Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Anglisht UK   >   Pёrmbajtja


12 [dymbёdhjetё]

Pije

 


12 [twelve]

Beverages

 

 

 Klikoni mbi tekst! arrow
  
Unё pi çaj.
Unё pi kafe.
Unё pi ujё mineral.
 
 
 
 
A e pi çajin me limon?
A e pi kafenё me sheqer?
A e pi ujin me akull?
 
 
 
 
Kёtu bёhet njё festë.
Njerёzit pijnё shampanjё.
Njerёzit pijnё verё dhe birrё.
 
 
 
 
A pi alkool?
A pi uiski?
A pi kola me rum?
 
 
 
 
Shampanja nuk mё pёlqen.
Vera nuk mё pёlqen.
Birra nuk mё pёlqen.
 
 
 
 
Bebi do qumёsht.
Fёmija do kakao dhe lёng molle.
Gruaja do lёng portokalli dhe lёng qitroje.
 
 
 
 


Shenjat si gjuhë

Njerëzit krijuan gjuhë për të komunikuar. Të shurdhët ose personat me probleme të dëgjimit kanë një gjuhë të tyren. Kjo është gjuha e shenjave, gjuha themelore e të gjithë njerëzve të shurdhër. Ajo përbëhet nga shenja të kombinuara. Prandaj ajo është një gjuhë vizuale, pra, “e dukshme”. A kuptohet gjuha e shenjave në një nivel ndërkombëtar? Jo, edhe për shenjat ka gjuhë të ndryshme kombëtare. Çdo vend ka gjuhën e tij të shenjave. Ajo është e ndikuar nga kultura e atij vendi. Sepse gjuha zhvillohet gjithnjë nga kultura. Kjo vlen edhe për gjuhët qe nuk fliten. Sidoqoftë, ekziston një gjuhë ndërkombëtare e shenjave. Por shenjat e saj janë më të komplikuara. Gjithsesi, gjuhët kombëtare të shenjave janë të ngjashme. Shumë shenja janë ikonike. Ato bazohen në formën e sendeve që përfaqësojnë. Gjuha më e përhapur e shenjave është gjuha amerikane e shenjave. Gjuhët e shenjave njihen si gjuhë në kuptimin e plotë të fjalës. Ato kanë gramatikën e tyre. Edhe pse është e ndryshme nga gramatika e gjuhëve të folura. Kjo është arsyeja pse gjuha e shenjave nuk mund të përkthehet fjalë për fjalë. Sidoqoftë, ka interpretues të gjuhës së shenjave. Me gjuhën e shenjave, informacioni transmetohet në mënyrë simultane. Kjo do të thotë se një shenjë e vetme mund të shprehë një fjali të tërë. Në gjuhën e shenjave ka gjithashtu dialekte. Veçoritë rajonale kanë shenjat e tyre. Dhe çdo gjuhë e shenjave ka intonacionin e vet. Kjo vlen edhe për shenjat: aksenti ynë tregon origjinën tonë.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Anglisht UK Pёr fillestarёt