Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Urdu   >   Pёrmbajtja


63 [gjashtёdhjetёetre]

Bёj pyetje 2

 


‫63 [تریسٹھ]‬

‫سوال پوچھنا 2‬

 

 
Kam njё hobby.
‫میرا ایک مشغلہ ہے-‬
mera aik mashgala hai -
Unё luaj tenis.
‫میں ٹینس کھیلتا ہوں-‬
mein tennis kheltaa hoon
Ku ka njё fushё tenisi?
‫ٹینس کھیلنے کی جگہ کہاں ہے؟‬
tennis khailnay ki jagah kahan hai?
 
 
 
 
A ke ndonjё hobby?
‫کیا تمھارا کوئی مشغلہ ہے؟‬
kya tumahra koi mashgala hai?
Unё luaj futboll.
‫میں فٹ بال کھیلتا ہوں-‬
mein foot baal kheltaa hoon
Ku ka njё fushё futbolli?
‫فٹ بال کھیلنے کی جگہ کہاں ہے؟‬
foot baal khailnay ki jagah kahan hai?
 
 
 
 
Mё dhemb krahu.
‫میرے بازو میں درد ہے-‬
mere baazu mein dard hai -
Mё dhemb kёmba dhe dora.
‫میرے پیر اور ہاتھ میں بھی درد ہے-‬
mere paiir aur haath mein bhi dard hai -
Ku ka njё doktor?
‫ڈاکٹر کہاں ہے؟‬
dr kahan hai?
 
 
 
 
Unё kam njё makinё.
‫میرے پاس ایک گاڑی ہے-‬
mere paas aik gaari hai -
Unё kam edhe njё motorr.
‫میرے پاس ایک موٹر سائیکل بھی ہے-‬
mere paas aik motorcycle bhi hai -
Ku ka njё vend parkimi?
‫پارکنگ کہاں ہے؟‬
parking kahan hai?
 
 
 
 
Unё kam njё pulovёr.
‫میرے پاس ایک سوئیٹر ہے-‬
mere paas aik sweater hai -
Unё kam edhe njё xhaketё dhe njё palё xhinse.
‫میرے پاس ایک جیکٹ اور ایک جینز بھی ہے-‬
mere paas aik jacket aur aik jeans bhi hai -
Ku ёshtё lavatriçja?
‫واشنگ مشین کہاں ہے؟‬
washing machine kahan hai?
 
 
 
 
Unё kam njё pjatё.
‫میرے پاس ایک پلیٹ ہے-‬
mere paas aik plate hai -
Unё kam njё thikё, njё pirun dhe njё lugё.
‫میرے پاس ایک چاقو، ایک کانٹا اور ایک چمچہ ہے-‬
mere paas aik chaako, aik kaanta aur aik chamcha hai -
Ku janё kripa dhe piperi?
‫نمک اور کالی مرچ کہاں ہیں؟‬
namak aur kaali mirch kahan hain?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Trupi reagon ndaj gjuhës

Gjuha përpunohet në trurin tonë. Trurin jonë është aktiv kur dëgjojmë ose lexojmë. Kjo mund të matet me metoda të ndryshme. Por jo vetëm truri reagon ndaj stimujve gjuhësorë. Studime të reja tregojnë se gjuha gjithashtu aktivizon trupin. Trupi ynë funksionon kur lexon ose dëgjon fjalë të caktuara. Këto janë fjalë që i referohen reagimeve fizike. Fjala buzëqeshje është një shembull i mirë. Kur lexojmë këtë fjalë ne aktivizojmë “muskujt e buzëqeshjes”. Fjalët negative gjithashtu kanë një efekt të matshëm. Fjala dhimbje është një shembull. Trupi ynë shfaq një reagim të vogël dhimbjeje kur e lexojmë. Mund të thuhet se ne imitojmë atë që lexojmë ose dëgjojmë. Sa më e gjallë të jetë gjuha, aq më qartë reagojmë ndaj saj. Një përshkrim preciz çon në një reagim të fortë. Për një studim u mat aktiviteti i trupit. Personave të testuar iu treguan fjalë të ndryshme. Pozitive dhe negative. Mimika e këtyre personave ndryshonte gjatë provës. Lëvizja e gojës dhe ballit varionte. Kjo dëshmon se gjuha ka një efekt të fortë tek ne. Fjalët janë më tepër sesa thjesht një mjet komunikimi. Truri ynë e përkthen të folurin në një gjuhë trupore. Sesi funksionon ekzaktësisht ende nuk është hulumtuar. Me shumë mundësi rezultatet do të kenë pasoja. Mjekët diskutojnë sesi të trajtohen më mirë pacientët. Pasi shumë të sëmurë duhet të ndjekin një terapi të gjatë. Në të përfshihen shumë biseda…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Urdu Pёr fillestarёt