Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


91 [nёntёdhjetёenjё]

Fjali nёnrenditёse me qё 1

 


91 [тIокIиплIырэ пшIыкIузырэ]

ГущыIэухыгъэ гуадзэхэр 1

 

 
Ndoshta moti nesёr do tё jetё mё i mirё.
Енэгуягъо, неущ ом изытет нахьышIу хъункIэ.
Enjegujago, neushh om izytet nah'yshIu hunkIje.
Nga e dini kёtё?
Тыдэ о ар щыпшIэра?
Tydje o ar shhypshIjera?
Shpresoj se do tё bёhet mё mirё.
Сэгугъэ, нахьышIу хъунэу.
Sjegugje, nah'yshIu hunjeu.
 
 
 
 
Ai me siguri do tё vijё.
Ар шъыпкъэу къэкIощт.
Ar shypkjeu kjekIoshht.
A ёshtё e sigurtё?
Уицыхьэ телъа?
Uicyh'je tela?
Unё e di se ai do tё vijё.
Сэ сэшIапэ ар къызэрэкIощтыр.
Sje sjeshIapje ar kyzjerjekIoshhtyr.
 
 
 
 
Me siguri do tё marrё nё telefon.
Ар шъыпкъэу къытеощт.
Ar shypkjeu kyteoshht.
Me tё vёrtetё?
ШъыпкъэмкIэ?
ShypkjemkIje?
Besoj se do tё marrё nё telefon.
Ар телефонкIэ къытеонэу сэлъытэ.
Ar telefonkIje kyteonjeu sjelytje.
 
 
 
 
Vera ёshtё me siguri e vjetёr.
Санэр, щэч хэмылъэу, жъы (ныбжь иI).
Sanjer, shhjech hjemyljeu, zhy (nybzh' iI).
A e dini kёtё me siguri?
Ар ошIапа?
Ar oshIapa?
Supozoj, se ёshtё e vjetёr.
Ащ ныбжь иIэу сыхэплъэ.
Ashh nybzh' iIjeu syhjeplje.
 
 
 
 
Shefi ynё ёshtё i pashёm.
ТиIэшъхьэтет теплъэшIу иI.
TiIjeshh'jetet tepljeshIu iI.
A ju duket?
Арэущтэу ухаплъа?
Arjeushhtjeu uhapla?
Mendoj madje se ёshtё shumё i pashёm.
ЦIыф дэхэ дэдэу сэлъытэ.
CIyf djehje djedjeu sjelytje.
 
 
 
 
Shefi ka njё shoqe me siguri.
ТиIэшъхьэтет гъэнэфагъэу къэщэн иI.
TiIjeshh'jetet gjenjefagjeu kjeshhjen iI.
Me tё vёrtetё e besoni?
Арэущтэу шъыпкъэмкIэ ухаплъа?
Arjeushhtjeu shypkjemkIje uhapla?
Ёshtё mёse e mundur, qё ai tё ketё njё shoqe.
Къэщэн иIэнкIэ мэхъу.
Kjeshhjen iIjenkIje mjehu.
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha spanjolle

Gjuha spanjolle u përket gjuhëve botërore. Më shumë se 380 milion njerëz kanë spanjishten si gjuhën e tyre amtare. Gjithashtu, shumë njerëz e flasin atë si gjuhë të dytë. Prandaj, spanjishtja është një nga gjuhët më të rëndësishme në planet. Është gjithashtu gjuha më e madhe romake. Folësit spanjollë e quajnë gjuhën e tyre español ose castellano. Termi castellano zbulon origjinën e gjuhës spanjolle. Ajo u zhvillua nga gjuha që flitej në rajonin e Kastilies. Që prej shekullit të 16-të, shumica e spanjollëve flisnin castellano. Sot termat español dhe castellano përdoren si sinonime. Ato gjithashtu mund të kenë një dimension politik. Spanjishtja u përhap përmes pushtimeve dhe kolonializmit. Spanjisht flitet gjithashtu në Afrikën Perëndimore dhe Filipinet. Por, shumica e njerëzve që flasin spanjisht jetojnë në Amerikë. Spanjishtja është gjuha mbizotëruese në Amerikën Qendrore dhe Jugore. Numri i njerëzve që flasin spanjisht po rritet gjithashtu në SHBA. Rreth 50 milion njerëz në SHBA flasin spanjisht. Janë më tepër se në Spanjë! Spanjishtja në Amerikë është e ndryshme nga spanjishtja evropiane. Këto ndryshime prekin kryesisht fjalorin dhe gramatikën. Në Amerikë, për shembull, përdoret një kohë tjetër e shkuar. Edhe në fjalor gjenden shumë ndryshime. Disa fjalë ekzistojnë vetëm në Amerikë, të tjera vetëm në Spanjë. Spanjishtja nuk është e unifikuar as në Amerikë. Ka shumë versione të ndryshme të spanjishtes amerikane. Pas anglishtes, spanjishtja është gjuha e huaj më e mësuar në të gjithë botën. Ajo mund të mësohet relativisht shpejt... Çfarë po prisni? - ¡Vamos!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt