Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


21 [njёzetenjё]

Bisedё e shkurtёr 2

 


‫21 [واحد وعشرون]‬

‫محادثة قصيرة،رقم 2‬

 

 
Nga vini?
‫من أين أنت؟‬
mn 'ayn 'ant?
Nga Bazeli.
‫أنا من بازل.‬
anaa min bazila.
Bazeli ndodhet nё Zvicёr.
‫بازل تقع في سويسرا.‬
bazil taqae fi suisra.
 
 
 
 
A mund t’ju prezantoj me zotin Myler?
‫اسمح لي أن أقدم لك السيد مولر!‬
asamih li 'an 'aqdam lak alsyd mulr!
Ai ёshtё i huaj.
‫هو أجنبي.‬
hw 'ajnabi.
Ai flet disa gjuhё.
‫إنه يتكلم عدّة لغات.‬
'iinah yatakalam eddt laghata.
 
 
 
 
Ёshtё hera e parё qe jeni kёtu?
‫هل حضرتك هنا لأول مرة؟‬
hl hadratuk huna li'awal marat?
Jo, vitin e kaluar isha kёtu.
‫لا، كنت هنا في العام الماضي.‬
la, kunt huna fi aleam almadi.
Por vetёm pёr njё javё.
‫ولكن لمدة أسبوع فقط.‬
wlukun limudat 'usbue faqata.
 
 
 
 
A ju pёlqen kёtu te ne?
‫أتستمتع بوجودك هنا؟‬
atistamtae biwujudik hna?
Shumё mirё. Njerёzit janё tё sjellshёm.
‫جداً. فالناس لطفاء.‬
jdaan. falnaas litafa'a.
Dhe natyra mё pёlqen shumё.
‫والمناظر الطبيعية تعجبني أيضًا.‬
walmanazir altabieiat taejabni aydana.
 
 
 
 
Çfarё profesioni keni?
‫مامهنتك؟‬
mamhntk?
Jam pёrkthyes.
‫أنا مترجم.‬
ana mutarajiman.
Unё pёrkthej libra.
‫إني أترجم كتباً.‬
'iini 'atarjum ktbaan.
 
 
 
 
Vetёm jeni kёtu?
‫هل حضرتك بمفردك هنا؟‬
hl hadratuk bimufradik huna?
Jo, gruaja ime / burri im ёshtё gjithashtu kёtu.
‫لا، زوجتي / زوجي هنا أيضًا.‬
la, zawjati / zujiun huna aydana.
Dhe atje janё tё dy fёmijёt e mi.
‫وهناك طفلاي الاثنان.‬
whunak taflay alathnan.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët romake

700 milion njerëz flasin një gjuhë romake si gjuhën e tyre amtare. Kjo e bën grupin e gjuhëve romake një nga më të rëndësishmit në të gjithë botën. Gjuhët romake janë pjesë e familjes së gjuhëve indo-evropiane. Të gjitha gjuhët romake e kanë origjinën nga latinishtja. Kjo do të thotë se ato janë pasardhëse të gjuhës së Romës. Baza e të gjitha gjuhëve romake ishte latinishtja vulgare. Me këtë nënkuptohet latinishtja e folur në antikitetin e vonë. Latinishtja vulgare u përhap në të gjithë Evropën përmes pushtimeve romake. Nga ku u zhvilluan më pas gjuhët dhe dialektet romake. Vetë latinishtja është gjuhë italike. Ka gjithsej rreth 15 gjuhë romake. Numri i saktë është i vështirë për t'u përcaktuar. Shpesh është e paqartë nëse ekzistojnë gjuhë të pavarura apo vetëm dialekte. Me kalimin e kohës disa gjuhë romake janë zhdukur. Sidoqoftë, janë formuar gjuhë të tjera të bazuara në gjuhën romake. Këto janë gjuhët kreole. Sot, spanjishtja është gjuha romake me prezencën më të madhe në botë. E cila ka më tepër se 380 milion folës në mbarë botën. Gjuhët romake janë shumë interesante për shkencëtarët. Pasi historia e këtij grupi gjuhësor është dokumentuar shumë mirë. Tekstet latine ose romake kanë ekzistuar për 2.500 vjet. Gjuhëtarët i përdorin ato për të shqyrtuar evolucionin e gjuhëve individuale. Kështu, rregullat nga të cilat është zhvilluar gjuha mund të hulumtohen. Shumë nga këto rezultate mund të transferohen në gjuhë të tjera. Gramatika e gjuhëve romake është strukturuar në mënyrë të ngjashme. Mbi të gjitha, fjalori i gjuhëve është shumë i ngjashëm. Nëse flisni një gjuhë romake, mund të mësoni lehtë një tjetër. Faleminderit latinisht!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt