoni edhe gjuhën e tyre. Ajo nuk është ndërkombëtare ashtu si mendojnë shumica. Sepse kultura ndikon në të kuptuarit e imazheve. Ajo që ne shohim varet nga shumë faktorë të ndryshëm. Disa njerëz nuk shohin një cigare, por vetëm linja të errëta.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Danisht Pёr fillestarёt