Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


4 [katёr]

Nё shkollё

 


‫4 [أربعة]‬

‫في المدرسة‬

 

 
Ku jemi?
‫أين نحن؟‬
ayn nahn?
Ne jemi nё shkollё.
‫نحن في المدرسة.‬
nhan fi almudrasata.
Ne kemi mёsim.
‫عندنا درس.‬
endana darsa.
 
 
 
 
Kёta janё nxёnёsit.
‫هؤلاء هم التلاميذ.‬
hwula' hum altalamidh.
Kjo ёshtё mёsuesja.
‫هذه هي المُعلمة.‬
hdhih hi almuelm.
Kjo ёshtё klasa.
‫هذا هو الصف.‬
hdha hu alsafa.
 
 
 
 
Çfarё bёjmё ne?
‫ماذا سنفعل؟‬
madha sanfiel?
Ne mёsojmё.
‫نحن نتعلم.‬
nhin nataelam.
Ne mёsojmё njё gjuhё.
‫إننا نتعلم لغة.‬
'iinana nataelam lighata.
 
 
 
 
Unё mёsoj anglisht.
‫أنا أتعلم الإنجليزية.‬
anaa 'ataealam al'iinjaliziata.
Ti mёson spanjisht.
‫أنت تتعلم الأسبانية.‬
ant tataealam al'asbaniata.
Ai mёson gjermanisht.
‫هو يتعلم الألمانية.‬
hw yataealam al'almaniata.
 
 
 
 
Ne mёsojmё frëngjisht.
‫نحن نتعلم الفرنسية.‬
nhin nataelam alfaransiata.
Ju mёsoni italisht.
‫أنتم تتعلمون / أنتن تتعلمن الإيطالية.‬
antum tataealamun / 'antun tataealmun al'iitaliata.
Ata mёsojnё rusisht.
‫هم يتعلمون / هنّ تتعلمن الروسية.‬
hm yataealamun / hn tateilmun alruwsiata.
 
 
 
 
Tё mёsosh gjuhё tё huaja ёshtё interesante.
‫تعلم اللغات مثير للإهتمام.‬
taeilam allughat muthir lil'iihtimam.
Duam ti kuptojmё njerёzit.
‫نريد أن نتفاهم مع الناس.‬
nrid 'an natfahum mae alnaas.
Duam tё flasim me njerёzit.
‫نريد أن نتكلم مع الناس.‬
nrid 'an natakalam mae alnaas.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Dita e gjuhës amtare

A e doni gjuhën tuaj amtare? Atëherë duhet ta festoni në të ardhmen! Gjithmonë më 21 shkurt! Kjo është Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare. Ajo festohet çdo vit që nga viti 2000. UNESCO vendosi për këtë datë. UNESCO është një organizatë e Kombeve të Bashkuara. Ajo kujdeset për tematika të shkencës, arsimit dhe kulturës. UNESCO përpiqet të mbrojë trashëgiminë kulturore të njerëzimit. Gjuhët janë gjithashtu një trashëgimi kulturore. Prandaj, ato duhet të mbrohen, kujdesen dhe promovohen. Diversiteti gjuhësor do të përkujtohet më 21 shkurt. Vlerësohet se ka 6000 deri 7000 gjuhë në të gjithë botën. Sidoqoftë, gjysma e tyre kërcënohen nga zhdukja. Çdo dy javë një gjuhë humbet përgjithmonë. Megjithatë, çdo gjuhë është një pasuri e madhe njohurie. Njohuritë e popujve janë mbledhur në gjuhë. Historia e një kombi pasqyrohet në gjuhën e tij. Përvojat dhe traditat gjithashtu kalohen përmes gjuhës. Për këtë arsye, gjuha amtare është pjesë e çdo identiteti kombëtar. Kur një gjuhë vdes, ne humbasim më shumë sesa fjalë. Më 21 shkurt duhet të mendojmë për të gjitha këto. Njerëzit duhet të kuptojnë se çfarë kuptimi kanë gjuhët. Dhe ata duhet të reflektojnë se çfarë mund të bëjnë për të mbrojtur gjuhët. Prandaj tregoni gjuhën që është e rëndësishme për ju! Ndoshta mund të përgatisni një ëmbëlsirë për të? Me një shkrim torte të bukur prej sheqeri. Në gjuhën tuaj amtare, natyrisht!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt