Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


66 [gjashtёdhjetёegjashtё]

Pёremrat pronor 1

 


66 [тIокIищрэ хырэ]

ЕхьылIэгъэ цIэпапкIэхэр 1

 

 
unё – i imi
сэ – сэсый
sje – sjesyj
Nuk po e gjej çelsin tim.
СиIункIыбзэ згъотыжьрэп.
SiIunkIybzje zgotyzh'rjep.
Nuk po e gjej biletёn time.
Сибилет згъотыжьрэп.
Sibilet zgotyzh'rjep.
 
 
 
 
ti – i yti
о – оуй
o – ouj
A ke gjetur çelsin tёnd?
УиIункIыбзэ бгъотыжьыгъа?
UiIunkIybzje bgotyzh'yga?
A ke gjetur biletёn tёnde?
Уибилет бгъотыжьыгъа?
Uibilet bgotyzh'yga?
 
 
 
 
ai – i tij
ар (хъулъфыгъ) – ащ ий
ar (hulfyg) – ashh ij
A e di, ku ёshtё çelёsi i tij?
Ащ (хъулъфыгъ) иIункIыбзэ зыдэщыIэр ошIа?
Ashh (hulfyg) iIunkIybzje zydjeshhyIjer oshIa?
A e di, ku ёshtё bileta e tij?
Ащ (хъулъфыгъ) ибилет зыдэщыIэр ошIа?
Ashh (hulfyg) ibilet zydjeshhyIjer oshIa?
 
 
 
 
ajo – i saj
ар (бзылъфыгъ) – ащ ий
ar (bzylfyg) – ashh ij
Lekёt e saj kanё humbur.
Ащ (бзылъфыгъ) иахъщэхэр кIодыгъэх.
Ashh (bzylfyg) iahshhjehjer kIodygjeh.
Edhe karta e saj e kreditit ka humbur.
Икредит карти щыIэп.
Ikredit karti shhyIjep.
 
 
 
 
ne – i yni
тэ – тэтый
tje – tjetyj
Gjyshi ynё ёshtё sёmurё.
Титэтэжъ сымадж.
Titjetjezh symadzh.
Gjyshja jonё ёshtё mirё.
Тинанэ псау-тау.
Tinanje psau-tau.
 
 
 
 
ju – i juaji
шъо – шъошъуй
sho – shoshuj
Fёmijё, ku ёshtё babi juaj?
КIэлэцIыкIухэр, шъуятэ тыдэ щыI?
KIjeljecIykIuhjer, shujatje tydje shhyI?
Fёmijё, ku ёshtё mami juaj?
КIэлэцIыкIухэр, шъуянэ тыдэ щыI?
KIjeljecIykIuhjer, shujanje tydje shhyI?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha kreative

Kreativiteti është një cilësi e rëndësishme sot. Të gjithë duan të jenë krijues. Pasi njerëzit krijues konsiderohen inteligjentë. Edhe gjuha jonë duhet të jetë krijuese. Në të kaluarën njerëzit përpiqeshin të flisnin në mënyrë sa më korrekte. Sot duhet të flasin në mënyrë sa më kreative. Reklamimi dhe media e re janë një shembull për këtë. Ato na tregojnë sesi mund të luhet me gjuhën. Gjatë 50 viteve të fundit, rëndësia e kreativitetit është rritur ndjeshëm. Madje edhe disa kërkime e kanë pasur në fokus këtë fenomen. Psikologë, pedagogë dhe filozofë ekzaminuan procesin kreativ. Kreativiteti u përcaktua si aftësia për të krijuar diçka të re. Një folës kreativ prodhon forma të reja gjuhësore. Këto mund të jenë fjalë ose struktura gramatikore. Duke studiuar gjuhën kreative, studiuesit njohin sesi ndryshon gjuha. Por, jo të gjithë njerëzit i kuptojnë elementet e reja gjuhësore. Për të kuptuar gjuhën kreative keni nevojë për njohuri. Duhet të dini sesi funksionon gjuha. Madje duhet të njihni botën në të cilën jeton folësi. Vetëm kështu mund të kuptoni se çfarë kërkon të thotë. Një shembull është gjuha e adoleshentëve. Fëmijët dhe të rinjtë vazhdojnë të shpikin terma të reja. Shpesh, të rriturit nuk i kuptojnë këto fjalë. Janë botuar fjalorë që shpjegojnë zhargonin e të rinjve. Zakonisht ata vjetërsohen pas një brezi! Sidoqoftë, gjuha kreative mund të mësohet. Trajnuesit ofrojnë kurse të ndryshme për këtë. Rregulli më i rëndësishëm është gjithmonë: aktivizoni zërin tuaj të brendshëm!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt