Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Frëngjisht   >   Pёrmbajtja


6 [gjashtё]

Lexoj dhe shkruaj

 


6 [six]

Lire et écrire

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Unё lexoj.
Unё lexoj njё shkronjё.
Unё lexoj njё fjalё.
 
 
 
 
Unё lexoj njё fjali.
Une lexoj njё letёr.
Une lexoj njё libёr.
 
 
 
 
Unё lexoj.
Ti lexon.
Ai lexon.
 
 
 
 
Unё shkruaj.
Unё shkruaj njё shkronjё.
Unё shkruaj njё fjalё.
 
 
 
 
Unё shkruaj njё fjali.
Unё shkruaj njё letёr.
Unё shkruaj njё libёr.
 
 
 
 
Unё shkruaj.
Ti shkruan.
Ai shkruan.
 
 
 
 


Internacionalizmat

Globalizimi nuk ndalet as tek gjuhët. Kjo është e dukshme me rritjen e internacionalizmave. Internacionalizmat janë fjalë që ekzistojnë në disa gjuhë. Fjalët kanë të njëjtin kuptim ose të ngjashëm. Shqiptimi shpesh është i njëjtë. Drejtshkrimi i fjalëve është zakonisht shumë i ngjashëm. Përhapja e ndërkombëtarizmit është interesante. Nuk merr parasysh kufijtë. As ato gjeografikë. Dhe sidomos ato gjuhësorë. Ka fjalë që kuptohen në çdo kontinent. Fjala hotel është një shembull i mirë i kësaj. Ekziston pothuajse kudo në botë. Shume internacionalizma vijnë nga shkenca. Termat teknike janë përhapur shpejt dhe në të gjithë botën. Ndërkombëtarizmat e vjetër kanë një rrënjë të përbashkët. Ato evoluuan nga e njëjta fjalë. Shumica e ndërkombëtarizmave bazohen në huamarrje. Kjo do të thotë, se fjalët përfshihen thjesht në gjuhë të tjera. Qarqet kulturore luajnë një rol të rëndësishëm në adoptimin e tyre. Çdo civilizim ka traditat e veta. Prandaj, shpikjet e reja nuk mbizotërojnë kudo. Normat kulturore përcaktojnë cilat gjëra adoptohen. Disa gjëra janë vetëm në pjesë të caktuara të botës. Gjërat e tjera përhapen shumë shpejt në të gjithë botën. Por vetëm kur gjërat përhapen, emri i tyre përhapet gjithashtu. Kjo është pikërisht ajo që e bën ndërkombëtarizmin kaq emocionuese! Nëse zbulojmë gjuhë, ne gjithmonë zbulojmë edhe kultura…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Frëngjisht Pёr fillestarёt