Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


22 [njёzetedy]

Bisedё e shkurtёr 3

 


‫22 [اثنان وعشرون]‬

‫محادثة قصيرة ،رقم 3‬

 

 
A pini duhan?
‫هل تدخن؟‬
hl tdkhn?
Mё pёrpara pija.
‫كنت سابقاً أدخن.‬
kunt sabqaan 'adakhna.
Por tani nuk pi mё.
‫لكن الان، تخليت عنه.‬
lkun alaan, takhlit eanha.
 
 
 
 
A bezdiseni, nё qoftё se pi duhan?
‫أيزعجك إن دخنت؟‬
ayazaejuk 'iin dakhnat?
Jo, absolutisht jo.
‫لا، على الإطلاق.‬
laa, ealaa al'iitlaq.
Nuk bezdisem.
‫هذا لا يزعجني.‬
hdha la yuzaeajni.
 
 
 
 
Doni tё pini diçka?
‫أ تشرب شيئًا؟‬
a tashrub shyyana?
Njё konjak?
‫قدحاً من الكونياك؟‬
qdhaan min alkuniak?
Jo, mё mirё njё birrё.
‫لا، أفضل كأساً من الجعة.‬
laa, 'afdal kasaan min aljieata.
 
 
 
 
A udhёtoni shumё?
‫أتسافر كثيرًا؟‬
atasafir kthyrana?
Po, nё tё shumtёn e rasteve pёr punё.
‫نعم، وغالبًا ما تكون رحلات عمل.‬
neim, wghalbana ma takun rihlat eamala.
Por tani po bёjmё pushime kёtu.
‫ولكن الآن نمضي الإجازة هنا.‬
wlkun alan namdi al'iijazat huna.
 
 
 
 
Sa vapё!
‫ما هذا الحر!‬
ma hdha alhar!
Po, tani ёshtё me tё vёrtetё nxehtё.
‫نعم، بالفعل اليوم حار جدًا.‬
neim, balfel alyawm har jdana.
A dalim nё ballkon?
‫لنخرج إلى الشُرفة.‬
lnakhruj 'iilaa alshurf.
 
 
 
 
Nesёr kёtu ka festё.
‫غداً ستقام حفلة هنا.‬
ghdaan satuqam haflatan huna.
A do tё vini dhe ju?
‫هل ستاتي أيضا؟‬
hl satati 'ayda?
Po, edhe ne jemi tё ftuar.
‫طبعاً، فنحن مدعوّون.‬
tbeaan, fnhn mdewwwn.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha dhe shkrimi

Çdo gjuhë përdoret për komunikim midis njerëzve. Kur flasim, ne shprehim atë që mendojmë dhe ndiejmë. Gjatë të folurit ne nuk i përmbahemi gjithmonë rregullave të gjuhës sonë. Ne përdorim gjuhën tonë, zhargonin tonë. Kjo është ndryshe në gjuhën e shkruar. Ku shfaqen të gjitha rregullat e gjuhës sonë. Vetëm përmes shkrimit, një gjuhë bëhet gjuhë e vërtetë. Ai e bën gjuhën të dukshme. Përmes shkrimit kalojnë njohuritë e mijëra viteve. Kjo është arsyeja pse shkrimi është baza e çdo kulture të zhvilluar. Shkrimi i parë u shpik më shumë se 5000 vjet më parë. Ky ishte shkrimi kuneiform i sumerianëve. I gdhendur në pllaka argjile. Ky shkrim kuneiform u përdor për tre mijëvjeçarë. Pothuajse për po aq gjatë kanë ekzistuar hieroglifët e egjiptianëve të lashtë. Kanë qenë të panumërt shkencëtarët që i kanë studiuar. Hieroglifët paraqesin një sistem shkrimi relativisht të ndërlikuar. Edhe pse ka shumë të ngjarë të jenë krijuar për një arsye të thjeshtë. Egjipti në atë kohë ishte një perandori e madhe me shumë banorë. Jeta e përditshme dhe mbi të gjitha ekonomia duhej të organizohej. Taksat dhe kontabiliteti duhej të menaxhoheshin në mënyrë efikase. Për këtë, egjiptianët e lashtë zhvilluan karakteret e tyre të shkrimit. Nga ana tjetër, sistemet e shkrimit alfabetik datojnë që nga sumerianët. Çdo sistem shkrimi zbulon shumë për njerëzit që e kanë përdorur. Për më tepër, çdo komb ka karakteristikat e veta në shkrimin e tij. Fatkeqësisht, shkrimi i dorës po humbet gjithnjë e më shumë. Teknologjia moderne e bën atë pothuajse të panevojshëm. Pra: Jo vetëm flisni, gjithashtu vazhdoni të shkruani!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt