Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Estonisht   >   Pёrmbajtja


79 [shtatёdhjetёenёntё]

Mbiemrat 2

 


79 [seitsekümmend üheksa]

Omadussõnad 2

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Kam veshur njё fustan blu.
Kam veshur njё fustan tё kuq.
Kam veshur njё fustan të gjelbër.
 
 
 
 
Unё blej njё çantё tё zezё.
Unё blej njё çantё kafe.
Unё blej njё çantё tё bardhё.
 
 
 
 
Kam nevojё pёr njё makinё tё re.
Kam nevojё pёr njё makinё tё shpejtё.
Kam nevojё pёr njё makinё tё rehatshme.
 
 
 
 
Atje lart banon njё grua e vjetёr.
Atje lart banon njё grua e shёndoshё.
Atje poshtё banon njё grua kureshtare.
 
 
 
 
Tё ftuarit tanё ishin njerёz tё mirё.
Tё ftuarit tanё ishin njerёz tё sjellshёm.
Tё ftuarit tanё ishin njerёz interesant.
 
 
 
 
Unё kam fёmijё tё dashur.
Por fqinjёt kanё fёmijё tё pacipё.
A janё fёmijёt tuaj tё mirё?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Një gjuhë, shumë varietete

Edhe nëse flasim vetëm një gjuhë, ne flasim shumë gjuhë. Pasi asnjë gjuhë nuk është një sistem i mbyllur në vetvete. Çdo gjuhë shfaq dimensione të ndryshme. Gjuha është një strukturë e gjallë. Folësit gjithmonë orientohen tek personat me të cilët bisedojnë. Kjo është arsyeja pse njerëzit ndryshojnë gjuhën që flasin. Këto varietete shfaqen në forma të ndryshme. Për shembull, çdo gjuhë ka një histori. Ajo ka ndryshuar dhe do të vazhdojë të ndryshojë. Siç e dimë të gjithë, të moshuarit flasin ndryshe nga të rinjtë. Gjithashtu ekzistojnë dialekte të ndryshme të gjuhëve. Shumë folës të dialekteve mund t'i përshtaten mjedisit të tyre. Në situata të caktuara ata flasin gjuhën standarde. Grupe të ndryshme shoqërore kanë gjuhë të ndryshme. Shembuj të tyre mund të jenë gjuha e të rinjve ose gjuha e gjuetarëve. Shumica e njerëzve flasin ndryshe në punë e ndryshe në shtëpi. Shumë madje përdorin gjuhë profesionale në punë. Dallimet mund të shihen edhe në gjuhën e folur e atë të shkruar. Gjuha e folur është zakonisht shumë më e lehtë se ajo e shkruar. Ndryshimi mund të jetë shumë i madh. Ky është rasti kur gjuha e shkruar nuk ndryshon për një kohë të gjatë. Atëherë folësit duhet të mësojnë si fillim të përdorin gjuhën e shkruar. Shpesh gjuha e grave dhe e burrave ndryshon. Ky ndryshim nuk është shumë i madh në shoqëritë perëndimore. Por, ka vende ku gratë flasin shumë më ndryshe nga burrat. Në disa kultura, forma e mirësjelljes ka format e veta gjuhësore. Kështu që të folurit nuk është aq i lehtë! Ne duhet t'i kushtojmë vëmendje shumë gjërave të ndryshme njëkohësisht...

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Estonisht Pёr fillestarёt