Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


35 [tridhjetёepesё]

Nё aeroport

 


‫35 [خمسة وثلاثون]‬

‫فى المطار‬

 

 
Dua tё rezervoj njё fluturim pёr Athinё.
‫أريد أن أحجز تذكرة بالطائرة إلى أثينا.‬
arid 'an 'ahjiz tadhkiratan bialttayirat 'iilaa 'athina.
A ёshtё një fluturim direkt?
‫هل هو طيران مباشر؟‬
hl hu tayaran mbashr?
Njё vend afёr dritares, ku s’pihet duhan.
‫من فضلك، مقعد على النافذة لغير المدخنين.‬
mn fadalaka, maqead ealaa alnaafidhat lighayr almudkhanina.
 
 
 
 
Dua tё konfirmoj rezervimin.
‫أريد أن أؤكد الحجز.‬
arid 'an 'uwakid alhajza.
Dua tё anulloj rezervimin.
‫أريد إلغاء الحجز.‬
arid 'iilgha' alhajza.
Dua tё ndryshoj rezervimin.
‫أريد تبديل الحجز.‬
arid tabdil alhajza.
 
 
 
 
Kur niset avioni tjetёr pёr Romё?
‫متى تقلع الطائرة التالية إلى روما؟‬
mataa taqlie alttayirat alttaliat 'iilaa ruma?
A ka dhe dy vende bosh?
‫أ ما زال هناك مقعدان؟‬
a ma zal hunak maqeadan?
Jo, kemi vetёm njё vend bosh.
‫لا، لم يبق سوى مقعد واحد.‬
la, lm yabq siwaa maqead wahda.
 
 
 
 
Kur do tё ulemi nё tokё?
‫متى سنهبط؟‬
mtaa sanhbt?
Kur arrijmё atje?
‫متى سنصل؟‬
mtaa snsla?
Kur niset autobusi nё qendёr?
‫متى تسير الحافلة إلى مركز المدينة؟‬
mataa tasir alhafilat 'iilaa markaz almdyn?
 
 
 
 
Valixhja juaj ёshtё kjo?
‫هل هذه حقيبتك؟‬
hl hadhih haqibatka?
Çanta juaj ёshtё kjo?
‫هل هذة حقيبتك الصغيرة؟‬
hl hidhat haqibatak alsghirat?
Bagazhi juaj ёshtё ky?
‫هل هذه أمتعتك؟‬
hl hadhih 'amtaetk?
 
 
 
 
Sa bagazh mund tё marr?
‫ما وزن الأمتعة المسموح بها؟‬
ma wazn al'amteat almasmuh bha?
Njёzet kile.
‫عشرون كيلو.‬
eshurun kilu.
Çfarё, vetёm njёzet kile?
‫كم؟ فقط عشرون كيلو؟‬
kma? faqat eshrwn kilw?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të mësuarit ndryshon trurin

Ata që bëjnë shumë sport, formojnë trupin e tyre. Me sa duket, është gjithashtu e mundur të stërvitet truri. Kjo do të thotë se për të mësuar mirë gjuhët, nuk duhet vetëm talent. Është shumë e rëndësishme të ushtroni rregullisht. Sepse praktika mund të ndikojë pozitivisht strukturat e trurit. Sigurisht, një talent i veçantë për gjuhët është kryesisht i lindur. Sidoqoftë, ushtrimi intensiv mund të ndryshojë struktura të caktuara të trurit. Vëllimi i qendrës së të folurit rritet. Qelizat nervore të njerëzve që ushtrojnë rregullisht, ndryshojnë gjithashtu. Për një kohë të gjatë besohej se truri nuk mund të ndryshohej. Besohej se ajo çfarë nuk e mësonim që në fëmijëri, nuk mund ta mësonim kurrë. Studiuesit e trurit kanë arritur në rezultate krejtësisht të ndryshme. Ata mundën të vërtetojnë se truri mbetet aktiv gjatë gjithë jetës. Mund të thuhet se funksionon si një muskul. Prandaj mund vazhdojë të zhvillohet deri në një moshë të madhe. Çdo input përpunohet në tru. Kur truri është i ushtruar, ai përpunon inputet shumë më mirë. Kjo do të thotë se funksionon më shpejt dhe me efikasitet. Ky princip vlen po njësoj si tek të rinjtë ashtu edhe tek të moshuarit. Sidoqoftë, nuk është e domosdoshme që një person të studiojë për të ushtruar trurin e tij. Leximi është një ushtrim shumë i mirë. Literatura sfiduese promovon veçanërisht qendrën tonë të gjuhëve. Me të fjalori jonë pasurohet. Për më tepër, aftësitë tona gjuhësore përmirësohen. Interesante është të theksohet se gjuha nuk përpunohet vetëm nga qendra e të folurit. Zona që kontrollon aftësitë motorike gjithashtu përpunon përmbajtje të reja. Prandaj është e rëndësishme të stimuloni të gjithë trurin sa më shpesh që të jetë e mundur. Pra: ushtroni trupin DHE trurin tuaj!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt