Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


49 [dyzetёenёntё]

Sport

 


‫49[تسعة وأربعون]‬

‫الرياضة‬

 

 
A merresh me sport?
‫هل تمارس الرياضة ؟‬
hl tumaras alriyada ?
Po, duhet tё lёviz.
‫نعم ، علي أن أتحرك.‬
neim , ealaya 'an 'ataharaka.
Unё shkoj nё njё klub sportiv.
‫أنا عضو في نادٍ رياضي.‬
anaa eudw fi nad riadia.
 
 
 
 
Ne luajmё futboll.
‫إننا نلعب كرة القدم.‬
'iinana naleab kurat alqadma.
Ndonjёherё notojmё.
‫وأحياناً نسبح.‬
wahyanaan nasbaha.
Ose ecim me biçikletё.
‫أو نركب الدراجة.‬
aw narakab aldirajata.
 
 
 
 
Nё qytetin tonё ndodhet njё stadium futbolli.
‫في مدينتنا معلب لكرة القدم.‬
fi madinatina muelib likurat alqadama.
Ndodhet dhe njё pishinё me sauna.
‫وهناك أيضاً مسبح مع حمام بخاري.‬
whunak aydaan musabah mae hamam bikhari.
Ndodhet dhe njё shesh golfi.
‫وهناك أيضاً ملعب للغولف.‬
whunak aydaan maleab lilghuluf.
 
 
 
 
Çfarё shfaqet nё televizor?
‫ما يعرض في التلفاز ؟‬
ma yuearid fi altilfaz ?
Tani po luhet njё ndeshje futbolli.
‫حالياً لعبة لكرة القدم.‬
halyaan luebat likurat alqadama.
Skuadra gjermane po luan kundёr asaj angleze.
‫الفريق الألماني يلعب ضد الانكليزي.‬
alfariq al'almaniu yaleab dida alanklyzi.
 
 
 
 
Kush fiton?
‫من يربح ؟‬
mn yarbah ?
S’e kam idenё.
‫لا أدري.‬
laa 'udri.
Pёr momentin janё barazim.
‫في الوقت الحاضر متعادلان.‬
fi alwaqt alhadir mteadlan.
 
 
 
 
Arbitri vjen nga Belgjika.
‫الحكم بلجيكي.‬
alihkum biljiki.
Tani ka njё 11 (njёmbёdhjetё) metёrsh.
‫هناك الآن ركلة جزاء.‬
hnak alan raklat jaza'.
Gol! 1 (njё) me 0 (zero)!
‫هدف ! واحد صفر.‬
hdif ! wahid safra.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Vetëm fjalët e forta mbijetojnë!

Fjalët e përdorura më rrallë ndryshojnë më shumë sesa fjalët e përdorura shpesh. Shpjegimi mund të gjendet tek ligjet e evolucionit. Gjenet e zakonshme ndryshojnë më pak me kalimin e kohës. Ata kanë një formë më të qëndrueshme. E njëjta vlen edhe për fjalët! Për një hulumtim u studiuan foljet në anglisht. U krahasua forma e sotme e foljeve me formën e vjetër. Në anglisht, dhjetë foljet më të përdorura janë të parregullta. Shumica e foljeve të tjera janë të rregullta. Në mesjetë, shumica e foljeve ishin ende të parregullta. Foljet e parregullta që përdoreshin rrallë u kthyen në folje të rregullta. Në 300 vitet e ardhshme, anglishtja vështirë se do të ketë ndonjë folje të parregullt. Studime të tjera tregojnë se gjuhët selektohen ashtu si gjenet. Studiuesit krahasuan fjalë të përdorura shpesh nga gjuhë të ndryshme. Ata zgjodhën fjalë që janë të ngjashme dhe nënkuptojnë të njëjtën gjë. Një shembull janë fjalët: water, Wasser, vatten. Këto fjalë kanë të njëjtën rrënjë dhe prandaj ngjajnë me njëra tjetrën. Duke qenë fjalë të rëndësishme, ato janë përdorur shpesh në çdo gjuhë. Kështu ato kanë ruajtur formën e tyre - dhe mbeten të ngjashme edhe sot. Fjalë më pak të rëndësishme ndryshojnë shumë më shpejt. Ka shumë të ngjarë të zëvendësohen me fjalë të tjera. Prandaj fjalët e përdorura më rrallë ndryshojnë në gjuhë të ndryshme. Përse fjalët e përdorura më rrallë ndryshojnë, ende nuk është e qartë. Ato shpesh mund të keqpërdoren ose shqiptohen gabimisht. Kjo pasi folësit nuk i njohin mirë këto fjalë. Gjithsesi, arsyeja mund të jetë që fjalët e rëndësishme duhet të jenë gjithmonë të njëjta. Sepse vetëm kështu mund të kuptohen gjithmonë drejt. Dhe fjalët janë për t'u kuptuar…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt