Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


32 [tridhjetёedy]

Nё restorant 4

 


‫32 [إثنان وثلاثون]‬

‫في المطعم 4‬

 

 
Patate tё skuqura me Ketchup.
‫صحن بطاطا مقلية مع صلصة البندورة.‬
shin bitatana maqliatan mae sulsat albandurata.
Dhe dy herё me majonezё.
‫وصحنان مع المايونيز،‬
wsahnan mae almayuniz,
Dhe tre herё salçiçe me musardё.
‫وثلاثة مع نقانق مقلية وخردل.‬
wthalathat mae nuqaniq maqaliat wakharadil.
 
 
 
 
Çfarё perimesh keni?
‫ما هي الخضروات التي لديكم؟‬
ma hi alkhadruat alty ladaykam?
A keni fasule?
‫ألديكم حب فاصولياء؟‬
aludikum hubun faswlya'a?
A keni lulelakёr?
‫ألديكم قرنبيط / زهرة؟‬
aludaykum qarnabit / zahrata?
 
 
 
 
Unё ha misёr me qejf.
‫أحب أكل الذرة.‬
ahab 'akl aldhirata.
Unё ha kastravec me qejf.
‫أحب أكل الخيار.‬
ahab 'akl alkhiara.
Unё ha domate me qejf.
‫أحب أكل البندورة.‬
ahab 'akl albandurat.
 
 
 
 
Hani me qejf pras?
‫أتحب الكراث أيضًا ؟‬
iatahab alkirath aydana ?
Hani me qejf lakёr turshi?
‫أتحب مخلل الملفوف أيضًا ؟‬
iatahab mukhlal almlfwf aydana ?
Hani me qejf thjerёza?
‫أتحب العدس أيضًا ؟‬
iatahab aleuds aydana ?
 
 
 
 
A i ke qejf karrotat?
‫أتحب أيضاَ الجزر؟‬
atahab ayda aljazr?
A ke qejf brokolit?
‫أتحب أيضاً البروكلي؟‬
atahab aydaan albarukali?
A i ke qejf specat?
‫أتحب أيضا الفلفل الأحمر؟‬
atuhab 'aydaan alfilfil al'ahmara?
 
 
 
 
S’mё pёlqejnё qepёt.
‫لا أحب البصل.‬
la 'uhibu albasla.
S’mё pёlqejnё ullinjtë.
‫لا أحب الزيتون.‬
la 'uhibu alzaytun.
S’mё pёlqejnё kёrpudhat.
‫لا أحب الفطر.‬
laa 'uhibu alfatra.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët tonale

Shumica e gjuhëve që fliten në të gjithë botën janë gjuhë tonale. Lartësia e tonit është vendimtar tek gjuhët tonale. Ai përcakton kuptimin e fjalëve ose rrokjeve. Kështu që toni është pjesë e fjalës. Shumica e gjuhëve që fliten në Azi janë gjuhë tonale. Kinezishtja, tailandishtja dhe vietmanishtja i përkasin kësaj kategorie. Gjuhë tonale ekzistojnë gjithashtu në Afrikë. Shumë gjuhë indigjene të Amerikës janë gjithashtu gjuhë tonale. Gjuhët indo-evropiane kryesisht përmbajnë vetëm elemente tonale. Kjo vlen për suedishten ose serbishten. Numri i kontrasteve tonale ndryshon në varësi të gjuhës. Ekzistojnë katër tone të ndryshme në gjuhën kineze. Prandaj rrokja ma mund të ketë katër kuptime. Ato janë: nënë, farë kërpi, kalë dhe sharje. Interesant është fakti se gjuhët tonale ndikojnë në dëgjimin tonë. Këtë e kanë treguar studime të dëgjimit absolut. Dëgjimi absolut është aftësia për të përcaktuar saktësisht tingujt e dëgjuar. Dëgjimi absolut është shumë i rrallë në Evropë dhe në Amerikën e Veriut. Më pak se 1 në 10000 njerëz e kanë atë. Ky fakt është i ndryshëm me folësit nativë të gjuhës kineze. Ku 9 herë më shume njerëz e kanë këtë aftësi të veçantë. Të gjithë e kemi gëzuar këtë aftësi kur ishim foshnje. Ajo ka qenë e nevojshme për të mësuar të flasim saktë. Për fat të keq, shumica e njerëzve e humbasin me kalimin e kohës. Lartësia e tonit është sigurisht shumë e rëndësishme edhe në muzikë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kulturat që flasin një gjuhë tonale. Melodia duhet ndjekur me shumë saktësi. Përndryshe një këngë e bukur dashurie bëhet një këngë e pakuptimtë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt