Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


48 [dyzetёetetё]

Aktivitete nё pushime

 


‫48[ثمانية وأربعون]‬

‫نشاط الإجازة / العطلة‬

 

 
A ёshtё i pastёr plazhi?
‫هل الشاطئ نظيف؟‬
hl alshshati nazif?
A mund tё bёhet banjo atje?
‫هل السباحة ممكنة هناك؟‬
hl alsabbahat mumkinatan hunak?
A s’ ёshtё e rrezikshme tё bёsh banjo atje?
‫هل السباحةخطرة هناك؟‬
hl alsabahtkhtrt hnak?
 
 
 
 
A mund tё marr me qira njё çadёr plazhi?
‫أيمكننااستئجار مظلة؟‬
ayamkanunaastijar muzlat?
A mund tё marr me qira njё shezllong?
‫أيمكننا استئجار كرسي مريح قابل للطي؟‬
aymkanna aistijar kursiin murih qabil lilty?
A mund tё marr me qira njё varkё?
‫أيمكننا استئجار قارب؟‬
ayamkanna aistijar qarba?
 
 
 
 
Do tё kisha qejf tё sёrfoja.
‫أحب ركوب الأمواج.‬
ahab rukub al'amwaj.
Do tё kisha qejf tё zhytesha.
‫أحب الغطس.‬
ahub alghatsa.
Do tё kisha qejf tё bёja ski mbi ujё.
‫أحب التزلق على الماء.‬
ahub altazaluq ealaa alma'.
 
 
 
 
Ku mund tё marr me qira njё dёrrasё sёrfi?
‫أيمكننا استئجار خشبة الانزلاق؟‬
aymkanna aistijar khshbt alainzilaq?
Ku mund të marr me qira pajisje zhytjeje?
‫أيمكننا استئجار معدات الغوص؟‬
aymkanna aistijar mueaddat alghaws?
Ku mund t’i marrёsh me qira slitat pёr ski mbi ujё?
‫أيمكننا استئجار زحافات الماء؟‬
aymkanna aistijar zahafat alma'?
 
 
 
 
Jam fillestar.
‫أنا لست سوى مبتدئ.‬
ana last siwaa mubtady.
Jam mesatarisht i mirё.
‫إنني معتدل.‬
'iinani muetadla.
Di tё orientohem.
‫إني على دراية بذلك.‬
'iini ealaa dirayat badhlka.
 
 
 
 
Ku ёshtё ashensori pёr ngjitje?
‫أين هو المصعد الهوائي؟‬
'ayn hu almasead alhawayiy?
A i ke me vete slitat pёr ski?
‫هل لديك خشبة التزلج؟‬
hl ladayk khshbt altazlj?
A i ke me vete kёpucёt pёr ski?
‫هل لديك أحذية التزلج؟‬
hl ladayk 'ahdhiat altazlj?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha e imazheve

Një thënie gjermane thotë: Një pikturë shpreh më shumë se një mijë fjalë. Kjo do të thotë se imazhet shpesh kuptohen më shpejt sesa gjuha. Imazhet madje i përcjellin më mirë ndjenjat. Prandaj reklamimi përdor shumë fotografi. Imazhet funksionojnë ndryshe nga gjuha. Ato na tregojnë disa gjëra paralelisht dhe në tërësinë e tyre. Kjo do të thotë se i gjithë imazhi në tërësi ka një efekt të caktuar. Përmes gjuhës padyshim që duhen më shumë fjalë. Imazhet dhe gjuha janë të lidhura. Për të përshkruar një pikturë, ne kemi nevojë për fjalë. Anasjelltas, shumë tekste kuptohen shumë mirë falë imazheve. Gjuhëtarët kanë studiuar lidhjen mes imazhit dhe gjuhës. Lind pyetja nëse imazhet janë një gjuhë më vete. Nëse diçka është vetëm e filmuar, ne mund të shohim imazhet. Por, mesazhi i filmit nuk është konkret. Nëse një imazh ka për qëllim të funksionojë si gjuhë, ai duhet të jetë konkret. Sa më pak të tregojë, aq më i qartë bëhet mesazhi i tij. Një shembull i mirë janë piktogramat. Piktogramat janë simbole të thjeshta dhe të qarta. Ato zëvendësojnë gjuhën, pra janë komunikim vizual. Piktogramin për ndalimin e pirjes së duhanit e njohin të gjithë. Tregon një cigare me një vijë që e përshkruan sipër. Globalizimi i bën imazhet gjithnjë e më të rëndësishme. Ju duhet të mësoni edhe gjuhën e tyre. Ajo nuk është ndërkombëtare ashtu si mendojnë shumica. Sepse kultura ndikon në të kuptuarit e imazheve. Ajo që ne shohim varet nga shumë faktorë të ndryshëm. Disa njerëz nuk shohin një cigare, por vetëm linja të errëta.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt