Learn Languages Online!
previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Home  >   50languages.com   >   Shqip   >   Arabisht   >   Pёrmbajtja


86 [tetёdhjetёegjashtё]

Pyes – e shkuara 2

 


‫86[ست وثمانون]‬

‫أسئلة – صيغة الماضى 2‬

 

 
Çfarё kravate vure?
‫أية ربطة عنق ارتديت؟‬
ayat ribtat eanq artadit?
Cilёn makinё ke blerё?
‫أية سيارة اشتريت؟‬
ayat sayarat ashtarayt?
Nё cilёn gazetё je abonuar?
‫ما الصحيفة التي اشتركت بها؟‬
ma alsahifat alty aishtarakat biha?
 
 
 
 
Kё keni parё?
‫من رأيت؟‬
mn rayta?
Kё keni takuar?
‫من قابلت؟‬
mn qabalta?
Kё keni njohur?
‫على من تعرفت؟‬
elaa min taearafat?
 
 
 
 
Kur jeni ngritur?
‫متى استيقظت؟‬
mataa aistayqazat?
Kur keni filluar?
‫متى بدأت؟‬
mtaa badat?
Kur keni pushuar?
‫متى توقفت؟‬
mtaa tawaqaft?
 
 
 
 
Pse jeni zgjuar?
‫لما استيقظت؟‬
lma aistayqazat?
Pse u bёtё mёsues?
‫لما أصبحت مدرساً؟‬
lma 'asbahat mdrsaan?
Pse morёt njё taksi?
‫لماذا استقليت سيارة أجرة؟‬
lmadha aistaqliat sayaratan ajr?
 
 
 
 
Nga keni ardhur?
‫من أين أتيت / قدمت؟‬
mn 'ayn 'atayt / qadamat?
Ku keni shkuar?
‫إلى أين تذهب؟‬
'iilaa 'ayn tadhahab?
Ku keni qenё?
‫أين كنت؟‬
ayn kunt?
 
 
 
 
Kё ke ndihmuar?
‫من ساعدت؟‬
mn saeidt?
Kujt i ke shkruar?
‫لمن كتبت؟‬
lman katabta?
Kujt i je pёrgjigjur?
‫من أجبت؟‬
mn 'ajbat?
 
 
 
 

previous page  up Pёrmbajtja  next page  | Free download MP3: 100 lessons  | Free Android app | Free iPhone app

Dygjuhësia përmirëson dëgjimin

Njerëzit që flasin dy gjuhë dëgjojnë më mirë. Ata mund të dallojnë më saktë ndryshimin mes tingujve. Një studim amerikan arriti në këtë përfundim. Studiuesit kanë testuar disa adoleshentë. Disa prej tyre ishin rritur si bilingualë. Këta adoleshentë flisnin anglisht dhe spanjisht. Pjesa tjetër e personave të testuar flisnin vetëm anglisht. Të rinjtë duhej të dëgjonin një rrokje të caktuar. Kjo ishte rrokja ”da”. Ajo nuk i përkiste asnjërës prej gjuhëve. Personat e testuar e dëgjuan rrokjen në kufje. Aktiviteti i trurit u mat me elektroda. Pas këtij testi, adoleshentët duhej të dëgjonin përsëri rrokjen. Këtë herë, kishte edhe zhurma shqetësuese. Ishin zëra të ndryshëm që flisnin fjali pa kuptim. Bilingualët reaguan fort ndaj rrokjes. Truri i tyre tregonte aktivitet intensiv. Ata mund të identifikonin saktësisht rrokjen me dhe pa zhurma. Personat njëgjuhësh nuk patën sukses. Dëgjimi i tyre nuk ishte aq i mirë sa ai i personave dygjuhësh. Studiuesit u befasuan nga rezultati i eksperimentit. Deri më tani dihej vetëm se muzikantët kanë dëgjim veçanërisht të mirë. Mesa duket edhe dygjuhësia e stërvit veshin. Bilingualët konfrontohen vazhdimisht me tinguj të ndryshëm. Prandaj truri duhet të zhvillojë aftësi të reja. Ai mëson të bëjë dallimin midis stimujve të ndryshëm gjuhësor. Studiuesit tani po testojnë sesi aftësitë gjuhësore ndikojnë në tru. Ndoshta dëgjimi përfiton edhe kur mësojmë gjuhë në një moshë më të vonë.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 Shqip - Arabisht Pёr fillestarёt