Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


63 [gjashtёdhjetёetre]

Bёj pyetje 2

 


63 [тIокIищрэ щырэ]

УпчIэ къэтыныр 2

 

 
Kam njё hobby.
Сэ зыгорэм сыфэщагъ.
Sje zygorjem syfjeshhag.
Unё luaj tenis.
Теннис сешIэ.
Tennis seshIje.
Ku ka njё fushё tenisi?
Теннис ешIапIэр тыдэ щыI?
Tennis eshIapIjer tydje shhyI?
 
 
 
 
A ke ndonjё hobby?
О зыгорэм уфэщагъа?
O zygorjem ufjeshhaga?
Unё luaj futboll.
Футбол сешIэ.
Futbol seshIje.
Ku ka njё fushё futbolli?
Футбол ешIапIэр тыдэ щыI?
Futbol eshIapIjer tydje shhyI?
 
 
 
 
Mё dhemb krahu.
СIэ мэузы.
SIje mjeuzy.
Mё dhemb kёmba dhe dora.
СIи слъакъуи мэузых.
SIi slakui mjeuzyh.
Ku ka njё doktor?
Врачыр тыдэ щыI?
Vrachyr tydje shhyI?
 
 
 
 
Unё kam njё makinё.
Сэ машинэ (ку) сиI.
Sje mashinje (ku) siI.
Unё kam edhe njё motorr.
Сэ мотоцикли сиI.
Sje motocikli siI.
Ku ka njё vend parkimi?
Машинэ уцупIэр тыдэ щыI?
Mashinje ucupIjer tydje shhyI?
 
 
 
 
Unё kam njё pulovёr.
Сэ свитер сиI.
Sje sviter siI.
Unё kam edhe njё xhaketё dhe njё palё xhinse.
Сэ джэдыгуи джинси сиIэх.
Sje dzhjedygui dzhinsi siIjeh.
Ku ёshtё lavatriçja?
ЗэрыгыкIэхэрэ машинэр тыдэ щыI?
ZjerygykIjehjerje mashinjer tydje shhyI?
 
 
 
 
Unё kam njё pjatё.
Сэ лагъэ сиI.
Sje lagje siI.
Unё kam njё thikё, njё pirun dhe njё lugё.
Сэ шъэжъые, цацэ ыкIи джэмышх сиIэх.
Sje shjezhye, cacje ykIi dzhjemyshh siIjeh.
Ku janё kripa dhe piperi?
Щыгъумрэ щыбжьыимрэ тыдэ щыIэх?
Shhygumrje shhybzh'yimrje tydje shhyIjeh?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Trupi reagon ndaj gjuhës

Gjuha përpunohet në trurin tonë. Trurin jonë është aktiv kur dëgjojmë ose lexojmë. Kjo mund të matet me metoda të ndryshme. Por jo vetëm truri reagon ndaj stimujve gjuhësorë. Studime të reja tregojnë se gjuha gjithashtu aktivizon trupin. Trupi ynë funksionon kur lexon ose dëgjon fjalë të caktuara. Këto janë fjalë që i referohen reagimeve fizike. Fjala buzëqeshje është një shembull i mirë. Kur lexojmë këtë fjalë ne aktivizojmë “muskujt e buzëqeshjes”. Fjalët negative gjithashtu kanë një efekt të matshëm. Fjala dhimbje është një shembull. Trupi ynë shfaq një reagim të vogël dhimbjeje kur e lexojmë. Mund të thuhet se ne imitojmë atë që lexojmë ose dëgjojmë. Sa më e gjallë të jetë gjuha, aq më qartë reagojmë ndaj saj. Një përshkrim preciz çon në një reagim të fortë. Për një studim u mat aktiviteti i trupit. Personave të testuar iu treguan fjalë të ndryshme. Pozitive dhe negative. Mimika e këtyre personave ndryshonte gjatë provës. Lëvizja e gojës dhe ballit varionte. Kjo dëshmon se gjuha ka një efekt të fortë tek ne. Fjalët janë më tepër sesa thjesht një mjet komunikimi. Truri ynë e përkthen të folurin në një gjuhë trupore. Sesi funksionon ekzaktësisht ende nuk është hulumtuar. Me shumë mundësi rezultatet do të kenë pasoja. Mjekët diskutojnë sesi të trajtohen më mirë pacientët. Pasi shumë të sëmurë duhet të ndjekin një terapi të gjatë. Në të përfshihen shumë biseda…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt