Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


49 [dyzetёenёntё]

Sport

 


49 [тIокIитIурэ бгъурэ]

Спортыр

 

 
A merresh me sport?
Спортым упылъа?
Sportym upyla?
Po, duhet tё lёviz.
Ары, сэ зызгъэхъыен фае.
Ary, sje zyzgjehyen fae.
Unё shkoj nё njё klub sportiv.
Сэ спорт клубым сэкIо.
Sje sport klubym sjekIo.
 
 
 
 
Ne luajmё futboll.
Тэ футбол тешIэ.
Tje futbol teshIje.
Ndonjёherё notojmё.
Загъорэ тесы.
Zagorje tesy.
Ose ecim me biçikletё.
Е кушъхьэфачъэхэмкIэ къэтэчъыхьэ.
E kushh'jefachjehjemkIje kjetjechyh'je.
 
 
 
 
Nё qytetin tonё ndodhet njё stadium futbolli.
Тэ тикъалэ футбол ешIэпIэ стадион дэт.
Tje tikalje futbol eshIjepIje stadion djet.
Ndodhet dhe njё pishinё me sauna.
ЕтIани есыпIэрэ хьамамрэ дэтых.
EtIani esypIjerje h'amamrje djetyh.
Ndodhet dhe njё shesh golfi.
Гольф ешIапIи щыI.
Gol'f eshIapIi shhyI.
 
 
 
 
Çfarё shfaqet nё televizor?
Сыда телевизорымкIэ къагъэлъагъорэр?
Syda televizorymkIje kagjelagorjer?
Tani po luhet njё ndeshje futbolli.
Джыдэдэм футбол ешIэгъу къегъэлъагъо.
Dzhydjedjem futbol eshIjegu kegjelago.
Skuadra gjermane po luan kundёr asaj angleze.
Нэмыц купымрэ инджылыз купымрэ зэдешIэх.
Njemyc kupymrje indzhylyz kupymrje zjedeshIjeh.
 
 
 
 
Kush fiton?
Хэта текIощтыр?
Hjeta tekIoshhtyr?
S’e kam idenё.
КъэшIэгъуае.
KjeshIjeguae.
Pёr momentin janё barazim.
Джыри зыми ыхьыгорэп.
Dzhyri zymi yh'ygorjep.
 
 
 
 
Arbitri vjen nga Belgjika.
Судьяр Бельгием щыщ.
Sud'jar Bel'giem shhyshh.
Tani ka njё 11 (njёmbёdhjetё) metёrsh.
Джы дэдэм пенальти.
Dzhy djedjem penal'ti.
Gol! 1 (njё) me 0 (zero)!
Гол! Зы – ноль!
Gol! Zy – nol'!
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Vetëm fjalët e forta mbijetojnë!

Fjalët e përdorura më rrallë ndryshojnë më shumë sesa fjalët e përdorura shpesh. Shpjegimi mund të gjendet tek ligjet e evolucionit. Gjenet e zakonshme ndryshojnë më pak me kalimin e kohës. Ata kanë një formë më të qëndrueshme. E njëjta vlen edhe për fjalët! Për një hulumtim u studiuan foljet në anglisht. U krahasua forma e sotme e foljeve me formën e vjetër. Në anglisht, dhjetë foljet më të përdorura janë të parregullta. Shumica e foljeve të tjera janë të rregullta. Në mesjetë, shumica e foljeve ishin ende të parregullta. Foljet e parregullta që përdoreshin rrallë u kthyen në folje të rregullta. Në 300 vitet e ardhshme, anglishtja vështirë se do të ketë ndonjë folje të parregullt. Studime të tjera tregojnë se gjuhët selektohen ashtu si gjenet. Studiuesit krahasuan fjalë të përdorura shpesh nga gjuhë të ndryshme. Ata zgjodhën fjalë që janë të ngjashme dhe nënkuptojnë të njëjtën gjë. Një shembull janë fjalët: water, Wasser, vatten. Këto fjalë kanë të njëjtën rrënjë dhe prandaj ngjajnë me njëra tjetrën. Duke qenë fjalë të rëndësishme, ato janë përdorur shpesh në çdo gjuhë. Kështu ato kanë ruajtur formën e tyre - dhe mbeten të ngjashme edhe sot. Fjalë më pak të rëndësishme ndryshojnë shumë më shpejt. Ka shumë të ngjarë të zëvendësohen me fjalë të tjera. Prandaj fjalët e përdorura më rrallë ndryshojnë në gjuhë të ndryshme. Përse fjalët e përdorura më rrallë ndryshojnë, ende nuk është e qartë. Ato shpesh mund të keqpërdoren ose shqiptohen gabimisht. Kjo pasi folësit nuk i njohin mirë këto fjalë. Gjithsesi, arsyeja mund të jetë që fjalët e rëndësishme duhet të jenë gjithmonë të njëjta. Sepse vetëm kështu mund të kuptohen gjithmonë drejt. Dhe fjalët janë për t'u kuptuar…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt