Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


13 [trembёdhjetё]

Veprimtaritё

 


‫13 [ثلاثة عشر]‬

‫الأنشطة والأعمال‬

 

 
Çfarё bёn Marta?
‫ماذا تعمل مارتا؟‬
madha taemal marta?
Ajo punon nё zyrё.
‫هي تشتغل في المكتب؟.‬
hi tashtaghil fi almaktb?.
Ajo punon nё kompjuter.
‫إنها تشتغل على الحاسوب.‬
'iinaha tashtaghil ealaa alhasuba.
 
 
 
 
Ku ёshtё Marta?
‫أين مارتا؟‬
ayn marta?
Nё kinema.
‫فى السينما.‬
faa alsaynama.
Ajo po shikon njё film.
‫إنها تشاهد فيلمًا.‬
'iinaha tushahid fylmana.
 
 
 
 
Çfarё bёn Peteri?
‫ماذا يعمل بيتر؟‬
madha yaemal bytr?
Ai studion nё universitet.
‫إنه يدرس في الجامعة.‬
'iinah yadrus fi aljamieat.
Ai studion gjuhё te huaja.
‫هو يدرس لغات.‬
hw yadrus lighata.
 
 
 
 
Ku ёshtё Peteri?
‫أين بيتر؟‬
ayn bytr?
Nё kafene.
‫فى المقهى.‬
faa almaqhaa.
Ai pi kafe.
‫إنه يشرب قهوة.‬
'iinah yashrab qahwatan.
 
 
 
 
Ku shkoni me qejf?
‫إلى أين تودون الذهاب؟‬
'iilaa 'ayn tuaduwn aldhhab?
Nё koncert.
‫إلى الحفلة الموسيقية.‬
'iilaa alhaflat almusiqiat.
Ata dёgjojnё me kёnaqёsi muzikё.
‫هم يحبون سماع الموسيقى.‬
hm yuhibuwn samae almusiqaa.
 
 
 
 
Ku nuk shkoni me qejf?
‫إلى أين لا يرغبون الذهاب؟‬
'iilaa 'ayn la yarghabun aldhahab?
Nё disko.
‫إلى المرقص.‬
'iilaa almarqas.
Atyre nuk u pёlqen tё kёrcejnё.
‫هم لا يحبون الرقص.‬
hm la yuhibuwn alraqsa.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët kreole

A e dini se gjermanishtja flitet edhe në Paqësorin e Jugut? Kjo është absolutisht e vërtetë! Unserdeutsch flitet në një pjesë të Papua Guinesë së Re dhe Australisë. Është një gjuhë kreole. Gjuhët kreole lindin nga situata të kontaktit gjuhësor. Kjo ndodh në rastet kur disa gjuhë të ndryshme takohen me njëra tjetrën. Shumë gjuhë kreole tani janë pothuajse në zhdukje. Sidoqoftë, në të gjithë botën, 15 milion njerëz ende flasin një gjuhë kreole Gjuhët kreole janë gjithmonë gjuhë amtare. Kjo është e ndryshme tek gjuhët pidgin. Gjuhët pidgin janë forma shumë të reduktuara gjuhësore. Ato shërbejnë vetëm për komunikim shumë të thjeshtë. Shumica e gjuhëve kreole e kanë origjinën në periudhën koloniale. Prandaj gjuhët kreole shpesh bazohen në gjuhët evropiane. Një shenjë dalluese e gjuhëve kreole është fjalori i kufizuar. Gjuhët kreole kanë gjithashtu sistemin e tyre fonetik. Gramatika e gjuhëve kreole është thjeshtuar shumë. Rregullat e ndërlikuara thjesht injorohen nga folësit. Çdo gjuhë kreole është një pjesë e rëndësishme e identitetit kombëtar. Kjo është arsyeja pse ka shumë letërsi të shkruar në gjuhë kreole. Gjuhëtarët janë veçanërisht të interesuar për gjuhët kreole. Pasi ato tregojnë sesi gjuhët zhvillohen dhe shuhen përsëri. Tek gjuhët kreole është e mundur të studiohet zhvillimi i gjuhës. Ato gjithashtu dëshmojnë se gjuha mund të ndryshojë dhe të përshtatet. Disiplina që studion gjuhët kreole quhet kreolistikë. Një nga fjalitë më të njohura në gjuhën kreole vjen nga Xhamajka. Bob Marley e bëri atë të famshme në të gjithë botën – a e dini cila është? Është, No woman, no cry! (= No, woman, don't cry!)

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt