Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


30 [tridhjetё]

Nё restorant 2

 


‫30 [ثلاثون]‬

‫فى المطعم 2‬

 

 
Njё lёng molle, ju lutem.
‫من فضلك، عصير التفاح.‬
mn fidlak, easir altafaha.
Njё limonatё, ju lutem.
‫من فضلك، عصيرالليمون.‬
mn fidluk, easiraliliymuna.
Njё lёng domatesh, ju lutem.
‫من فضلك، عصير البندورة.‬
mn fidalak, easir albandurata.
 
 
 
 
Do tё doja njё gotё verё tё kuqe.
‫من فضلك، كأس نبيذ أحمر.‬
mn fadalika, kas nabidh 'ahmar.
Do tё doja njё gotё verё tё bardhё.
‫من فضلك، كأس نبيذ أبيض.‬
mn fadalika, kas nabidh 'abidan.
Do tё doja njё shishe shampanjё.
‫من فضلك، زجاجة شمبانيا.‬
mn fdlk, zujajat shmbanya.
 
 
 
 
A tё pёlqen peshku?
‫هل تحب السمك؟‬
hl tuhibu alsamka?
A tё pёlqen mishi i lopёs?
‫هل تحب لحم البقر؟‬
hl tuhibu lahmi albaqr?
A tё pёlqen mishi i derrit?
‫هل تحب لحم الخنزير؟‬
hl tuhib lahmu alkhinzira?
 
 
 
 
Dua diçka pa mish.
‫أريد شيئاً بدون لحم.‬
arid shyyaan bidun lahma.
Dua njё pjatancё me perime.
‫أريد طبق خضروات مشكلة.‬
arid tubiq khadrawat mushkilata.
Dua diçka qё nuk zgjat shumё.
‫أريد شيئاً على وجه السرعة.‬
arid shyyaan ealaa wajh alsareata.
 
 
 
 
E doni me pilaf?
‫هل تريده مع الأرز؟‬
hl turiduh mae al'arza?
E doni me makarona?
‫هل تحبه مع المعكرونة؟‬
hl tahabuh mae almuekirunt?
E doni me patate?
‫هل تريده مع البطاطا؟‬
hl turiduh mae albtata?
 
 
 
 
Nuk mё shijon.
‫لا أستسيغ هذا الطعام.‬
laa 'astasigh hdha altaeama.
Ushqimi ёshtё i ftohtё.
‫الطعام بارد.‬
altaeam biarda.
Nuk e kam porositur kёtё.
‫لم أطلب ذلك.‬
lm 'atlub dhalka.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha dhe reklamimi

Reklamimi paraqet një formë specifike të komunikimit. Ai kërkon të krijojë kontakte midis prodhuesve dhe klientëve. Si çdo lloj komunikimi, edhe ky ka një histori të gjatë. Politikanët dhe tavernat reklamoheshin që në antikitet. Gjuha e reklamave përdor elemente të veçanta të retorikës. Meqenëse ka një qëllim specifik, është një komunikim i planifikuar. Duhet të na tërheqë vëmendjen, duhet të ngjallë interesin tonë. Mbi të gjitha, ai duhet të nxisë tek ne dëshirën për të blerë produktin. Për rrjedhojë, gjuha e reklamave është shpesh shumë e thjeshtë. Përdoren vetëm pak fjalë dhe slogane të thjeshta. Kjo i mundëson trurit tonë të ruajë me lehtësi përmbajtjen. Përdorimi i llojeve të caktuara të fjalëve, siç janë mbiemrat dhe superlativat, është i zakonshëm. Ato e përshkruajnë produktin si veçanërisht të dobishëm. Prandaj, gjuha e reklamave ka zakonisht ngjyrim pozitiv. Interesant është fakti se gjuha e reklamave ndikohet gjithmonë nga kultura. Kjo do të thotë se gjuha e reklamave na tregon shumë për një shoqëri. Koncepte si bukuria dhe rinia, mbizotërojnë sot në shumë vende. Fjalët “e ardhmja” ose “siguria” hasen shumë shpesh. Anglishtja përdoret veçanërisht në shoqëritë perëndimore. Anglishtja konsiderohet si moderne dhe ndërkombëtare. Prandaj është më e përshtatshme për produktet teknike. Elemente nga gjuhët romake përdoren për kënaqësi dhe pasion. Ato përdoren shpesh për ushqim ose kozmetikë. Kur përdoren dialekte, kërkohet të theksohen vlera si atdheu dhe traditat. Emrat e produkteve shpesh janë neologjizma, ose fjalë të krijuara rishtazi. Shumica nuk kanë asnjë kuptim, thjesht një tingull i këndshëm. Disa emra produktesh sidoqoftë mund të bëjnë karrierë! Emri i një fshesë me korrent madje është bërë folje – to hoover!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt