Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


14 [katёrmbёdhjetё]

Ngjyrat

 


‫14 [أربعة عشر]‬

‫الألوان‬

 

 
Bora ёshtё e bardhё.
‫الثلج أبيض.‬
althlaj 'abida.
Dielli ёshtё i verdhё.
‫الشمس صفراء.‬
alshams sufra'.
Portokalli ёshtё portokalli.
‫البرتقالة برتقالية.‬
albirtaqalat burtqalyat.
 
 
 
 
Qershia ёshtё e kuqe.
‫الكرزة حمراء.‬
alkarzat hamra'a.
Qielli ёshtё blu.
‫السماء زرقاء.‬
alsama' zurqa'a.
Bari ёshtë i gjelbërt.
‫العُشب أخضر.‬
aleushb 'akhdar.
 
 
 
 
Toka ёshtё kafe.
‫التربة بُـنـِّيـة.‬
alitarbat buniy.
Reja ёshtё gri.
‫السحابة رمادية.‬
alisahabat rimadiata.
Rrotat janё tё zeza.
‫إطارات العجلات سوداء.‬
'itarat aleujlat suda'.
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё bora? E bardhё.
‫ما لون الثلج؟ أبيض.‬
maa lawn althulja? 'abida.
Çfarё ngjyre ёshtё dielli? I verdhё.
‫ما لون الشمس؟ أصفر.‬
maa lawn alshamsa? 'asfar.
Çfarё ngjyre ёshtё portokalli? Portokalli.
‫ما لون البرتقالة؟ برتقالي.‬
maa lawn alburtqal? birutaqali.
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё qershia? E kuqe.
‫ما لون الكرز؟ أحمر.‬
maa lawn alkuruza? 'ahmar.
Çfarё ngjyre ёshtё qielli? Blu.
‫ما لون السماء؟ أزرق.‬
maa lawn alsama'a? 'azraqa.
Çfarё ngjyre ёshtё bari? I gjelbërt.
‫ما لون العُشب؟ أخضر.‬
maa lawn aleushb? 'akhdar.
 
 
 
 
Çfarё ngjyre ёshtё toka? Kafe.
‫ما لون التربة؟ بنية.‬
maa lawn altarbat? banita.
Çfarё ngjyre ёshtё reja? Gri.
‫ما لون السحابة؟ رمادي.‬
maa lawn alsahabat? ramadya.
Çfarё ngjyre janё rrotat? Tё zeza.
‫ما لون إطارات العجلات؟ أسود.‬
ma lawn 'iitarat aleujalata? 'asud.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gratë flasin ndryshe nga burrat

Të gjithë e dimë se gratë dhe burrat janë të ndryshëm. Por, a e dinit se ata gjithashtu flasin ndryshe? Studime të shumta e kanë treguar këtë. Gratë përdorin modele të ndryshme gjuhësore nga burrat. Ato shpesh shprehen në një mënyrë më indirekte dhe më të rezervuar. Burrat, nga ana tjetër, kryesisht përdorin një gjuhë të drejtpërdrejtë dhe të qartë. Por, temat për të cilat ata flasin janë gjithashtu të ndryshme. Burrat flasin më tepër për lajmet, ekonominë ose sportet. Gratë preferojnë çështjet sociale siç janë familja ose shëndeti. Burrat pëlqejnë të flasin për fakte. Gratë preferojnë të flasin për njerëzit. Është e habitshme që gratë përpiqen të flasin një gjuhë “të dobët”. Kjo do të thotë se ato shprehen me më shumë kujdes dhe edukatë. Gratë bëjnë edhe më shumë pyetje. Në këtë mënyrë ato ndoshta kërkojnë të krijojnë harmoni dhe të shmangin konfliktin. Për më tepër, gratë kanë një fjalor shumë më të gjerë për ndjenjat. Biseda është shpesh një lloj kompeticioni për burrat. Gjuha e tyre është dukshëm më provokuese dhe agresive. Dhe burrat flasin shumë më pak fjalë në ditë sesa gratë. Disa studiues pohojnë se kjo është për shkak të strukturës së trurit. Pasi truri i grave është i ndryshëm nga i burrave. Kjo do të thotë se edhe qendrat e tyre gjuhësore janë të strukturuara ndryshe. Por, ndoshta ka faktorë të tjerë që ndikojnë në gjuhën tonë. Shkenca nuk ka hulumtuar për një kohë të gjatë në këtë fushë. Sidoqoftë, gratë dhe burrat nuk flasin gjuhë krejtësisht të ndryshme. Keqkuptimet nuk duhet të ndodhin. Ka shumë strategji për një komunikim të suksesshëm. Më e thjeshta është: dëgjoni më mirë!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt