Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


31 [tridhjetёenjё]

Nё restorant 3

 


‫31 [واحد وثلاثون]‬

‫فى المطعم 3‬

 

 
Dua njё antipastё.
‫أريد صحن مقبلات.‬
arid sahn muqbilata.
Dua njё sallatё.
‫أريد صحن سلطة.‬
arid sahn sultata.
Dua njё supё.
‫أريد صحن حساء.‬
arid sahn hisa'.
 
 
 
 
Dua njё ёmbёlsirё.
‫أريد بعض الحلوى.‬
arid bed alhulwaa.
Dua njё akullore me ajkё.
‫أريد بوظة مع القشطة‬
arid bawzt mae alqshtt
Dua fruta ose djathё.
‫أريد فواكه أو جبنة.‬
arid fawakih 'aw jabnata.
 
 
 
 
Ne duam tё hamё mёngjes.
‫نريد أن نفطر.‬
nrid 'ana naftara.
Ne duam tё hamё drekё.
‫نريد تناول الغداء.‬
nrid tanawul alghada'a.
Ne duam tё hamё darkё.
‫نريد تناول العشاء.‬
nrid tanawul aleasha'.
 
 
 
 
Çfarё doni pёr mёngjes?
‫ما ترغبه مع الفطور؟‬
maa targhabuh mae alfutuwra?
Simite tё vogla me marmalatё dhe mjaltё?
‫خبز مع مربى وعسل؟‬
khbuza mae marbaa waeusl?
Bukë të thekur me sallam dhe djathё?
‫خبز محمص مع سجق وجبنة؟‬
khbuza muhamis mae sajaq wajabnata?
 
 
 
 
Njё vezё tё zier?
‫بيضة مسلوقة؟‬
byadat masluq?
Njё vezё tё skuqur sy?
‫بيضة مقلية؟‬
byadat maqalit?
Njё omёletё?
‫عجة بيض؟‬
ejat byd?
 
 
 
 
Ju lutem edhe njё kos.
‫من فضلك، زبدية لبن ثانية.‬
mn fidalaka, zabdiatan laban thaniata.
Ju lutem kripё dhe piper.
‫من فضلك، بعض الملح والفلفل.‬
mn fadalaka, bed almulih walfalifla.
Ju lutem edhe njё gotё ujё.
‫من فضلك، كوب ماء إضافي.‬
mn fadlika, kawb ma' 'iidafi.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të folurit e suksesshëm mund të mësohet!

Të folurit është relativisht i lehtë. Por, të jesh në gjendje të flasësh me sukses është shumë më e vështirë. Kjo do të thotë se mënyra sesi themi diçka është më e rëndësishme se çfarë themi. Studime të ndryshme e kanë provuar këtë. Dëgjuesit në mënyrë të pandërgjegjshme i kushtojnë vëmendje karakteristikave të caktuara të folësve. Përmes tyre ne mund të ndikojmë që fjalimi ynë të pritet mirë. Duhet t'i kushtojmë gjithmonë shumë vëmendje mënyrës sesi flasim. Kjo vlen edhe për gjuhën e trupit. Duhet të jetë autentike dhe e përshtatshme me personalitetin tonë. Zëri po ashtu luan rol, sepse ai vlerësohet gjithmonë. Tek burrat, për shembull, një zë më i thellë është më i dobishëm. Ai i bën folësit të duken të sigurt dhe kompetentë. Një ndryshim i zërit nuk ka efekt. Veçanërisht e rëndësishme është shpejtësia e të folurit. Në eksperimente u ekzaminua suksesi i bisedave. Të flasësh me sukses do të thotë të bindësh të tjerët. Kush do që të bindë të tjerët, nuk duhet të flasë shumë shpejt. Përndryshe jep përshtypjen se nuk është i sinqertë. Të folurit shumë ngadalë është gjithashtu jo i favorshëm. Njerëzit që flasin shumë ngadalë duken si më pak inteligjentë. Pra është më mirë të flasim me shpejtësi mesatare. Idealja është 3,5 fjalë në sekondë. Pushimet janë gjithashtu të rëndësishme gjatë të folurit. Ato e bëjnë gjuhën tonë të duket e natyrshme dhe e besueshme. Si rezultat, dëgjuesit na besojnë. Optimale janë 4 ose 5 pushime në minutë. Përpiquni të kontrolloni më mirë fjalimin tuaj! Pastaj le të vijë intervista tjetër e punës...

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt