Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Çerkezisht   >   Pёrmbajtja


43 [dyzetёetre]

Nё kopshtin zoologjik

 


43 [тIокIитIурэ щырэ]

Зоопаркым

 

 
Atje ёshtё kopshti zoologjik.
Зоопаркыр модэ щыI.
Zooparkyr modje shhyI.
Atje janё xhirafat.
Жирафхэр модэ щыIэх.
Zhirafhjer modje shhyIjeh.
Ku janё arinjtё?
Мышъэхэр тыдэ щыIэх?
Myshjehjer tydje shhyIjeh?
 
 
 
 
Ku janё elefantёt?
Пылхэр тыдэ щыIэх?
Pylhjer tydje shhyIjeh?
Ku janё gjarpёrinjtё?
Блэхэр тыдэ щыIэх?
Bljehjer tydje shhyIjeh?
Ku janё luanёt?
Аслъанхэр тыдэ щыIэх?
Aslanhjer tydje shhyIjeh?
 
 
 
 
Kam njё aparat fotografik.
Сэ фотоаппарат сиI.
Sje fotoapparat siI.
Kam dhe njё kamer filmike.
Сэ видеокамерэ сиI.
Sje videokamerje siI.
Ku ka njё bateri?
Батарейкэр тыдэ щыI?
Batarejkjer tydje shhyI?
 
 
 
 
Ku janё pinguinёt?
Пингвинхэр тыдэ щыIэх?
Pingvinhjer tydje shhyIjeh?
Ku janё kangurёt?
Кенгурухэр тыдэ щыIэх?
Kenguruhjer tydje shhyIjeh?
Ku janё rinoceronёt?
Пэбжъакъохэр (носорогхэр) тыдэ щыIэх?
Pjebzhakohjer (nosoroghjer) tydje shhyIjeh?
 
 
 
 
Ku ёshtё tualeti?
ЩагуикIыпIэр тыдэ щыI?
ShhaguikIypIjer tydje shhyI?
Atje ёshtё njё kafe.
Кафер морары.
Kafer morary.
Atje ёshtё njё restorant.
Рестораныр морары.
Restoranyr morary.
 
 
 
 
Ku janё devetё?
Махъшэхэр тыдэ щыIэх?
Mahshjehjer tydje shhyIjeh?
Ku janё gorillat dhe zebrat?
Гориллэхэмрэ зебрэхэмрэ тыдэ щыIэх?
Gorilljehjemrje zebrjehjemrje tydje shhyIjeh?
Ku janё tigrat dhe krokodilët?
Къэплъанхэмрэ архъожъхэмрэ тыдэ щыIэх?
Kjeplanhjemrje arhozhhjemrje tydje shhyIjeh?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha baske

Ka katër gjuhë të njohura në Spanjë. Këto janë gjuha spanjolle, katalanase, gale dhe baske. Gjuha baske është e vetmja që nuk ka rrënjë romake. Ajo flitet në zonën kufitare mes Spanjës dhe Francës. Rreth 800000 njerëz flasin baskisht. Gjuha baske konsiderohet si gjuha më e vjetër në kontinentin Evropian. Megjithëse origjina e kësaj gjuhe ende nuk dihet. Për gjuhëtarët, gjuha baske mbetet një enigmë. Baskishtja është gjithashtu e vetmja gjuhë e izoluar në Evropë. Kjo do të thotë se nuk është e lidhur gjenetikisht me asnjë gjuhë tjetër. Arsyeja mund të jetë vendndodhja gjeografike. Për shkak të maleve dhe brigjeve, populli bask ka jetuar gjithmonë i izoluar. Kështu, gjuha e tyre mbijetoi edhe pas pushtimit të indo-evropianëve. Termi bask vjen nga latinishtja vascones. Baskët e quajnë veten Euskaldunak, që do të thotë folësit e gjuhës baske. Kjo tregon sesa shumë ata identifikohen me gjuhën e tyre Euskara. Euskara është transmetuar gojarisht për shekuj me radhë. Prandaj ka pak burime të vjetra të shkruara. Standardizimi i gjuhës nuk ka përfunduar ende. Shumica e baskëve janë dygjuhësh ose shumëgjuhësh. Sidoqoftë, ata vazhdojnë të kultivojnë gjuhën dhe kulturën baske. Rajoni Bask është autonom. Kjo lehtëson proceset e politikave gjuhësore dhe programet kulturore. Fëmijët mund të zgjedhin mes mësimit në gjuhën baske ose spanjolle. Gjithashtu ekzistojnë sporte tipike baske. Duket se kultura dhe gjuha baske kanë një të ardhme. Një fjalë baske e njeh e gjithë bota. Është mbiemri i „El Che“ – …po, sakte, Guevara!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Çerkezisht Pёr fillestarёt