Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Urdu   >   Pёrmbajtja


61 [gjashtёdhjetёenjё]

Numra rreshtorё

 


‫61 [اکسٹھ]‬

‫اعداد صفاتی‬

 

 
Muaji i parё ёshtё janari.
‫پہلا مہینہ جنوری ہے-‬
pehla maheena January hai -
Muaji i dytё ёshtё shkurti.
‫دوسرا مہینہ فروری ہے-‬
dosra maheena feb hai -
Muaji i tretё ёshtё marsi.
‫تیسرا مہینہ مارچ ہے-‬
teesra maheena March hai -
 
 
 
 
Muaji i katёrt ёshtё prilli.
‫چوتھا مہینہ اپریل ہے-‬
choutha maheena April hai -
Muaji i pestё ёshtё mai.
‫پانچواں مہینہ مئی ہے-‬
panchawan maheena May hai -
Muaji i gjashtё ёshtё qershori.
‫چھٹا مہینہ جون ہے-‬
chhata maheena June hai -
 
 
 
 
Gjashtё muaj janё njё gjysmё viti.
‫چھ مہینوں کا آدھا سال ہوتا ہے-‬
chay mahinay aadha saal hota hai -
janar, shkurt, mars,
‫جنوری، فروری، مارچ‬
January , feb, March
prill, maj dhe qershor.
‫اپریل، مئی، اور جون‬
April , May , aur June
 
 
 
 
Muaji i shtatё ёshtё korriku.
‫ساتواں مہینہ جولائی ہے-‬
satwaan maheena July hai -
Muaji i tetё ёshtё gushti.
‫آٹھواں مہینہ اگست ہے-‬
aathwan maheena augst hai -
Muaji i nёntё ёshtё shtatori.
‫نواں مہینہ ستمبر ہے-‬
nawan maheena September hai -
 
 
 
 
Muaji i dhjetё ёshtё tetori.
‫دسواں مہینہ اکتوبر ہے-‬
daswaan maheena october hai -
Muaji i njёmbёdhjetё ёshtё nёntori.
‫گیارہواں مہینہ نومبر ہے-‬
gayarahawan maheena November hai -
Muaji i dymbёdhjetё ёshtё dhjetori.
‫بارہواں مہینہ دسمبر ہے-‬
barhawan maheena decemeber hai -
 
 
 
 
Dymbёdhjetё muaj janё njё vit.
‫بارہ مہینوں کا ایک سال ہوتا ہے-‬
baara mahinay ka aik saal hota hai -
korrik, gusht, shtator,
‫جولائی، اگست، ستمبر‬
July , augst, September
tetor, nёntor dhe dhjetor.
‫اکتوبر، نومبر، اور دسمبر‬
october, November , aur decemeber
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuha amtare mbetet gjithmonë gjuha më e rëndësishme

Gjuha jonë amtare është gjuha e parë që ne mësojmë. Kjo ndodh pa vetëdije dhe ne nuk e vëmë re. Shumica e njerëzve kanë vetëm një gjuhë amtare. Gjuhët e tjera mësohen si gjuhë të huaja. Sigurisht që ka edhe njerëz që rriten me disa gjuhë. Sidoqoftë ata zakonisht i flasin këto gjuhë në nivele të ndryshme. Shpesh gjuhët përdoren në mënyra të ndryshme. Për shembull, një gjuhë flitet në punë. Tjetra përdoret në shtëpi. Sesa mirë e flasim një gjuhë varet nga disa faktorë. Kur i mësojmë në fëmijëri, zakonisht i mësojmë shumë mirë. Qendra jonë gjuhësore funksionon në mënyrë më efektive gjatë këtyre vite të jetës. Gjithashtu është e rëndësishme sesa shpesh e flasim një gjuhë. Sa më shumë ta përdorim, aq më mirë e flasim. Studiuesit besojnë se kurrë nuk mund të flasësh dy gjuhë në të njëjtin nivel. Një gjuhë mbetet gjithmonë gjuha më e rëndësishme. Eksperimentet duket se e konfirmojnë këtë hipotezë. Persona të ndryshëm u testuan për një studim. Disa prej tyre flisnin rrjedhshëm dy gjuhë. Këto gjuhë ishin kinezisht si gjuhë amtare dhe anglisht. Gjysma tjetër e personave flisnin vetëm anglisht si gjuhë amtare. Personat e testuar duhej të zgjidhnin detyra të thjeshta në anglisht. Gjatë këtij procesi u mat aktiviteti i trurit. U vunë re ndryshime në trurin e personave të testuar! Tek personat disa gjuhësh, një zonë e caktuar e trurit ishte veçanërisht aktive. Personat një gjuhësh nuk shfaqën aktivitet në këtë zonë. Të dy grupet i zgjidhën detyrat njësoj shpejt dhe saktë. Megjithatë, kinezët përkthenin gjithçka në gjuhën e tyre amtare…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Urdu Pёr fillestarёt