Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


3 [tre]

Njoh

 


‫3 [ثلاثة]‬

‫التعارف‬

 

 
Tungjatjeta! / Ç’kemi!
‫مرحبًا!‬
mrhbana!
Mirёdita!
‫مرحبًا! / نهارك سعيد!‬
mrhbana! / nuharik saeid!
Si jeni?
‫كبف الحال؟ / كيف حالك؟‬
kbif alhala? / kayf halk?
 
 
 
 
Vini nga Europa?
‫هل أنت من أوروبا؟‬
hl 'ant min 'uwruba?
Vini nga Amerika?
‫هل أنت من أمريكا؟‬
hl 'ant min 'amrika?
Vini nga Azia?
‫هل أنت من أسيا؟‬
hl 'ant min asya?
 
 
 
 
Nё cilin hotel po rrini?
‫في أي فندق تقيم؟‬
fi 'ayi funduq taqim?
Sa kohё keni kёtu?
‫مذ متى أنت هنا؟‬
mdh mataa 'ant huna?
Sa do tё rrini?
‫إلى متى ستبقى ؟‬
'iilaa mataa satabqaa ؟
 
 
 
 
A ju pёlqen kёtu?
‫أتعجبك الإقامة هنا؟‬
iatiejabuk al'iiqamat huna?
Kёtu po i kaloni pushimet?
‫أتقضي عطلتك هنا؟‬
ataqidi eutlatuk huna?
Ejani ndonjёherё pёr vizitё!
‫تفضل بزيارتي!‬
itafadal bziarty!
 
 
 
 
Kjo është adresa ime.
‫هذا عنواني / إليك عنواني.‬
hdha eunwani / 'iilayk eunwani.
A do tё shihemi nesёr?
هل سنلتقي غدا
hal sanaltaqi ghadaan
Mё vjen keq, por kam punё.
‫متأسف، لدي التزامات أخرى.‬
mta'asfa, ladaya ailtizamat 'ukhraa.
 
 
 
 
Mirupafshim!
‫وداعاً!‬
wdaeaan!
Mirupafshim!
‫إلى اللقاء‬
'iilaa alliqa'
Shihemi pastaj!
‫أراك قريباً!‬
arak qrybaan!
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Alfabete

Ne mund të komunikojmë me anë të gjuhës. Ne u tregojmë të tjerëve atë që mendojmë ose ndiejmë. Shkrimi gjithashtu ka këtë funksion. Shumica e gjuhëve kanë një formë të shkruar. Shkrimi përbëhet nga karaktere. Këto karaktere mund të duken të ndryshme. Shume shkrime përbëhen nga shkronja. Këto shkrime quhen alfabete. Një alfabet është një set i organizuar i simboleve grafike. Këto karaktere kombinohen për të krijuar fjalë sipas rregullave të caktuara. Çdo karakter ka një shqiptim të caktuar. Termi alfabet vjen nga greqishtja. Ku dy shkronjat e para janë “alfa” dhe “beta”. Gjatë historisë ka pasur shumë alfabete të ndryshme. Për më shumë se 3000 vjet, njerëzit kanë përdorur karaktere. Më herët karakteret ishin simbole magjike. Vetëm pak njerëz e dinin se çfarë do të thoshin. Më vonë karakteret e humben kuptimin e tyre simbolik. Shkronjat nuk kanë asnjë kuptim sot. Vetëm duke u kombinuar me shkronja të tjera ato kanë një kuptim. Shkrime si ato të gjuhës kineze funksionojnë ndryshe. Ato ngjajnë me figura dhe shpesh përshkruajnë çfarë kuptimi kanë. Kur shkruajmë, ne kodojmë mendimet tona. Ne përdorim karaktere për të regjistruar njohuritë tona. Truri ynë ka mësuar të deshifrojë alfabetin. Karakteret bëhen fjalë, fjalët bëhen ide. Kështu, një tekst mund të mbijetojë mijëra vjet. Dhe të vazhdojë të kuptohet…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt