Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


67 [gjashtёdhjetёeshtatё]

Pёremrat pronor 2

 


‫67 [سبعة وستون]‬

‫ضمائر الملكية 2‬

 

 
syzet
‫نظارة‬
nzarat
Ka harruar syzet e tij.
‫لقد نسي نظارته.‬
lqad nasi nizarataha.
Ku i ka ai syzet e tij ?
‫أين نظارته، يا ترى؟‬
ayn nizaratuh, ya taraa؟
 
 
 
 
ora
‫الساعة‬
alsaaeat
Ora e tij ёshtё e prishur.
‫ساعته تلفت.‬
saaeath talafata.
Ora ёshtё nё mur.
‫الساعة معلقة على الحائط.‬
alsaaeat muealaqat ealaa alhayit.
 
 
 
 
pashaporta
‫جواز السفر‬
jwaz alsufr
Ai e ka humbur pashaportёn e tij.
‫لقد فقد جواز سفره.‬
lqad faqad jawaz sufarha.
Ku e ka pashaportёn ai?
‫أين جواز سفره، يا ترى؟‬
ayn jawaz safariha, ya taraa؟
 
 
 
 
ata, ato – i / e tyre
‫هم ـــــــــ ــهم/هنّ ــــــــ ــــــــهنّ‬
hm hm/hn hnn
Fёmijёt nuk po i gjejnё prindёrit e tyre.
‫لا يمكن للأطفال العثور على والديهم.‬
la yumkin lil'atfal aleuthur ealaa waldayhm.
Ja ku po vijnё prindёrit e tyre!
‫ولكن ها قد أتى والداهم.‬
wlkun ha qad 'ataa waldaahim.
 
 
 
 
Ju – Juaj
‫حضرتك ــــــــ ــــــــكَ‬
hdartk ka
Si ishte udhёtimi juaj, zoti Myler?
‫كيف كانت رحلتك، سيد مولر؟‬
kif kanat rihlatak, syd muwlr?
Ku ёshtё gruaja juaj, zoti Myler?
‫أين زوجتك، سيد مولر؟‬
ayn zujatak, syd muwlr?
 
 
 
 
Ju – Juaj
‫حضرتُكِ ــــــــ ـــــــكِ‬
hdrtuk ki
Si ishte udhёtimi juaj, zonja Shmid?
‫كيف كانت رحلتك، سيدة شميت؟‬
kif kanat rihlatuk, sayidatan shamiytan?
Si ёshtё burri juaj, zonja Shmid?
‫أين زوجك، سيدة شميت؟‬
ayn zawjik, sayidatan shamiyt?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Mutacioni gjenetik bën të mundur të folurin

Njeriu është krijesa e vetme e gjallë në tokë që mund të flasë. Kjo e dallon nga kafshët dhe bimët. Sigurisht që kafshët dhe bimët gjithashtu komunikojnë me njëri tjetrin. Sidoqoftë, ata nuk flasin një gjuhë të artikuluar. Po pse mund të flasë njeriu? Për të folur, nevojiten karakteristika të caktuara organike. Këto veçori fizike gjenden vetëm tek njerëzit. Kjo nuk do të thotë se njeriu i zhvilloi ato. Asgjë nuk ndodh pa një arsye në historinë e evolucionit. Në një moment të caktuar njeriu filloi të flasë. Se kur ndodhi kjo nuk dihet ekzaktësisht. Por duhet të ketë ndodhur diçka që u dha njerëzve gjuhën. Studiuesit besojnë se përgjegjës ishte një mutacion gjenetik. Antropologët kanë krahasuar përbërjen gjenetike të qenieve të ndryshme të gjalla. Dihet se një gjen i caktuar ndikon në gjuhë. Njerëzit që e kanë të dëmtuar këtë gjen, kanë probleme me të folurin. Ata nuk mund të shprehen mirë dhe kanë vështirësi për t'i kuptuar fjalët. Ky gjen u ekzaminua tek njerëzit, majmunët dhe minjtë. Tek njerëzit dhe shimpanzetë është shumë i ngjashëm. Mund të dallohen vetë dy ndryshime të vogla. Këto dallime janë të dukshme në tru. Së bashku me gjenet e tjera, ato ndikojnë në aktivitete të caktuara të trurit. Kjo i lejon njerëzit të flasin, por jo majmunët. Sidoqoftë, enigma e gjuhës njerëzore ende nuk është zgjidhur. Pasi vetëm mutacioni i gjenit nuk është i mjaftueshëm që të mund të flasësh. Studiuesit implementuan variantin e gjenit njerëzor tek minjtë. Gjithsesi ata nuk mundën të flisnin… Megjithëse britmat e tyre tingëllonin ndryshe!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt