Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Hindi   >   Pёrmbajtja


25 [njёzetepesё]

Nё qytet

 


२५ [पच्चीस]

शहर में

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Dua tё shkoj te stacioni i trenit.
Dua tё shkoj nё aeroport.
Dua tё shkoj nё qendёr.
 
 
 
 
Si shkohet te stacioni i trenit?
Si shkohet nё aeroport?
Si shkohet nё qendёr?
 
 
 
 
Kam nevojё pёr njё taksi.
Kam nevojё pёr njё plan qyteti.
Kam nevojё pёr njё hotel.
 
 
 
 
Dua tё marr me qira njё makinё.
Urdhёro kartёn time tё kreditit.
Urdhёro patentёn time.
 
 
 
 
Çfarё mund tё vizitoj nё qytet?
Shkoni nё lagjen e vjetёr të qytetit.
Bёni njё xhiro nёpёr qytet.
 
 
 
 
Shkoni te porti.
Bёni njё xhiro nё port.
Çfarё ia vlen tё vizitosh tjetёr?
 
 
 
 


Gjuhët sllave

Gjuhët sllave janë gjuhët amtare për 300 milion njerëz. Gjuhët sllave i përkasin gjuhëve indo-evropiane. Ka rreth 20 gjuhë sllave. Më e rëndësishmja midis tyre është rusishtja. Më shumë se 150 milion persona flasin rusisht si gjuhën e tyre amtare. Ajo pasohet nga polonishtja dhe ukrainishtja me nga 50 milion folës secila. Në linguistikë, gjuhët sllave janë të ndara. Ka gjuhë sllave perëndimore, sllave lindore dhe sllave jugore. Gjuhët sllave perëndimore janë polonishtja, çekishtja dhe sllovakishtja. Rusishtja, ukrainishtja dhe bjellorusishtja janë gjuhë sllave lindore. Gjuhët sllave jugore janë serbishtja, kroatishtja dhe bullgarishtja. Ka shumë gjuhë të tjera sllave përveç tyre. Por, ato fliten relativisht nga pak njerëz. Gjuhët sllave vijnë nga një gjuhë e përbashkët proto. Gjuhët individuale u zhvilluan prej saj relativisht vonë. Pra, ato janë më të reja se gjuhët gjermanike dhe romake. Pjesa më e madhe e fjalorit të gjuhëve sllave është i ngjashëm. Kjo për shkak se ato u ndanë nga njëra tjetra relativisht vonë. Nga pikëpamja shkencore, gjuhët sllave janë konservatore. Kjo do të thotë se ato ende përmbajnë shumë struktura të vjetra. Gjuhët e tjera indo-evropiane i kanë humbur këto forma të vjetra. Prandaj gjuhët sllave janë shumë interesante për t'u hulumtuar. Përmes studimit të tyre mund të nxjerrim përfundime në lidhje me gjuhët e vjetra. Kështu studiuesit mund të jenë në gjendje të rindërtojnë tiparet e gjuhës indo-evropiane. Zanoret e pakëta janë karakteristikë për gjuhët sllave. Përveç kësaj kanë shumë tinguj që nuk shfaqen në gjuhë të tjera. Në veçanti, evropianët perëndimorë shpesh kanë probleme me shqiptimin e tyre. Por mos u shqetësoni - gjithçka do të shkojë mirë! Në Polonisht: Wszystko będzie dobrze!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Hindi Pёr fillestarёt