Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Urdu   >   Pёrmbajtja


5 [pesё]

Vende dhe gjuhё

 


‫5 [پانچ]‬

‫ممالک اور زبانیں‬

 

 
Xhoni ёshtё nga Londra.
‫جون لندن کا رہنے والا ہے-‬
June London ka rehne wala hai -
Londra ndodhet nё Britaninё e Madhe.
‫لندن برطانیہ میں ہے-‬
London Bartania mein hai -
Ai flet anglisht.
‫وہ انگریزی بولتا ہے-‬
woh angrezi boltaa hai -
 
 
 
 
Maria ёshtё nga Madridi.
‫ماریہ میڈرڈ کی رہنے والی ہے-‬
maria midrd ki rehne wali hai -
Madridi ndodhet nё Spanjё.
‫میڈرڈ اسپین میں ہے-‬
midrd spain mein hai -
Ajo flet spanjisht.
‫وہ اسپینش / ہسپانوی بولتی ہے-‬
woh Spenish bolti hai -
 
 
 
 
Petri dhe Marta janё nga Berlini.
‫پیٹر اور مارتھا برلن کے رہنے والے ہیں-‬
pitr aur martha Berlin ke rehne walay hin-
Berlini ndodhet nё Gjermani.
‫برلن جرمنی میں ہے-‬
Berlin Germany mein hai -
Flisni ju te dy gjermanisht?
‫کیا تم دونوں جرمن بولتے ہو؟‬
kya tum dono german boltay ho?
 
 
 
 
Londra ёshtё njё kryeqytet.
‫لندن دارلخلافہ ہے-‬
London darlkhlafh hai -
Madridi dhe Berlini janё gjithashtu kryeqytete.
‫میڈرڈ اور برلن بھی دارلخلافہ ہیں-‬
midrd aur Berlin bhi darlkhlafh hin-
Kryeqytetet janё tё mёdhenj dhe tё zhurmshёm.
‫دارلخلافہ بڑے اور شورزدہ ہوتے ہیں-‬
darlkhlafh barray aur hotay hin-
 
 
 
 
Franca ndodhet nё Europё.
‫فرانس یورپ میں ہے-‬
France Europe mein hai -
Egjipti ndodhet nё Afrikё.
‫مصر افریقہ میں ہے-‬
misar Africa mein hai -
Japonia ndodhet nё Azi.
‫جاپان ایشیا میں ہے-‬
Japan asia mein hai -
 
 
 
 
Kanadaja ndodhet nё Amerikёn e Veriut.
‫کینیڈا شمالی امریکا میں ہے-‬
canada shumali America mein hai -
Panamaja ndodhet nё Amerikёn Qendrore.
‫پاناما سینٹرل امریکا میں ہے-‬
panama central America mein hai -
Brazili ndodhet nё Amerikёn e Jugut.
‫برازیل جنوبی امریکا میں ہے-‬
brazil janoobi America mein hai -
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Gjuhët dhe dialektet

Ka 6000 deri 7000 gjuhë të ndryshme në të gjithë botën. Numri i dialekteve është natyrisht shumë më i lartë Por, cili është ndryshimi midis gjuhës dhe dialektit? Dialektet gjithmonë kanë një ngjyrim të lokalizuar qartë. Pra, ato i përkasin varieteteve rajonale të gjuhës. Kjo do të thotë se dialektet janë një formë gjuhësore me qasje më të vogël. Si rregull, dialektet vetëm fliten, nuk shkruhen. Ata formojnë sistemin e tyre gjuhësor. Dhe ndjekin rregullat e tyre. Teorikisht, çdo gjuhë mund të ketë disa dialekte. Të gjitha dialektet i përkasin gjuhës standarde të një vendi. Gjuha standarde kuptohet nga të gjithë njerëzit e një vendi. Me të, edhe folësit e dialekteve të ndryshme mund të komunikojnë me njëri tjetrin. Pothuajse të gjitha dialektet po bëhen gjithnjë e më pak të rëndësishme. Ju vështirë se dëgjoni dialekte që fliten më nëpër qytete. Gjuha standarde flitet zakonisht edhe në jetën profesionale. Prandaj folësit e dialekteve shpesh konsiderohen si ruralë dhe të paarsimuar. E megjithatë ata mund të gjenden në të gjitha nivelet shoqërore. Pra folësit e dialekteve nuk janë më pak inteligjentë se të tjerët. Përkundrazi! Ata që flasin dialekt, kanë shumë përparësi. Për shembull në një kurs gjuhe. Folësit e dialekteve e dinë që ekzistojnë forma të ndryshme gjuhësore. Dhe ata kanë mësuar të kalojnë shpejt midis stileve gjuhësore. Prandaj, folësit e dialekteve posedojnë një kompetencë më të lartë të variacionit. Ata mund të kuptojnë se cili stil gjuhësor përshtatet me një situatë të caktuar. Kjo madje është vërtetuar shkencërisht. Pra: Keni guxim të përdorni dialekt - ia vlen!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Urdu Pёr fillestarёt