Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


17 [shtatёmbёdhjetё]

Nё shtёpi

 


‫17 [سبعة عشر]‬

‫فى البيت / في المنزل‬

 

 
Kёtu ёshtё shtёpia jonё.
‫هذا بيتنا.‬
hdha baytana.
Lart ёshtё çatia.
‫السقف في الاعلى.‬
alsqf fi alaelaa.
Poshtё ёshtё bodrumi.
‫القبو في الاسفل.‬
alqabu fi alasfil.
 
 
 
 
Mbrapa shtёpisё ёshtё kopshti.
‫خلف المنزل حديقة.‬
khlif almanzil hadiyqata.
Para shtёpisё nuk ka rrugё.
‫لا يمر شارع أمام المنزل.‬
la yamuru sharie 'amam almanzal.
Pranё shtёpisё ka pemё.
‫هناك أشجار بجوار المنزل.‬
hnak 'ashjar bijiwar almanzal.
 
 
 
 
Kjo ёshtё banesa ime.
‫هذه هي شقتي.‬
hdhih hi shaqty.
Kjo ёshtё kuzhina dhe banjoja.
‫وهنا المطبخ والحمام.‬
whunaa almutabakh walhamaama.
Atje ёshtё dhoma e ndenjes dhe dhoma e gjumit.
‫هناك غرفة الجلوس(المعيشة) وغرفة النوم.‬
hnak ghurfat aljulusa(almieishata) waghurfat alnuwma.
 
 
 
 
Dera e shtёpisё ёshtё e mbyllur.
‫باب المنزل مغلق.‬
bab almanzil mughlaqa.
Por dritaret janё tё hapura.
‫لكن النوافذ مفتوحة.‬
lkuna alnawafidh maftawhatan.
Sot ёshtё nxehtё.
‫اليوم الجو حار.‬
aliawm aljawi har.
 
 
 
 
Ne shkojmё nё dhomёn e ndenjes.
‫نذهب الآن إلى غرفة الجلوس.‬
nadhahab alan 'iilaa ghurfat aljulusa.
Atje ёshtё njё divan dhe njё kolltuk.
‫هناك اريكة وكنبة.‬
hnak aryikat wakanbata.
Uluni!
‫تفضل بالجلوس!‬
tafadil bialjulus!
 
 
 
 
Atje ёshtё kompjuteri im.
‫هناك حاسوبي.‬
hnak hasubi.
Atje ёshtё magnetofoni im.
‫هناك معداتي السمعية.‬
hnak muedati alsameiat.
Televizori ёshtё i ri fare.
‫جهاز التلفاز جديد.‬
ijhaz altilfaz jadida.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Fjalët dhe fjalori

Çdo gjuhë ka fjalorin e vet. Ai përbëhet nga një numër i caktuar fjalësh. Një fjalë është një njësi e mëvetësishme e gjuhës Fjalët kanë gjithmonë kuptimin e tyre. Kjo i dallon ato nga tingujt ose rrokjet. Numri i fjalëve është i ndryshëm në çdo gjuhë. Për shembull, anglishtja ka shumë fjalë. Madje konsiderohet Kampioni i Botës në kategorinë e fjalorit. Anglishtja ndërkohë mund të ketë më shumë se një milion fjalë. Fjalori Oxford i anglishtes numëron më shumë se 600000 fjalë. Kinezishtja, spanjishtja dhe rusishtja kanë shumë më pak. Fjalori i një gjuhe gjithashtu varet nga historia e tij. Anglishtja është ndikuar nga shumë gjuhë dhe kultura. Si rezultat, fjalori i anglishtes është rritur ndjeshëm. Por, edhe sot fjalori i anglishtes vazhdon të rritet. Ekspertët vlerësojnë se 15 fjalë të reja shtohen çdo ditë. Këto vijnë kryesisht nga fusha e mediave të reja. Pa llogaritur terminologjinë shkencore. Pasi vetëm terminologjia kimike përmban mijëra fjalë. Pothuajse në të gjitha gjuhët, fjalët e gjata përdoren më rrallë se sa ato të shkurtra. Dhe shumica e folësve përdorin shumë pak fjalë. Kjo është arsyeja pse ne bëjmë dallimin midis fjalorit aktiv dhe atij pasiv. Fjalori pasiv përfshin fjalë që ne i kuptojmë. Por, që nuk i përdorim ose i përdorim shumë rrallë. Fjalori aktiv përfshin fjalët që ne përdorim rregullisht. Mjaftojnë pak fjalë për biseda ose tekste të thjeshta. Në anglisht ju duhet vetëm rreth 400 fjalë dhe 40 folje. Pra, mos u shqetësoni nëse fjalori juaj është i kufizuar!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt