Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Urdu   >   Pёrmbajtja


31 [tridhjetёenjё]

Nё restorant 3

 


‫31 [اکتیس]‬

‫ریسٹورانٹ 3 میں‬

 

 
Dua njё antipastё.
‫مجھے ایپٹائزر چاہیے‬
mujhe appetizer chahiye
Dua njё sallatё.
‫مجھے سلاد چاہیے‬
mujhe salad chahiye
Dua njё supё.
‫مجھے سوپ چاہیے‬
mujhe soop chahiye
 
 
 
 
Dua njё ёmbёlsirё.
‫مجھے سوئٹ ڈش چاہیے‬
mujhe meetha dish chahiye
Dua njё akullore me ajkё.
‫مجھے کریم کے ساتھ ایک آئس کریم چاہیے‬
mujhe icecream kareem ke sath chahiye
Dua fruta ose djathё.
‫مجھے پھل یا پنیر چاہیے‬
mujhe phal ya paneer chahiye
 
 
 
 
Ne duam tё hamё mёngjes.
‫ہم ناشتہ کرنا چاہتے ہیں‬
hum nashta karna chahtay hain
Ne duam tё hamё drekё.
‫ہم دوپہر کا کھانا کھانا چاہتے ہیں‬
hum din ka khana khana chahtay hain
Ne duam tё hamё darkё.
‫ہم رات کا کھانا کھانا چاہتے ہیں‬
hum raat ka khana khana chahtay hain
 
 
 
 
Çfarё doni pёr mёngjes?
‫آپ کو ناشتے میں کیا چاہیے؟‬
aap ko nashtay mein kya chahiye?
Simite tё vogla me marmalatё dhe mjaltё?
‫بن جام اور شہد کے ساتھ؟کیا‬
ban jaam aur shehad ke sath?
Bukë të thekur me sallam dhe djathё?
‫ٹوسٹ ساسج اور پنیر کے ساتھ؟کیا‬
toast sausage aur paneer ke sath?
 
 
 
 
Njё vezё tё zier?
‫ایک ابلا ہوا انڈہ؟کیا‬
aik Abla howa andah?
Njё vezё tё skuqur sy?
‫ایک تلا ہوا انڈہ؟کیا‬
aik tala howa andah?
Njё omёletё?
‫ایک آملیٹ؟کیا‬
aik aamlait?
 
 
 
 
Ju lutem edhe njё kos.
‫مہربانی کر کے اور دہی دے دیں‬
meharbani kar ke aur dahi day den
Ju lutem kripё dhe piper.
‫مہربانی کر کے اور نمک اور مرچ دے دیں‬
meharbani kar ke aur namak aur mirch day den
Ju lutem edhe njё gotё ujё.
‫مہربانی کر کے ایک گلاس پانی اور دے دیں‬
meharbani kar ke aik glass pani aur
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Të folurit e suksesshëm mund të mësohet!

Të folurit është relativisht i lehtë. Por, të jesh në gjendje të flasësh me sukses është shumë më e vështirë. Kjo do të thotë se mënyra sesi themi diçka është më e rëndësishme se çfarë themi. Studime të ndryshme e kanë provuar këtë. Dëgjuesit në mënyrë të pandërgjegjshme i kushtojnë vëmendje karakteristikave të caktuara të folësve. Përmes tyre ne mund të ndikojmë që fjalimi ynë të pritet mirë. Duhet t'i kushtojmë gjithmonë shumë vëmendje mënyrës sesi flasim. Kjo vlen edhe për gjuhën e trupit. Duhet të jetë autentike dhe e përshtatshme me personalitetin tonë. Zëri po ashtu luan rol, sepse ai vlerësohet gjithmonë. Tek burrat, për shembull, një zë më i thellë është më i dobishëm. Ai i bën folësit të duken të sigurt dhe kompetentë. Një ndryshim i zërit nuk ka efekt. Veçanërisht e rëndësishme është shpejtësia e të folurit. Në eksperimente u ekzaminua suksesi i bisedave. Të flasësh me sukses do të thotë të bindësh të tjerët. Kush do që të bindë të tjerët, nuk duhet të flasë shumë shpejt. Përndryshe jep përshtypjen se nuk është i sinqertë. Të folurit shumë ngadalë është gjithashtu jo i favorshëm. Njerëzit që flasin shumë ngadalë duken si më pak inteligjentë. Pra është më mirë të flasim me shpejtësi mesatare. Idealja është 3,5 fjalë në sekondë. Pushimet janë gjithashtu të rëndësishme gjatë të folurit. Ato e bëjnë gjuhën tonë të duket e natyrshme dhe e besueshme. Si rezultat, dëgjuesit na besojnë. Optimale janë 4 ose 5 pushime në minutë. Përpiquni të kontrolloni më mirë fjalimin tuaj! Pastaj le të vijë intervista tjetër e punës...

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Urdu Pёr fillestarёt